HEM

Aktuellt

Ny svensk whisky – från asiatiska fat

Svensk whisky växer! I veckan är det premiär för High Coast Quercus IV Mongolica från Ångermanland. Whiskyn har lagrats på unika asiatiska ekfat.

Quercus IV Mongolica har lagrats på fat gjorda av den asiatiska eken Quercus Mongolica. Den har fått kultstatus i whiskyvärlden och är vida omtyckt i Japan.

– När vi nu buteljerar våra så omtalade mongolica-fat har de utvecklat en whisky med mängder av spännande smaker. Detta är en whisky som är olik tidigare utgåvor från High Coast. Den bjuder på massor av karaktär, kryddor och frukter i en skön förening som vi bara kan sammanfatta med ett ord – fantastisk! uppger High Coast.

Nytillskottet från High Coast sägs ha tydlig fatkaraktär, och stråk av honung och olika frukter. Alkoholhalten är hela 50,8 procent, och whiskyn kan med fördel njutas med lite vatten.

High Coast Distillery är ett av världens nordligast belägna whiskydestillerier. De häftigt växlande årstiderna med mörka, bistra vintrar till långa, varma sommardagar ger unika förutsättningar för att producera whisky.

High Coast Distillery startades för snart tio år sedan Mats och Per de Vahl. Destilleriet finns i en gammal kraftverkslokal invid Ångermanälven.

High Coast Quercus IV Mongolica
High Coast Quercus IV Mongolica
500 ml - 50.8% -
799 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Bourgognevin och kortlekswhisky höjdare på auktion

Bourgognevin och kortlekswhisky höjdare på auktion

Höstens första dryckesauktion hos Bukowskis bjuder på rariteter och exalterande utrop. För de nostalgiska finns svenska Skeppets Whisky med utropspris på 25.000 kr. För finsmakarna finns 350 utrop a..

Läs mer
Whisky – vad är det egentligen?

Whisky – vad är det egentligen?

För några år sedan såldes en flaska Macallan 1926 för cirka 18 miljoner kronor. Den skotska singelmalten slog i och med det sitt eget tidigare rekord och kan stolt fortsätta titulera sig som världen..

Läs mer
5 fakta om whisky

5 fakta om whisky

Om du gillar whisky har du säkert redan koll på varför det stavas whisky på vissa ställen och whiskey på andra. Här är däremot fem lite mer okända fakta om drycken som man lär sig att älska. 1. Enor..

Läs mer
Ny exklusiv lansering från Mackmyra

Ny exklusiv lansering från Mackmyra

Mackmyra Muddus är den första lanseringen i destilleriets nya Small Batch-koncept. Whiskyn som endast finns i 3 017 flaskor har en karaktär typisk för Mackmyra, men är unik i sitt slag. Söta vildhal..

Läs mer
Bus eller vin?

Bus eller vin?

Sugen på något skrämmande gott att dricka inför Halloween och Allhelgonahelgen? Vinguiden har kartlagt dryckerna med spöklikt tema som passar. Ett djävulsvin är bland det mest passande som finns ti..

Läs mer
Svensk köpte whiskyn för 240.000 kr

Svensk köpte whiskyn för 240.000 kr

En enda flaska Bowmore från 1965 släpptes på Systembolaget. Redan samma dag blev den såld. Priset? Håll i dig: 240.000 kronor. Bowmore 1965 är en av de mest eftertraktade whiskysorterna i världen, o..

Läs mer