HEM

Aktuellt

Ny svensk whisky släpps på Systemet

Nu släpps en helt ny svensk whisky på Systembolaget. Spirit of Hven MerCurious är producerad på ön Ven i Skåne.
– Ett av de mest delikata whiskyrecepten som skapats och lanserats på Hven, lovar destilleriet.

Visste du att den skånska ön Ven har ett eget destilleri? ”Spirit of Hven” framställer egen whisky, gin, snaps och vodka. En cykeltur och whiskyprovning är en svårslagen kombination.

Spirit of Hven är ett av världens minsta kommersiella destillerier. Nu släpper Hven en helt ny whisky, MerCurious sägs ska vara något synnerligen speciellt. En majswhisky komponerad av deras master distiller Henric Molin. Svensk majs möter amerikansk whiskytradition med lockande dofter av lufttorkad ek. Destilleriet utlovar att det är ett av de mest delikata whiskyrecepten som skapats och balanserats på Hven.

Varje batch består av 14 fat varav alla spelar en unik ton i detta mästerstycke; samtliga är av lufttorkad amerikansk jungfruek. MerCurious är mjuk och lockande i doft och smak samtidigt som den är utmanande och karaktärsrik. Receptet är 88% majs, 5% vete, 3,5% maltkorn, 3,5% råg. Lagringen sker mellan 3 och 8 år beroende på fatrecept.

Whiskyn släpps 16 augusti på Systembolaget och kostar 395 kr för 50 cl.

Spirit of Hven MerCurious
Spirit of Hven MerCurious
500 ml - 45.6% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
478 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Släpper whisky för 465.000 kr

Släpper whisky för 465.000 kr

Nu görs ett av de dyraste släppen någonsin på Systembolaget. The Macallan 50 Years Red Collection finns bara i två exemplar. Prislappen motsvarar en ny lyxig bil: 465.000 kronor. The Macallan Red C..

Läs mer
Mackmyras nya whisky – skapad av AI

Mackmyras nya whisky – skapad av AI

En whisky skapad med artificiell intelligens? Ja, faktiskt – och nu har den världsunika whiskyn släppts på Systembolaget. Mackmyras nya whisky Intelligens har gyllene gul färg med smak av vanilj, ek..

Läs mer
Vin och whisky kan vara tryggare än börsen

Vin och whisky kan vara tryggare än börsen

När börsen faller kan vin och whisky vara en säker investering. Champagne och fina italienska viner ökade med 6-8 procent förra året, medan whisky klättrade fem procent. – Trots en långsammare öknin..

Läs mer
Dyraste whiskyn någonsin – släpps på systemet

Dyraste whiskyn någonsin – släpps på systemet

Nu släpps två av de dyraste whiskyflaskorna någonsin. En 41-årig Talisker kostar 29 999 kr på Systembolaget. The Glenrothes 40-åriga single malt är ännu värre: 30 995 kr. Endast 2000 flaskor finns i..

Läs mer
Nu lanseras Mackmyra Destination – en limiterad sing..

Nu lanseras Mackmyra Destination – en limiterad sing..

Mackmyra Destination är en limiterad single malt whisky lagrad på portvinsfat. Den här whiskyn är en inbjudan i flytande form till livsnjutare världen över att tillsammans med Mackmyra skapa nya up..

Läs mer
”En kärleksförklaring till Skottland”

”En kärleksförklaring till Skottland”

Några av de mest ikoniska single malt-whiskys som finns. Nu har de verkliga konnässörerna möjlighet att njuta av 15 världsunika malter i The Secret Speyside Collection. – Speyside har en otroligt ri..

Läs mer