HEM

Aktuellt

Nu har du råd med champagne varje dag – nästan

Nu har du råd att dricka champagne lite oftare – lagom till jul- och nyårsfirandet släpps en riktigt överkomlig flaska av den ädla drycken. Nyheten Pol Aimé Brut Reserve är Sveriges bäst prisade champagne just nu.

December är den tid på året då det säljs mest champagne i Sverige, med nyår som det riktiga crescendot.
Enligt Winston Churchill ska champagne vara ”kall, torr och gratis”, men det sistnämnda är oftast svårt att uppnå – men nu kommer en nyhet i Systembolagets beställningssortiment som gör champagnen mer överkomlig än på länge.

För de flesta kännetecknar champagne lyx och fest, och den ädla franska drycken låter sig inte bytas ut mot de trendiga alternativen cava och prosecco hur som helst. Nu lanseras Pol Aimé Brut Reserve i Sverige för endast 199 kr vilket gör den till bäst prisade champagnen på Systembolaget just nu.

Pol Aimé Brut Reserve beskrivs som en torr smakrik champagne med generös doft av citrusfrukt, gula äpplen och nougat. Smaken är frisk och balanserad med toner av citrus, gula äpplen och rostade nötter, med en rik och lång eftersmak som rundas av med en härlig pigg syra. Den är framställd på 70% Pinot Noir, 20% Pinot Meunier och 10% Chardonnay.

Champagne passar till det mesta, en fördrink som den är eller varför inte genom hela middagen. Vissa tycker den går bäst till fisk och skaldjur, men champagnen gör inte bort sig till en fin köttbit om du vill variera dig.

För att få använda den skyddade termen champagne så måste vinet vara ett mousserande vitt vin eller rosévin från distriktet Champagne i norra Frankrike. Endast vin från distriktet med samma namn och som har framställts enligt ”méthode champenoise” får lov att kallas champagne, eftersom detta är en skyddad ursprungsbeteckning. Metoden innebär att vinet får jäsa en andra gång på flaska, på så vis skapas kolsyran och de specifika brödiga aromerna. Vinet i flaskan vilar därefter på jästfällningen i minst 15 månader.

Pol Aimé Brut
Pol Aimé Brut
Frisk och balanserad med toner av citrus, gula äpplen och rostade nötter, med en rik och lång eftersmak som rundas av med en härlig pigg syra.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.5 g per 100 ml
239 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

”Brangelina” ska göra unik rosé-champagn..

”Brangelina” ska göra unik rosé-champagn..

De slåss om sina barn och om pengar. Men när det gamla Hollywoodparet Brad Pitt och Angelina Jolie ska ge ut en ny champagne kan de faktiskt samsas. – Vi har kombinerat kunskapen från Provence med c..

Läs mer
Tio champagnefavoriter

Tio champagnefavoriter

Champagne heter bubblet från Champagne. Allt annat är mousserande, fast med olika namn. Alltså: Det finns champagne och så finns det övrigt bubbel. Det är också så många resonerar när det kommer til..

Läs mer
Lily Bollinger – kraftkvinnan som inte ens kriget ku..

Lily Bollinger – kraftkvinnan som inte ens kriget ku..

Lily Bollinger är kvinnan som aldrig gav upp. När maken dog i början av 1940-talet fortsatte hon på egen hand att driva och utveckla deras älskade vingård. Inte ens den tyska ockupationen av Frankri..

Läs mer
Nu släpps Sveriges billigaste champagne

Nu släpps Sveriges billigaste champagne

Visst blir allt lite festligare med en flaska champagne? Men det behöver faktiskt inte kosta skjortan. Nu släpps den smakrika Champagne Debuchy, en Blanc de Noirs. Utan att tumma på vare sig kvalite..

Läs mer
Världens största champagneprovning

Världens största champagneprovning

Vinguiden ska lördagen den 28 oktober göra ett försök i att sätta världsrekord i champagneprovning. Platsen är Stockholm Waterfront i centrala Stockholm. – Det är en fantastiskt kul utmaning, säger ..

Läs mer
Konsten att prova champagne

Konsten att prova champagne

Snurra inte bort bubblorna! Det var det första jag fick höra när jag skulle prova champagne för många år sedan. En helt, visade det sig, galen kommentar. För visst ska vi snurra på glaset. Att prova..

Läs mer