HEM

Aktuellt

Leif GW:s jättesuccé: sålde 600.000 liter vin

Svenskarna vill inte bara läsa hans böcker och höra hans åsikter i tv. Vi vill dricka hans viner också. Kriminologiprofessorn Leif GW Persson gör succé på Systembolaget. I fjol såldes inte mindre än 604 000 liter av GW-vinerna.

Inhoppet i vinbranschen började 2018 med det portugisiska rödvinet GW:s Röda. Vinet blev snabbt en storsäljare och följdes sedan upp med boxvinet GW:s Vita som har burits hem till stugorna i lika stor omfattning. Men i fjol ville Leif GW Persson bejaka sin mjukare sida och lanserade därför även ett rosévin. Och det har långt ifrån handlat om att han bara lånat ut sitt namn och sitt ansikte till etiketterna. Bakom framtagandet ligger mycket arbete.

– Jag provade mig igenom en massa sorter tillsammans med en vinexpert. Och vi fastnade för ett vin som vi båda var säkra på var ett fint Rhône-vin, men vi tänkte att det kommer bli för dyrt. Men det visade sig vara ett portugisiskt rött vin som är oerhört prisvärt, har Leif GW berättat för Vinguiden.

Det noggranna arbetet har lönat sig och svenska folket gör tummen upp för GW:s alla tre viner. I fjol kommenterade Leif GW försäljningen:

– Det har varit ett fenomenalt mottagande. Vi säljer mellan 40.000 och 50.000 flaskor av det röda varje månad, och det vita säljer omkring 10.000 boxar i månaden, nästan lika mycket som det röda räknat i volym.

Leif GW erkänner utan omsvep att han tjänar en hel del pengar på sina viner.

– Jag får royalty per såld flaska och nu går det bra, det har blivit en liten kassako, även om de som gjort reklamen nog tjänat mer. Men någon GW Snaps blir det nog inte, det är för små marginaler på brännvin, helt enkelt.

GW :s Reserva
2023
GW :s Reserva
Doft: Mogna röda bär, solvarm frukt med viss aromatisk karaktär, liten örtig karaktär.

Smak: Balanserad, mogna frukter, mjuk i stilen med kryddig, örtig ton, skogsbär med viss eldig ton och medellång eftersmak.

750 ml - 13.5% - Sockerhalt 0.7 g per 100 ml
109 kr

GW :s Vita
2024
GW :s Vita
Doft: Fruktig, kryddig, bra balans, lite skumbanan, tropiska frukter i enkel rättfram stil.

Smak: Kryddig, fruktig, nektarin, en släng av tropiska toner, bra balans med fruktig, drickvänlig karaktär.

3000 ml - 12% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
259 kr

GW :s Rosa
2023
GW :s Rosa
Doft: Aromatiskt vin med toner av solmogna aprikoser, vita blommor och mineral.

Smak: Frisk lättsam och fruktig smak med toner av hallon och andra röda bär.

750 ml - 12.5% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
99 kr

FAKTA

Försäljningssiffrorna från Systembolaget för GWs viner:

Nästan en fördubblad försäljning av GW:s röda. Från 178.000 liter under 2018 till 317.000 liter i fjol.

GW:s vita sålde 4.000 liter under första året - och ökade till otroliga 244.000 liter under 2019.
GW:s rosé startade inför sommaren i fjol, men sålde ändå 43.000 liter. Totalt 604.000 liter.
Läs mer

Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Sarah Jessica Parker: Älskar vitt vin

Sarah Jessica Parker: Älskar vitt vin

Fenomenet med kändisviner har varit större i Sverige än någon annanstans. Men nu börjar Hollywood-stjärnorna vakna. Sarah Jessica Parker gillade drinken Cosmopolitan när hon spelade i Sex and the C..

Läs mer
Här gör Leif GW första reklamfilmen – för sitt..

Här gör Leif GW första reklamfilmen – för sitt..

Kan man göra ett kriminaldrama av ett rödvin? Ja, det tyckte regissören Felix Herngren och lät Leif GW Persson vara sig själv i filmen. – Jag har aldrig filmat med en professor i huvudrollen förut, ..

Läs mer
Fira in årets mellofinal med bubbliga kändisviner

Fira in årets mellofinal med bubbliga kändisviner

Lördag den 11 mars är som julafton, åtminstone för vissa. Hur som helst blir Melodifestivalens grande finale roligare när glasen är fyllda med spännande kändisviner. Vi tycker att bubbel passar bäst..

Läs mer
Artisten Petters hyllade vita vin är tillbaka

Artisten Petters hyllade vita vin är tillbaka

Artisten Petters vinvarumärke P.LEX breddar sin kollektion med viner från Piemonte. P.Lex Langhe Bianco lanserades i höstas och sålde slut på några veckor. Årgång 2019 hyllades både av Petters fans ..

Läs mer
Jill Johnson – rosé, jubileum och passionen för vin ..

Jill Johnson – rosé, jubileum och passionen för vin ..

Jill Johnson är en av våra mest folkkära artister som under 30 år har underhållit oss med sin rockiga countrymusik. Sedan 2019 har hon även en vinkollektion med namnet Nashville Stories, en hyllning..

Läs mer
Karl Fredrik Cava Organic – ett smakrikt vin t..

Karl Fredrik Cava Organic – ett smakrikt vin t..

Snart är våren här och vad passar inte bättre under varma och blomsterrika vårkvällar än ett glas välkyld cava? Den folkkäre trädgårdsprofilen och floristen Karl Fredrik Gustafsson lanserar nu sitt ..

Läs mer