HEM

Aktuellt

Fler litar på Systembolaget än på polisen

Nya förtroendebarometern visar att Systembolaget är det företag som vi svenskar har mest förtroende för. Undersökningen visar att vi till och med litar mer på Systembolaget än polisen.
– Svenskarna tycker att det är bra att det finns ett monopol, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Kantar Sifo.

Att sälja vin, öl och sprit verkar ge högt förtroende hos svenska folke, konstaterar Toivo Sjörén, som är opinionschef på Kantar Sifo. Systembolaget toppar för andra året i rad Förtroendebarometern från Medieakademin. Drygt tre fjärdedelar (76 %) av svenskarna har högt eller ganska högt förtroende för Systembolaget enligt undersökningen.

– Man tycker att det är bra att det finns ett monopol, det vet vi från andra undersökningar. Men jag tror att det är en kombination med att folk tycker att utbudet är bra också, säger Toivo Sjörén.

Förtroendebarometern har genomförts årligen sedan 1997 och Systembolaget har stadigt klättrat uppåt genom åren. I början och mitten av 2000-talet var svenskarnas förtroende betydligt lägre, runt 60 procent. Systembolaget skuggas av polisen, universitet och högskolor (69 %), Ikea (69 %) och Säpo (66 %).

I våras blossade en intensiv debatt upp om Systembolagets vara eller icke-vara, efter att en utredning föreslagit att monopolet skulle skrotas. Förslaget var att ska vin säljas överallt, men med högre skatt för att sänka konsumtionen. Den folkkäre profilen Leif GW Persson förklarade snabbt sitt förtroende för Systembolaget:

– För mig får de gärna ha kvar det som det är, de har ett fantastiskt sortiment.

Och polisprofessorn Leif GW var inte förvånad över att Systembolaget har högre förtroende än polisen:
– Det kan jag tro att de har, de har ett väldigt bra utbud och hög tillgänglighet på varor., konstaterade han.

FAKTA

Här är topp 10-listan över de institutioner/företag som svenskarna har högst förtroende för (procentandel mycket/ganska stort förtroende):

1. Systembolaget: 78 %
2. Polisen: 71 %
3. Universitet/högskolor: 70 %
4. Ikea: 69 %
5. Säpo: 68 %
6. Sveriges Radio: 65 %
7. Skatteverket: 65 %
8. Valsystemet i Sverige: 65 %
9. Domstolarna: 62 %
10. Ica: 62 %
Medieakademins förtroendebarometer har genomförts årligen sedan 1997.
Årets mätning har genomförts av Kantar Sifo.
2020 års undersökning omfattar 1200 webb-intervjuer med personer äldre än 16 år.
Läs mer

Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Stå inte tomhänt i sommar – vi guidar dig

Stå inte tomhänt i sommar – vi guidar dig

Under sommaren flyttar många ut till sina landställen, ofta långt bort från det egna Systembolaget. På olika orter kan sortimentet variera så därför är det en bra idé att beställa dina favoritviner ..

Läs mer
Systembolaget: Fler kunder köper mer än normalt

Systembolaget: Fler kunder köper mer än normalt

Systembolaget märker nu ett ändrat köpbeteende hos svenskarna under coronakrisen. Antalet kunder i butikerna ökade förra veckan – och vi handlade mer varje gång. – Generellt så är det öl och vin som..

Läs mer
Så håller Systembolaget öppet i juldagarna

Så håller Systembolaget öppet i juldagarna

Om du vill dricka alkohol vid julbordet bör du planera julen lite extra. Här ger vi dig snabbt koll på Systembolagets öppettider. På fredag den 20 december är det öppet på Systemet till ”minst..

Läs mer
Konsumenter rasar mot Systembolagets beslut om trälå..

Konsumenter rasar mot Systembolagets beslut om trälå..

Systembolaget förbjöd trälådor 1 september. Det skapar oönskad merförsäljning, menade man från det statliga monopolet. Men nu rasar Sveriges vinkonsumenter. – Uselt beslut av ett statligt monopol! ä..

Läs mer
76 läckra vin-nyheter på Systembolaget

76 läckra vin-nyheter på Systembolaget

Grattis, alla vinälskare – nu kommer en rad spännande flaskor på Systembolagets tillfälliga sortiment. Vi ger en snabbguide till några udda rariteter. Varje månad släpper Systembolaget ett stö..

Läs mer
Stor guide: Några goda nyheter i fasta sortimentet

Stor guide: Några goda nyheter i fasta sortimentet

Ohelig allians, tysk fruktstund och vulkanvin. Det är några av nyheterna i Systembolagets fasta sortiment 1 mars. Här är några av pärlorna! Mousserande vin: [product] 159230 | Ett litet budgetfynd! ..

Läs mer