HEM

Aktuellt

Fyndet: En äkta italienare i 1-litersflaska

Den klassiska druvan Sangiovese har odlats i värmen på Italiens klack. Så visst kan man kalla det här vinet för en äkta italienare. Nu har Capitano Rosso kommit till Sverige för att charma oss svenskar.

Trots att Sangioveses har ett gott rykte och att den räknas till en av världens stora karaktärsdruvor är den väldigt ovanlig utanför Italiens gränser. Det är därför naturligt att druvan har blivit synonym med Italien och under rätta förutsättningar skapar den några av världens bästa viner.

Capitano Rosso i 1-litersflaska kommer från Apulien i Italiens klack. Familjen Dezzani i Puglia äger en 100 hektar stor vingård där man producerat ett flertal hyllade viner. Sangiovese beskrivs ibland som en kameleont som ger en rad olika stilar och smaker.

Men gemensamt är att de alla har den läckra karaktären av sura körsbär, plommon, örtighet, uppfriskande syra, ganska mycket strävhet och en lite dammig och jordig karaktär. Att druvan dessutom har en naturlig benägenhet att mutera gör mångfalden ännu större och den anpassar sig lätt efter olika växtförhållanden.

De lättare sangiovesevinerna bör drickas inom några år, medan de tyngre och mer koncentrerade mår bra av lagring och klarar sig runt 15-20 år. Men oavsett ålder är Sangiovese perfekt till italiensk mat: en mustig pasta, pizza eller lagrade ostar.

Capitano Rosso Sangiovese
2024
Capitano Rosso Sangiovese
Doft: Kryddig doft med inslag av körsbär, nejlikor och fat.

Smak: Fruktig smak med inslag av körsbär och fat.

1000 ml - 13.5% -
99 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

CHILL OUT Sangiovese Organic; höstens smakrika och s..

CHILL OUT Sangiovese Organic; höstens smakrika och s..

CHILL OUT är det folkkära varumärket som av många framför allt förknippas med lättillgängliga och smakrika viner till bra pris och som genom åren har uppskattats för druvtypiska viner med prestigelö..

Läs mer
”Man älskar ju gott vin som inte är så dyrt”

”Man älskar ju gott vin som inte är så dyrt”

Hallå där Mia Parnevik, som tillsammans med sin make Jesper släpper Parnevik’s Red Blend, ett rött vin från södra Frankrike. Till vardags bor ni i Florida – hur ser vinförrådet ut där hemma? – Det ä..

Läs mer
Marsviner – här är de mest spännande nyheterna..

Marsviner – här är de mest spännande nyheterna..

Marsvinen fortsätter att titta fram i vår – här kommer 34 vinnyheter. En efterlängtad nyhet är en Barolo anno 2016 från hyllade Paolo Scavino. I dag är det Paolos barnbarn, den unga Elisa, so..

Läs mer
Tre fruktiga höjdare på tillfälligt besök

Tre fruktiga höjdare på tillfälligt besök

På jakt efter något nytt och spännande rödvin till en grillkväll? Då vill vi tipsa om tre flaskor som just har anlänt i Systembolagets tillfälliga sortiment. Var beredd på en smakexplosion av exotis..

Läs mer
Elegans i amaroneland

Elegans i amaroneland

Veneto har slagit världen med häpnad med sina röda viner, allt från lättsmälta viner från Bardolino och Valpolicella till sockerstinna, smakintensiva amaronerviner. Samtidigt finns de som jobbar med..

Läs mer
”En vinupplevelse utöver det vanliga”

”En vinupplevelse utöver det vanliga”

En stor vinupplevelse till överkomligt pris. Så kan man beskriva Castelforte Amarone della Valpolicella från 2015. – För endast 299 kronor vågar vi påstå att det är svårt, om inte omöjligt, att hitt..

Läs mer