HEM

Aktuellt

Släpper whisky för 465.000 kr

Nu görs ett av de dyraste släppen någonsin på Systembolaget. The Macallan 50 Years Red Collection finns bara i två exemplar. Prislappen motsvarar en ny lyxig bil: 465.000 kronor.

The Macallan Red Collection är en single malt av en unik serie som nu släpps i en exklusiv och limiterad upplaga. Det handlar om Macallans äldsta och mest exklusiva serie någonsin.

Den flaska som släpps nu är The Macallan 50 Years Old och som sägs vara en unik årgång. Prislappen är 465.000 kr, det innebär att en sexa whisky går på 40.000 kr, men de flaskorna lär bli samlarobjekt.

– Det är en stor ära att få lansera The Macallan Red Collection, som vi skapat i några av världens äldsta och mest unika fat. Det är verkligen en milstolpe i The Macallans whisky-portfölj. Det är tack vare våra ärade generationer av whiskymästare, som har lagt grunden för ett extraordinärt hantverk, som vi kan skapa dessa fantastiska utgåvor av The Macallans whisky,
säger Kirsteen Campbell, Master Whisky Maker, The Macallan.

Whiskyn i Red Collection destillerades för flera årtionden sedan i Macallans kittelpannor. Sedan har smaken fått mogna fram i ekfaten.

För att göra det hela ännu exklusivare är flaskorna signerade av Kirsteen Campbell, Master Whisky Maker på The Macallan. Hon är den första kvinnan som har det prestigefyllda jobbet.

The Macallan 50 Years The Red Collection
The Macallan 50 Years The Red Collection

700 ml - 45.1% -
465000 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Paketen som gör succé på Fars Dag

Paketen som gör succé på Fars Dag

Fars Dag på söndag och du kanske redan har köpt något av det klassiska sakerna; som strumpor, slips eller en bok. Men varför inte ge pappa ett kluckande paket istället? Fars dag är en 90-årig svensk..

Läs mer
Ny exklusiv lansering från Mackmyra

Ny exklusiv lansering från Mackmyra

Mackmyra Muddus är den första lanseringen i destilleriets nya Small Batch-koncept. Whiskyn som endast finns i 3 017 flaskor har en karaktär typisk för Mackmyra, men är unik i sitt slag. Söta vildhal..

Läs mer
Skäm bort pappa på fars dag – drickbara presenter ha..

Skäm bort pappa på fars dag – drickbara presenter ha..

Svårt att veta vad du ska ge din pappa på fars dag? En flaska vin eller en god whiskey är alltid ett säkert kort. Här kommer våra tips på några favoriter som passar utmärkt att ge bort i present den..

Läs mer
5 saker du ska ha koll på – om whisky

5 saker du ska ha koll på – om whisky

Whisky, eller på Irland och i USA whiskey, är en spritdryck gjord på spannmål. Men visste du detta om det bärnstensfärgade guldet? 1. Whisky betyder – livets vatten. 2. Det stavas whisky på Sk..

Läs mer
Ny svensk whisky släpps på Systemet

Ny svensk whisky släpps på Systemet

Nu släpps en helt ny svensk whisky på Systembolaget. Spirit of Hven MerCurious är producerad på ön Ven i Skåne. – Ett av de mest delikata whiskyrecepten som skapats och lanserats på Hven, lovar dest..

Läs mer
Teeling Whiskey i långlagrat samarbete med belgisk h..

Teeling Whiskey i långlagrat samarbete med belgisk h..

Med extra lång lagring i Duvels alefat skapar Teeling magi när irländsk whiskey möter belgisk hantverksöl. Och du, den finns endast i ett begränsat antal.  Kola, äpplen, nybakat bröd, marmelad och g..

Läs mer