HEM

Aktuellt

Världens största champagneprovning

Vinguiden ska lördagen den 28 oktober göra ett försök i att sätta världsrekord i champagneprovning. Platsen är Stockholm Waterfront i centrala Stockholm.
– Det är en fantastiskt kul utmaning, säger Michael Anderquim på Vinguiden.

Svenska vinkonsumenters intresse vet inga gränser. Kunskapen är därefter enorm, vinprovningar hålls dagligen runt om i landet. Men nu kommer något alldeles extra. Det är Vinguiden som tänker sätta världsrekord i champagneprovning.

– Vi tänker hålla världens största champagneprovning den 28 oktober på Stockholm Waterfront. Det gällande rekordet är på 696 personer vid en provning i Varberg för snart två år sedan. Men det tänker vi slå, säger Michael Anderquim, promotion manager på Vinguiden.

För att ett världsrekord ska bli officiellt måste försöket först godkännas av Guinness World Records som också ska ha representanter på plats under världsrekordförsöket.

– De kommer att vara med den 28 oktober för att räkna antalet besökare och kontrollera att själva champagneprovningen genomförs korrekt, förklarar Michael Anderquim.

Provningsledare under världsrekordförsöket är Vinguidens Johan Franco Cereceda, en av Sveriges mest meriterade vinjournalister och vinutbildare. Under rekordförsöket kommer en Master Class om champagne att hållas inklusive en provning av champagner i tre olika stilar.


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

Alsace

Alsace

Frankrikes torraste område, men också ett av de nordligaste. Tacka Les Vosges för det, bergskedjan som skyddar det nordfranska vindistriktet från nederbörd. Vinerna blir därefter, aromatiska, eldiga..

Läs mer
Mousserande te – nya spännande innovationen

Mousserande te – nya spännande innovationen

En prisbelönt sommelier fick en vision om att skapa världens bästa ekologiska alkoholfria dryck. Det unika resultatet ser du här: ett mousserande te. – Copenhagen Sparkling Tea BLÅ bygger på nordisk..

Läs mer
Tre goda drycker till Ostronets dag

Tre goda drycker till Ostronets dag

Från Strömstad i norr till Falkenberg i söder. Handfiskade av erfarna dykare i näringsrika och friska vatten. Västkusten är inte bara vacker utan är också hem för havets guld – svenska ostron. Fira ..

Läs mer
Champagne till nyår – bubblor som sätter tonen för f..

Champagne till nyår – bubblor som sätter tonen för f..

Nyår utan Champagne? Knappast. När året ska summeras och ett nytt ta sin början är det få saker som slår ljudet av en kork som lämnar flaskan. Champagne har länge varit den självklara följeslagaren ..

Läs mer
Vanliga missen som förstör din champagne

Vanliga missen som förstör din champagne

Brukar du servera ditt vin ”rumstempererat”? Då är det sannolikt för varmt och alkoholen dunstar snabbare än dofterna. Här är en snabbguide till rätt temperatur. Det gamla begreppet rumstempererat l..

Läs mer
Bästa sparkling på Systembolaget

Bästa sparkling på Systembolaget

Bubbel från hela världen. Men inte champagne, cava, crémant eller prosecco. Utan allt det andra. Sparkling, helt enkelt. För här finns att hämta, allt från knastertorrt vitt till sött rött. Och det ..

Läs mer