HEM

Aktuellt

Julmat och vin? Jo, det går utmärkt!

Enligt traditionen dricker svenskarna öl, julmust och en snaps till julmaten. Men det är många som tycker att ett glas vin smakar bättre till skinka, Jansson, lax och till och med sillen. Vi på Vinguiden hjälper dig att hitta det perfekta vinet till julbordet.

För många är det självklart med julöl, julmust och kanske en nubbe till julbordet. Kanske för att ölen och snapsen passar fint för att skölja ner det salta och feta.

Men i många länder dricker man vin till julmaten, och det är en tradition som allt fler tycks anamma i Sverige. Och det finns faktiskt viner som gifter sig fint med fet och salt mat på julbordet, även om inlagd sill är en svår match för de flesta viner. Men vi har några vita tips som fungerar. Eftersom julbordet är så omfattande behöver det inte vara fel med flera olika viner.

Välj gärna ett vin som är lite fruktigare för att balansera av sältan i maten. Hög syra i vinet gör också att fettet fördelas lättare så att du orkar äta lite mer. God Jul!

Vita viner som passar bra till julmaten:

Cloudy Bay Sauvignon Blanc
2024
Cloudy Bay Sauvignon Blanc
Aromatisk, ungdomlig, mycket frisk smak med inslag av päron, krusbär, grön kiwi, svartvinbärsblad, persika och lime.
750 ml - 13.5% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
299 kr

Héritages Côtes du Rhône Blanc Ogier
2022
Héritages Côtes du Rhône Blanc Ogier
Fruktig, något blommig smak med inslag av fat, gula päron, persika, apelsinskal och honungsmelon.
750 ml - 14% -
119 kr

Anakena Sauvignon Blanc
2021
Anakena Sauvignon Blanc
Mycket friskt och fruktigt vin. Druvtypiskt med toner av krusbär, vinbärsblad, gröna äpplen och citrus.
750 ml - 12.5% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
59 kr

Och för er som gillar rödtjut, här kommer några röda viner som passar bra till julens rätter:

Les Hauts de Granget
2020
Les Hauts de Granget
Mjuk frisk smak med fin balans och en behaglig strävhet. Kryddig, lätt pepprig med toner av fat, lite gräsig med inslag av mörk choklad. Lång fruktig och kryddig eftersmak. Matvänlig syra.
750 ml - 14% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
209 kr

Monastrell PH Style By Lena Philipsson
2022
Monastrell PH Style By Lena Philipsson
Smaken är intensiv och fruktig med inslag av björnbär, hallon, sötlakrits med mjuka tanniner och ett runt avslut
750 ml - 14% -
109 kr

Gardo & Morris Pinot Noir
2023
Gardo & Morris Pinot Noir
Frisk, fruktigt vin med fin syra. Toner av röda bär i balanserad stil i druvtypisk stil
750 ml - 13% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
129 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Årets stora glöggnyhet är här: Blossa 21

Årets stora glöggnyhet är här: Blossa 21

Årets stora glöggnyhet är inspirerad av den spanska staden Valencia. Blossa 21 är en hyllning till solmogna apelsiner. Flaskan är härligt orange – smakmässigt gifter sig glöggkryddor med frisk och s..

Läs mer
Finns det någon glögg som jag därute?

Finns det någon glögg som jag därute?

Det kom en flaska för prov till redaktionen och ett brev med en förklaring av innehållet. Sällan har jag blivit MER nyfiken!!! ”Hej Vinguiden Vi tvingades (tyvärr) göra glögg 2021 och jag tänk..

Läs mer
Champagne från budget till lyx

Champagne från budget till lyx

Finns det något som passar till allt i jul och nyår? Champagne så klart! Du kan välja allt från budget och lyx – champagne gifter sig med det mesta. Här är Vinguidens bästa tips för att njuta maxima..

Läs mer