HEM

Aktuellt

Fira Vinets dag med ett extra glas vin ikväll

I dag den 22 januari firas vinets dag runt om i Sverige. Tanken är att uppmuntra svensk vinkultur och att vi ska fira vinet genom att våga prova nya underbara sorter. Dagen till ära hålls en stor vinprovning på Nalen i Stockholm där vinexperter tävlar i blindprovning av vin.

Vinets dag infaller alltid den 22 januari, ett riktigt skönt andningshål i januarimörkret med ett par dagar kvar till den efterlängtade lönen. Vindagen startades av Svenska Vinakademien och firas bland annat av Munskänkarna. Dagen avhålls till minne av Sankt Vincent – vinodlarnas skyddshelgon. Det enklaste och bästa sättet att fira kan vara att dricka ett gott glas vin!

Varför inte fira med någon av dessa viner ikväll?

Château Pech-Latt
2024
Château Pech-Latt
Doft: Fruktig doft med inslag av björnbär, färska örter, plommon, svarta oliver och lagerblad.

Smak: Fruktig smak med inslag av björnbär, örter, plommon, svarta oliver och vanilj.

750 ml - 13.5% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
169 kr

Ruppertsberger Imperial Pinot Noir
2024
Ruppertsberger Imperial Pinot Noir
Doft: Bärig, inslag av röda bär, jordgubbar i lättare stil.

Smak: Enkel med bäriga toner, jordgubbar, liten kryddig ton, röda bär med bra balas, rättfram.

750 ml - 13% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
95 kr

Chateau Ste Michelle Chardonnay
2022
Chateau Ste Michelle Chardonnay
Doft: Smörig, nötter, aromatisk med tropisk frukt, persika.

Smak: Relativt fyllig, inslag av smör, vanilj, nötter, kryddor, liten pepprig ton med medellång eftersmak i kryddig stil.

750 ml - 14% - Sockerhalt 0.3 g per 100 ml
129 kr

För den som är sugen på ett större firande så hålls ett antal events på flera ställen runt om i Sverige. Ett av de större går av stapeln på legendariska Nalen i Stockholm mellan klockan 16 och 22. Ett femtontal svenska vinimportörer finns på plats och anordnar vinprovning.

Dessutom sker SM i blindprovning av vin där några av Sveriges ledande vinexperter utmanas i vinprovning utan att veta vad det är i glasen. Moderator är Mikael Mölstad.

Programmet på Nalen i dag:

16:00 Portarna öppnas
17:00 Mats Hanzon, Vinakademien hälsar välkommen
19:00 Presentation av årets vinort och prisutdelningar
20:00 Portarna stänger

Pris: 275 kr för medlemmar och 325 kr för övriga.
Åldersgräns 20 år


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Varning för brist på vissa vinsorter

Varning för brist på vissa vinsorter

Nu varnar leverantörer och producenter för en kommande brist på vissa vinsorter. Den dåliga skörden gör att världsproduktionen är den lägsta sedan krisåret 2017. – Det är lite för tidigt att veta än..

Läs mer
Sommarguide: 3 sallader, 3 viner

Sommarguide: 3 sallader, 3 viner

Vin till sommarens sallad? Jo, syrliga smaker i salladen möts av fruktighet och fräschör i vinet, vare sig det är vitt, rött eller rosé. I gamla vinböcker står det ofta att vin och sallad inte hör i..

Läs mer
3 spännande viner till svamp

3 spännande viner till svamp

Svampsäsongen är här! Äntligen kan vi njuta av fantastiska måltider tillagade med färska kantareller, soppar och champinjoner. Och visst smakar maten alltid lite extra gott när man själv tagit svamp..

Läs mer
Hylla Kebabens dag med vin från Georgien

Hylla Kebabens dag med vin från Georgien

Kebabtallrik, kebabrulle eller kebabsallad är några varianter av mångas favoriträtt.  Om du tycker att kebab är värd att fira kan du redan nu se fram emot den 11 september för då är det Kebabens dag..

Läs mer
Vinflaskans olika former

Vinflaskans olika former

Det har väl knappast undgått någon att vin kommer i olika typer av flaskor, både i fråga om storlek, men även vad gäller färg och form. Men vad innebär de olika sorter som finns och vad kan vi lära ..

Läs mer
Ostarna som gör vinet ÄNNU godare

Ostarna som gör vinet ÄNNU godare

Brie, parmesan, cheddar och camembert…eller varför inte en svensk Västerbottensost? I smaklökarnas värld är det ingen nyhet att god ost blir ännu godare i kombination med ett gott vin. Ostar h..

Läs mer