HEM

Aktuellt

Här är världens bästa prosecco 2020

Ett blindtest av prosecco, utfört av världens främsta experter. Då kunde årets bästa flaskor koras. Och den bästa av de bästa är Bisol 1542, Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG. Tyvärr finns den inte på Systembolagets hyllor, men vingården Bisol från Veneto har andra flaskor som också håller hög klass.

De kallar sig The Global Prosecco Masters och måste ha ett av de roligaste jobben – att provdricka prosecco och sätta betyg. Samlingen består av erfarna människor i vinbranschen och faktum är att prosecco nyligen blev en egen kategori, eftersom drycken gjort succé över hela världen. Varje år koras de bästa odlarna och flaskorna.

Och i år blev Bisol-familjen från Cartizze – den prestigyllda kullen och hemmet för Italiens finaste prosecco – vinnaren med en speciell flaska. Namnet är Bisol 1542, Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG – men flaskan finns inte på Systembolaget. Istället får du nöja dig med några andra flaskor från Bisol (du ser några av dom här i texten) som också anses hålla väldigt hög klass.

Om Valdobbiadene är Italiens hjärta för mousserande viner, så är Cartizze platsen för alla finsmakare av prosecco. Och här har Bisol-familjen varit verksamma ända sedan 1542, därav namnet på flaskorna. Idag drivs verksamheten av Gianluca Bisol och brodern Desiderio är ansvarig för produktion. Druvorna är förstås 100 procent Glera och utvinns på samma vinodling.

Juryn motiverar förstaplatsen så här:
”Om vi måste utse EN perfekt klunk prosecco så blir det Bisol 1542, Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG. Smaken är fylld av så många olika intryck: från subtila toner av päron och persika till citronskal och apelsin. En klunk känns söt och krämig, men samtidigt klar och renande. Det enda man kan önska sig är något tilltugg, som en äppelpaj eller en blåmögelost.”

Bisol 1542 Crede Brut
Bisol 1542 Crede Brut

750 ml - 11.5% -
219 kr

Jeio Prosecco Superiore Brut
Jeio Prosecco Superiore Brut

750 ml - 11.5% - Sockerhalt 0.6 g per 100 ml
159 kr

Cartizze Valdobbiadene Superiore Dry
Cartizze Valdobbiadene Superiore Dry

750 ml - 11.5% - Sockerhalt 0.3 g per 100 ml
379 kr

Bisol Jeio Organic Brut
Bisol Jeio Organic Brut

750 ml - 11.5% -
189 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Prosecco utsett till världsarv

Prosecco utsett till världsarv

Det italienska Prosecco-vinet skördar ständigt nya framgångar och vinner anhängare. Nu har bubbeldryckens vinkullar blivit utsedda till världsarv. Conegliano- och Valdobbiadene-kullarna där bubblet ..

Läs mer
Karl Fredrik om sin nya prosecco: ”Fluffiga bubblor”..

Karl Fredrik om sin nya prosecco: ”Fluffiga bubblor”..

Tv-kända succéfloristen Karl Fredrik på Eklaholm kommer med en egen prosecco. I ett helt år har han jobbat för att hitta de rätta fluffiga bubblorna och den perfekta blommiga smaken. – Det ska bubbl..

Läs mer
Härliga nyheten: Då kan vi börja dricka rosé-prosecc..

Härliga nyheten: Då kan vi börja dricka rosé-prosecc..

De italienska myndigheterna har till slut gett sitt godkännande. Rosé-prosecco får produceras. Det betyder att vi kan njuta av det nya bubblet i början av nästa år. – Vi är tacksamma över att äntlig..

Läs mer
Prosecco gräver guld

Prosecco gräver guld

Någon som trodde att det italienska bubbelvinet prosecco var en svensk angelägenhet? Då trodde ni fel. Proseccon gör närmast en vidunderlig succé internationellt. Och nu börjar man närma sig Kina me..

Läs mer
Mest populära bubbel 2022 – topplistan är här!

Mest populära bubbel 2022 – topplistan är här!

Mest populära bubbel under 2022 – vilka var de egentligen? Det är ingen tvekan om saken. De mest populära mousserande vinerna 2022 kan egentligen sammanfattas med tre ord – cava, Måns och prisvänlig..

Läs mer
Fixa bästa snacksen till bubblet – 3 favoriter

Fixa bästa snacksen till bubblet – 3 favoriter

Det är mellotider och dags för snacks och bubbel. Oavsett om du vill slå på stort eller ha ett firande i all enkelhet har vi lösningen för dig. Vi har valt ut en cava, en prosecco och en champagne o..

Läs mer