HEM

Aktuellt

Avsnitt 2: Lusen som ödelade Europas vingårdar

Vinrankor har odlats i Europa under tusentals år. Men under 1800-talet var det nära att allt försvann.

I takt med att man började skeppa vinstockar över Atlanten, från Amerika till Europa, följde även fripassagerare med, bland annat vinlusen Phylloxera vastatrix.

– Lusen angrep rötterna och i slutet av 1800-talet försvann i stort sett alla europeiska vingårdar som enbart odlade med europeiska vinrankor, säger Anders Melldén.

Eftersom amerikanska vinstockar var resistenta mot vinlusen blev lösningen att korsa amerikanska rötter med europeiska rankor.

– Vinlusen finns fortfarande kvar och man ympar än i dag amerikanska rötter med europeiska rankor för att klara sig från vinlusens förödelse.

Lär dig mer om druvor och ursprung

Anders Melldén är författare och skribent med fokus på vin. I Vinguidens podcast berättar han mer om olika druvor och ursprung.

Lyssna på avsnittet här!


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Häng med på en lyssnarresa i vinets värld med podden..

Häng med på en lyssnarresa i vinets värld med podden..

Nu är det nära! Den 11 mars släpps det första avsnittet av ”Vinguiden pratar om…” för 2023.  Följ med på en vinresa Under 20 avsnitt kommer du som lyssnar att få göra en djupdykning i vinets grundsm..

Läs mer
Dolcetto – när du inte kan vänta

Dolcetto – när du inte kan vänta

Piemonte är känt för sin Nebbiolo och de lätt blommiga vinerna från Barbaresco, samt de djupare och stiligt strukturerade vinerna från Barolo. Viner som, menar många, bör lagras i minst tio år innan..

Läs mer
Gör dig redo för Grenache

Gör dig redo för Grenache

Fredagen den 16 september är ett högst passande datum för att bekanta sig lite extra med den mångsidiga druvan Grenache. Då firar vi nämligen International Grenache Day – en spännande druvsort..

Läs mer
Avsnitt 3: Kombinera mat och vin – så kan du tänka

Avsnitt 3: Kombinera mat och vin – så kan du tänka

Att hitta rätt smakkombinationer mellan dryck och mat är något många tycker är svårt. Men eftersom det handlar om tycke och smak finns det heller inget rätt eller fel. Jennie Walldén har som kock s..

Läs mer
Allt om Grenache – trendig favorit från Medelhavet..

Allt om Grenache – trendig favorit från Medelhavet..

Populärare än någonsin är Grenache. Druvsorten trivs i värmen runt Medelhavet och ger viner som är generösa och eleganta på samma gång. Många namn och varianter Grenache eller garnacha – ja, till oc..

Läs mer
3 naturinspirerade viner till International Sauvigno..

3 naturinspirerade viner till International Sauvigno..

Fredag den 6 maj är det dags för International Sauvignon Blanc Day. Det är druvans alldeles egna dag som bara måste firas med ett glas vin. Druvan som är känd för sina vilda och friska toner får os..

Läs mer