HEM

Aktuellt

Bubblande intresse för mousserande vin

Intresset för mousserande vin är rekordstort i Sverige. Bubbelmässan i Göteborg sålde slut redan i förväg – och alla fick inte plats. Nu byggs mässan ut till två dagar.

I helgen var det äntligen premiär för Sveriges första bubbelevent, Sparkling Göteborg. Redan klockan 11 ringlade sig kön lång utanför Svenska Mässan och många hade sett fram emot den här dagen sedan biljetterna släpptes i maj.

Sparkling Göteborg var välbesökt och hela 5624 personer fick ta del av de åtråvärda biljetterna. På mässan fanns det cirka 60 bubbelutställare och över 300 olika sorters champagne och mousserande viner att provsmaka. Det är första gången som man samlar så många bubbelvarumärken under ett och samma tak i Sverige.

– Idag arrangerar Svenska Dryckesmässor nio dryckesmässor per år, varav fem är vin- och delikatessmässor. Vi har bevakat det växande intresset av mousserande viner på våra mässor under ett antal år. Nu bestämde vi oss för att skapa ett event endast för den drycken. Att
det just blev Göteborg som den skulle arrangeras i var en självklarhet, säger Stanley Wong, VD på Svenska Dryckesmässor som arrangerar Sparkling Göteborg med Svenska Mässan.

Efter helgens succé kommer evenemanget att utöka till två dagar nästa år, 16-17 oktober.

– Det var många tusen som inte fick biljetter till årets mässa så nu får de en ny chans, säger Stanley.

Arrangörerna bakom Sparkling Göteborg är Svenska Dryckesmässor och Svenska Mässan, som också arrangerar de populära dryckesmässorna En Öl & Whiskymässa i Göteborg och Göteborg Vin & Deli.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Prosecco gräver guld

Prosecco gräver guld

Någon som trodde att det italienska bubbelvinet prosecco var en svensk angelägenhet? Då trodde ni fel. Proseccon gör närmast en vidunderlig succé internationellt. Och nu börjar man närma sig Kina me..

Läs mer
Tävla med Sparkling Stockholm – vinn biljetter

Tävla med Sparkling Stockholm – vinn biljetter

Den 11-12 mars är det dags för eventet Sparkling Stockholm som i år äger rum på Waterfront Stockholm. Här samlas de allra kunnigaste inom champagne, cava, crémant och andra mousserande viner under t..

Läs mer
Tillverkning av mousserande vin

Tillverkning av mousserande vin

Det finns en mängd olika sätt att tillverka mousserande vin på. Vilka av dessa känner du till? Traditionell metod – eller som den tidigare hette “Champagnemetoden”. Här jäser man vinet en andra gång..

Läs mer
10 mest prisvärda champagnerna på Systembolaget

10 mest prisvärda champagnerna på Systembolaget

Det finns över 800 champagner på Systembolaget. Många bra, andra mycket bra. Vi tipsar om de 10 bästa just nu. [product]6792|Fruktig, frisk ton med inslag av gröna äpplen, gyllenbär, rostade inslag,..

Läs mer
Podd: Vi pratar champagne med Martin Gilck

Podd: Vi pratar champagne med Martin Gilck

Ett bord för två – Michael Anderquim gästas av mannen bakom Champagne Sweden.

Läs mer
Bästa cavan på Systembolaget

Bästa cavan på Systembolaget

Det spanska bubbelvinet håller på att återhämta sig efter proseccovågen. Nu vill allt fler åter ha torrt bubbel som passar till mat, massor av mat. Och då kommer cavan till sin rätta. Här hittar du ..

Läs mer