HEM

Aktuellt

Prosecco utsett till världsarv

Det italienska Prosecco-vinet skördar ständigt nya framgångar och vinner anhängare. Nu har bubbeldryckens vinkullar blivit utsedda till världsarv. Conegliano- och Valdobbiadene-kullarna där bubblet odlas skyddas nu av Unesco. 

Prosecco odlas och framställa i Veneto i nordöstra Italien. Druvorna skördas från kullarna i Conegliano och Valdobbiadene: Le Colline del Prosecco di Conegliano e Valdobbiadene.
Inte nog med att vinet är en enorm succé både i Sverige och resten av världen, nu har Unesco utsett området till världsarv. Italien har länge kämpat för att få skydd för området som sägs ha en unik naturmiljö och ett terass-system för vinodlingen som går tillbaka 100-talsår i tiden.

– Det är en historisk dag för både Veneto och Italien, säger jordbruksminister Gian Marco Centnaio.
Inget annat land har så många världsarv på Unescos lista som Italien, närmare bestämt 55 stycken.
Sverige har 15 världsarv på listan. Kanske kommer du att besöka något av dem i sommar?

Svenska världsarv

Drottningholm, Ekerö (1991)
Birka och Hovgården, Ekerö (1993)
Engelsbergs bruk, Fagersta (1993)
Hällristningsområdet i Tanum (1994)
Skogskyrkogården, Stockholm (1994)
Hansestaden Visby, Gotland (1995)
Laponia, Lappland (1996)
Gammelstads kyrkstad, Luleå (1996)
Örlogsstaden Karlskrona (1998)
Södra Ölands odlingslandskap (2000)
Höga Kusten, Ångermanland (2000)
Falun och Kopparbergslagen (2001)
Grimeton radiostation, Varberg (2004)
Struves meridianbåge (2005)
Hälsingegårdarna (2012)


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Vinguiden löser bubbelpaniken

Vinguiden löser bubbelpaniken

Bubbelpanik? Lugn, vi löser det. Vinguiden rekommenderar fem av de bästa champagnerna som finns i Systembolagets fasta sortiment. Men skynda, snart tar året slut. Visst ska det drickas bubbel när kl..

Läs mer
Kännarbubbel

Kännarbubbel

Lite så har det blivit, att champagnen Krug lovordas av de som i alla fall anser sig vara vinkännare. Men vi andra kan också älska bubblet. Oavsett pris. Och bli lite av vinsnobbar på köpet. Få varu..

Läs mer
Tio saker du behöver veta om cava

Tio saker du behöver veta om cava

Cava är inte champagne. Cava är cava, och så ska det vara. Den enda likheten är bubblorna, sedan tar det slut. Men vad är då cava – egentligen? Vinguiden cavaguidar och ger tio bra ledtrådar. Cava ..

Läs mer
Podd: Resan till Cava

Podd: Resan till Cava

Michael Anderquim och Johan Franco Cereceda packade i februari väskorna och tog flyget till Barcelona för att sedan bege sig till Penèdes för besök hos olika cavaproducenter.

Läs mer
Regionskola del 17 Veneto – en italiensk gigant

Regionskola del 17 Veneto – en italiensk gigant

Med nästan 100 000 hektar vingårdar och en årsproduktion på nära 1,2 miljarder liter är Veneto Italiens klart största vinregion. I nordöstra Italien ligger Veneto (Venetien på svenska), den region s..

Läs mer
French 75 – årets festligaste drink

French 75 – årets festligaste drink

Champagne är för många den ultimata drycken till nyår – men går det att göra bubbel ännu festligare? Javisst! Om du inte har provat en French 75 ännu är den ett riktigt kanonförslag på en drink att ..

Läs mer