HEM

Aktuellt

Därför vill Systembolaget sänka priset på starköl

Systembolaget vill sänka priset på öl nästa år. Målet att släppa ut två öl på burk i det fasta sortimentet med ett pris på max 6,90 kronor.
– Vi kommer att sätta ett pris som är något lägre än det som är idag, bekräftar Lennart Agén, presschef på Systembolaget. Det handlar om ett försök att konkurrera ut gränshandeln.

I dag kostar det billigaste burkölet på Systembolaget 8,40 kronor. Det är Fem Komma Tvåan (Åbro bryggeri) som har det priset och totalt är det 19 öl på bolagets hyllor som kostar mindre än tio kronor. Men nu vill Systembolaget erbjuda åtminstone två ljusa lager som ska vara ännu billigare, runt 6,90 kronor styck.

Systembolagets presschef Lennart Agén bekräftar nyheten:
– Lanseringsplanen är startskottet för en dialog med våra leverantörer om vad vi tycker saknas på den svenska marknaden. Leverantörerna återkommer nu med synpunkter och förslag till justeringar. Därefter skickar vi ut en offertförfrågan, säger han till Beernews.se.

Ett av de starkaste skälen är att Systembolaget vill slå undan benen på gränshandeln som finns i bland annat Tyskland och Danmark. Där säljs öl ofta till lägre pris än 6,90 kronor. Skillnaden är att det är privata aktörer som har ett så kallat samhällsansvar – något som Systembolaget värnar hårt om.

Beernews.se har pratat med flera av de större hantverksbryggerierna, som säger att de inte ens skulle kunna släppa en burk med kranvatten på Systembolaget för 6,90 kronor och få ekonomi i det. Kostnader för bland annat burkning, personal och transporter kombinerat med en alkoholskatt skulle kosta mer än så per burk.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Hemkört överallt via Systembolaget

Hemkört överallt via Systembolaget

Snart kan du få ditt vin hemkört av Systembolaget. Ja, hem till dörren alltså. För nu får hela landet tillgång till Systemets leveransservice. Men för att fortsätta vara relevanta måste också System..

Läs mer
Halloweenöl – vi listar hela 8 öl att njuta av i hös..

Halloweenöl – vi listar hela 8 öl att njuta av i hös..

Vi har listat åtta spännande halloweenöl för dig att välja och vraka bland. Halloween närmar sig och är ett minst sagt välkommet tema i denna mörkrets årstid. Förutom bus, kalla vindar och skräckfil..

Läs mer
Ölet som kostar 12 000 kr per flaska

Ölet som kostar 12 000 kr per flaska

Fyra män gick uppför Storbritanniens högsta berg och bryggde öl. Nu säljer de 33 cl-flaskorna för 12 000 kronor – styck! Ett mikrobryggeri i Leeds vid namn Northern Monk har skapat rubriker över vär..

Läs mer
112 nya svenska ölsorter – dags för ölprovning..

112 nya svenska ölsorter – dags för ölprovning..

Lust att upptäcka nya saker på semestern? Då kan en ölprovning med nya spännande svenska ölsorter passa perfekt. I veckan släpptes 112 nya svenska ölsorter på Systembolaget. Skördeöl, Lovefever elle..

Läs mer
Schnitzel Week intar Stockholm – fem krogar hyllar k..

Schnitzel Week intar Stockholm – fem krogar hyllar k..

Mellan 8 och 14 september firas schnitzeln i alla dess former på utvalda restauranger runt om i Stockholm. Bakom initiativet står det tjeckiska ölet Pilsner Urquell som, lagom till den internationel..

Läs mer
Efter ölsuccén – Systembolaget planerar ”Vinst..

Efter ölsuccén – Systembolaget planerar ”Vinst..

Systembolaget planerar att öppna en Vinstudio i Stockholm. Succén med Ölstudion i Göteborg har gett mersmak. – Om du tittar på hur Ölstudion ser ut, jämfört med en ”vanlig” butik med stort ölsortime..

Läs mer