HEM
Vinguiden är en del av Schibsted. Schibsted är ansvarig för dina data på denna sida. Läs mer här

Aktuellt

Världens största champagneprovning

Vinguiden ska lördagen den 28 oktober göra ett försök i att sätta världsrekord i champagneprovning. Platsen är Stockholm Waterfront i centrala Stockholm.
– Det är en fantastiskt kul utmaning, säger Michael Anderquim på Vinguiden.

Svenska vinkonsumenters intresse vet inga gränser. Kunskapen är därefter enorm, vinprovningar hålls dagligen runt om i landet. Men nu kommer något alldeles extra. Det är Vinguiden som tänker sätta världsrekord i champagneprovning.

– Vi tänker hålla världens största champagneprovning den 28 oktober på Stockholm Waterfront. Det gällande rekordet är på 696 personer vid en provning i Varberg för snart två år sedan. Men det tänker vi slå, säger Michael Anderquim, promotion manager på Vinguiden.

För att ett världsrekord ska bli officiellt måste försöket först godkännas av Guinness World Records som också ska ha representanter på plats under världsrekordförsöket.

– De kommer att vara med den 28 oktober för att räkna antalet besökare och kontrollera att själva champagneprovningen genomförs korrekt, förklarar Michael Anderquim.

Provningsledare under världsrekordförsöket är Vinguidens Johan Franco Cereceda, en av Sveriges mest meriterade vinjournalister och vinutbildare. Under rekordförsöket kommer en Master Class om champagne att hållas inklusive en provning av champagner i tre olika stilar.


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

Podd: Resan till Cava

Podd: Resan till Cava

Michael Anderquim och Johan Franco Cereceda packade i februari väskorna och tog flyget till Barcelona för att sedan bege sig till Penèdes för besök hos olika cavaproducenter.

Läs mer
Vinguiden besöker Champagne Barons de Rothschild

Vinguiden besöker Champagne Barons de Rothschild

Namnet Barons de Rothschild är ett mycket välkänt och respekterat namn, som producerar ikoniska premiumviner i flera världsdelar. Vem har inte hört talas om exempelvis Chateau Lafite, Mouton Cadet, ..

Läs mer
Varför är champagne godare än annat bubbel?

Varför är champagne godare än annat bubbel?

Många anser att champagne är lite godare än annat bubbel, men vad är egentligen skillnaden? Vinvärlden jobbar ofta utifrån tre olika komponenter – druvval, tillverkningsmetod och den geografis..

Läs mer
Bubblande intresse för mousserande vin

Bubblande intresse för mousserande vin

Intresset för mousserande vin är rekordstort i Sverige. Bubbelmässan i Göteborg sålde slut redan i förväg – och alla fick inte plats. Nu byggs mässan ut till två dagar. I helgen var det äntlig..

Läs mer
Bästa cava under 100 kronor

Bästa cava under 100 kronor

Högsäsongen för bubbelvin är här. Men det finns ju en ansenlig mängd viner att välja mellan. Vi tipsar om bästa cavan under 100 kronor. Här finns fynd att göra. Vill du veta vad cava är? – läs..

Läs mer
Champagne från budget till lyx

Champagne från budget till lyx

Finns det något som passar till allt i jul och nyår? Champagne så klart! Du kan välja allt från budget och lyx – champagne gifter sig med det mesta. Här är Vinguidens bästa tips för att njuta maxima..

Läs mer