HEM

Aktuellt

Brännvin eller vodka – vad är skillnaden?

Brännvin eller vodka – vad är egentligen skillnaden? Vodka kommer ursprungligen från Polen och började framställas redan på 950-talet. Redan då var destilleringskonsten uppfunnen och man tillverkade öl samt vin i stora delar av världen. Vin som då destillerades av olika sädesslag blev till ett så kallat sädesbrännvin, vilket är ursprunget till dagens vodka. Sedan 1400-talet har brännvin producerats i Sverige, men det var inte förrän på 1960-talet som det började benämnas som vodka.

Idag tillverkas svensk vodka främst av olika spannmål som korn, råg, hirs och vete. I Norge, som jämförelse, har man istället valt att främst använda potatis. Vodka är i grunden en ren och neutral sprit med en alkoholhalt på runt 40%.

Vid tillverkning måste vodkan destilleras till minst 96%, för att sedan blandas ut med vatten för att sänka alkoholhalten till lägst 37,5%. Om tillverkarna avviker från den här processen får drycken inte kallas vodka, enligt EUs bestämmelser.

Kryddning och smaksatt vodka

Nubbe, snaps, brännvin, akvavit… är det fortfarande vodka? Svar ja. Vodkan är basen för alla dessa drycker. Det som skiljer dem åt och gör dem till just akvavit eller snaps är valet av kryddor. Men basen för drycken förblir den samma. Samtliga tillverkas av samma råvaror, på samma sätt och lagras i princip aldrig. Varför man inte lagrar vodka är just för att man vill hålla spriten smaklös och neutral.

Kort och gott är alltså vodka ett okryddat brännvin. Så hur kommer det sig då att många av de stora producenterna, som till exempel Absolut Vodka, säljer vodka med flera olika smaker? Eftersom vodka är en populär drinkbas i mer eller mindre hela världen har det växt fram en stor efterfrågan på just smaksatta varianter. Däremot i drinkar får andra spritsorter, frukt, likör och kryddor stå för smaken medan vodkan förblir styrkan som ger drinken det där lilla extra.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Fira Kanelbullens dag – med succédrinkar

Fira Kanelbullens dag – med succédrinkar

Äntligen är det kanelbullens dag igen! Lagom till bulldagen kommer succélikören Minttu Cinnamon Bun tillbaka. För dig som vill bulla upp lite extra och bli lite på kanelen har vi det perfekta drinkr..

Läs mer
Här är rockälskarnas nya favoritdryck

Här är rockälskarnas nya favoritdryck

Se hit alla rockälskare – här är drycken som är skapad för er. En mörk rom med namnet KISS Black Diamond Premium Dark Rum. – När jag tittar på flaskan tycker jag att vi har lyckats fånga allt ..

Läs mer
Sommarens galnaste vindrink

Sommarens galnaste vindrink

Här är sommarens galnaste vindrink – men gud så festligt god! Kalimotxo är rött vin blandat med Coca-Cola och eventuellt lite extra kryddor.  Smaken påminner varken om vin eller Coca-Cola R..

Läs mer
Nya melonvodkan – perfekt för fräscha vårdrink..

Nya melonvodkan – perfekt för fräscha vårdrink..

Vårens och sommarens fräschaste vodkanyhet gör entré. Absolut Watermelon släpps med fruktiga och uppfriskande smaker – perfekt för drinkar. – Smakerna i Absolut Watermelon är naturligt utvunna, säge..

Läs mer
Äkta Warhol-tavla säljs för 20 miljoner – låg ..

Äkta Warhol-tavla säljs för 20 miljoner – låg ..

Uppsala Auktionskammare säljer nu en äkta Andy Warhol. Konstverket ”Absolut Warhol” utfördes 1985 och har legat bortglömd – inrullad i ett pappersrör. Målningen är värd 15 – 20 miljoner ..

Läs mer
Hard seltzers – drycken som gör braksuccé

Hard seltzers – drycken som gör braksuccé

Här är nya trenden som fullkomligt exploderat i Sverige. Hard seltzer tycks vara drycken på allas läppar i sommar. Men vad är det egentligen? Vinguiden reder ut historien bakom den nya uppfriskande ..

Läs mer