HEM

Aktuellt

Hunden som levererar vin till hemmen

I coronakris och krav på social distansering avstår många äldre att gå ut och handla. En vinbutik i Maryland, USA, ville lösa problemet med annorlunda hemleverans av vin.
– Våra kunder älskar boxern Soda Pup, som fraktar flaskorna, säger butikens ägare Lori Yata.

Den 11-åriga boxer Soda Pup har fått stor uppmärksamhet i amerikansk media de senaste dagarna. TV-team har följt den lugna hunden när han bär på sin speciella väska, som har plats för två vinflaskor. Soda Pup har i princip växt upp i den lilla vinbutiken Stone House Urban Winery och har i många år charmat kunder som kommit för att handla vin.

Men så kom coronaepidemin till USA och allt ställdes på ända. De äldre har isolerat sig i sina hem och många har fått svårt att ta sig ett glas vin till maten. Det insåg ägaren av den lilla vinbutiken och matte till boxer Soda Pup. Så Lori Yata tänkte ”då får vi komma hem med vin till kunderna i stället”. Lösningen blev den lydiga och lugna boxern, som utrustades med en specialgjord väska med plats för två flaskor – fler flaskor hade nog blivit för tungt att bära för honom.

– Innan coronakrisen hade vi så många kunder som kom för att klappa Soda Pup, ta ett glas på golvet bredvid honom eller till och med ta honom på en promenad, säger Lori Yata. Nu får kunderna träffa honom – och dessutom få hem vin på ett säkert sätt.

Faktum är att nyheten om att en söt boxer kommer till dörren med vin har blivit ett ekonomiskt lyft för den lilla vinbutiken. Folk som bor miltals bort hör av sig och ber om att få hundbesök.

Amerikanska hälsomyndigheter råder de som är smittade av covid-19 att för säkerhets skull hålla sig borta även från husdjur, men USA:s veterinärförbund menar att alla som är friska kan fortsätta klappa hundar, även de som kommer med vinflaskor. Däremot bör man tvätta händerna efter kontakt med djur.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Paketen som gör succé på Fars Dag

Paketen som gör succé på Fars Dag

Fars Dag på söndag och du kanske redan har köpt något av det klassiska sakerna; som strumpor, slips eller en bok. Men varför inte ge pappa ett kluckande paket istället? Fars dag är en 90-årig svensk..

Läs mer
Dela din vinupplevelse och vinn vårt lyxiga VINKIT!

Dela din vinupplevelse och vinn vårt lyxiga VINKIT!

Har du smakat på vinet? Perfekt! Då är det dags för dig att tycka till! Skriv ett omdöme om vinet på vår sajt www.vinguiden.com. När du lämnar ett omdöme är du inte bara med och guidar andra vinälsk..

Läs mer
11 spännande vinnyheter på Systembolaget

11 spännande vinnyheter på Systembolaget

Nyheterna duggar tätt på Systembolaget inför hösten. Nu gör 69 nya drycker entré i det fasta sortimentet. Vad sägs om en liten burk vin för 29 kronor? Flera av de nya vinerna som släpptes 1 septemb..

Läs mer
Fem fakta om dekantering

Fem fakta om dekantering

Att många röda viner bör luftas har du säkert hört talas om, men vad innebär det egentligen i praktiken? Här är fem fakta du kanske inte visste om dekantering, så att du kan njuta av dina viner till..

Läs mer
Succén: norrländska viner på blåbär och lingon

Succén: norrländska viner på blåbär och lingon

De är envisa norrlänningar som vill visa världen att kvalitetsvin kan göras på blåbär och lingon. I år satsas det mer än någonsin i vineriet i Norsjö – 40.000 flaskor ska ut på marknaden. – De..

Läs mer
10 udda fakta du inte visste om vin

10 udda fakta du inte visste om vin

Svenska folket har blivit ett vinälskande folk. Varje dag säljs över 745 000 liter vin på Systembolaget. Men visste du de här 10 sakerna om vin och vindruvor?  1. Vindruvor är den mest odlade frukte..

Läs mer