HEM

Aktuellt

Cava, Champagne eller Prosecco?

Alla gillar vi bubbel men inte alla vet skillnaden mellan säg cava, champagne eller den så oerhört populära proseccon.

Om vi börjar med länderna så blir det lite som att dela upp bubblet mellan de tre stora vinproducerande länderna i Europa.

Champagne – Frankrike

Palmer & Co Blanc de Blancs
2018
Palmer & Co Blanc de Blancs
En blanc de blanc – alltså enbart gjort på den gröna druvan Chardonnay. Härliga toner av gröna äpplen och citrus. Men framför allt – en butelj full av stil och värdighet. Oerhört snygg – hela sommaren.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.6 g per 100 ml
469 kr

Cava – Spanien

El Miracle Cava Brut
El Miracle Cava Brut
Spanien gör fantastiskt mousserande vin – cava. Detta är inte spansk champagne – det är cava! Egna druvor, egen stil. I en klass för sig.
750 ml - 11.5% - Sockerhalt 0.6 g per 100 ml
99 kr

Prosecco – Italien

Martini Prosecco
Martini Prosecco
Ska vi klara av att svalka oss i skuggan varma sommardagar behöver vi snegla åt Italien. Där vet de hur man klarar av heta sommardagar, och vad man i så fall har i glaset. Om det är finess och stil som söks.
Klassisk producent, klassisk flaska.
750 ml - 11.5% - Sockerhalt 1.2 g per 100 ml
115 kr

Mousserande – Frankrike

Pierre Olivier Rosé Prestige Brut
Pierre Olivier Rosé Prestige Brut
Min svaghet för rosa lakar aldrig ur. Så inte heller den här sommaren. Bästa rosébubblet just nu. Beställ och lägg på kylning. Men framför allt, drick och njut.
750 ml - 11.5% - Sockerhalt 0.6 g per 100 ml
89 kr

När dricker vi vad och i så fall varför?

Champagne dricker vi om vi vill ha elegans, stil och kanske vill kosta på oss det lilla extra. Man skulle till och med kunna säga att champagne är originalet.

Cava dricker vi om vi vill ha en liknande elegans som i champagne, men inte prompt måste ha samma brödighet och höga syra som i bubblet från Frankrike. Priset på cava är oftast betydligt mer plånboksvänligt.

Prosecco dricker vi när vi inte behöver det där torra vinet från grannlandet i norr, utan kanske gillar en mer fruktig arom. Samt ett pris som gör att mungiporna pekar i zenit.

Vad är skillnaden på Champagne, Cava och Prosecco? Klicka här!


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Succé-cavan tillbaka – med ny vinterdesign

Succé-cavan tillbaka – med ny vinterdesign

Regnbågsflaskan blev en succé när den kom i somras. Nu kommer True Colors Cava i en vinter-edition. Och även den här gången är Camilla Thulin designer: – Det är alltid trevligt att förena nytta med ..

Läs mer
Mors dag 2021 – så firar du mamma lite extra i..

Mors dag 2021 – så firar du mamma lite extra i..

Fira mamma med lite extra i år med goda viner till Mors dag. Med vin både i present och till maten kan mammas egen dag bli en lyxig succé. Vinguiden tipsar om vinerna som kommer att göra mamma bubbl..

Läs mer
Champagnehusets nya designsamarbete

Champagnehusets nya designsamarbete

Miss Li är inte bara en folkkär musiker. Nu har hon även blivit designer av champagne. – Jag ville skapa en förpackning som tar för sig och som gör mig glad med starka poppiga färger och där designe..

Läs mer