HEM

Aktuellt

”Brangelina” ska göra unik rosé-champagne

De slåss om sina barn och om pengar. Men när det gamla Hollywoodparet Brad Pitt och Angelina Jolie ska ge ut en ny champagne kan de faktiskt samsas.
– Vi har kombinerat kunskapen från Provence med champagne och skapat en ny, unik rosé-champagne, säger deras kollega Marc Perrin.

Brad Pitt och Angelina Jolie har separerat och slagits i en bitter vårdnadstvist, som varit en följetong i de flesta medier de senaste fyra åren. Men det hindrar inte det gamla Hollywoodparet – de kallades ”Brangelina” när de var ett par – från att begrava stridsyxan när det gäller vinproduktion. Nu rapporteras det att de strax kommer att ge ut en unik rosé-champagne.

– Vi kommer att bli det enda champagne-huset som enbart tillverkar rosé. Genom att kombinera kunskapen från Provence med champagne skapar vi en ny, unik rosé-champagne, säger Brangelinas kollega Marc Perrin. Vi jobbar väldigt intensivt med en av Champagnedistriktets hetaste producenter, Rodolphe Péters, som har fått enorm uppmärksamhet för sin ovanliga teknik där han blandar Pinot Meunier med Chardonnay.

Pitts och Jolie har ägt sin vingård Château Miraval i 12 år och den sträcker sig över motsvarande 4,8 kvadratkilometer i närheten av byn Correns, Frankrike – i hjärtat av Provence. Lyxgården har en mängd byggnader från 1600-talet och rymmer 35 rum i huvudbyggnaden och småhusen runtomkring.

1992 köptes Château Miraval av den amerikanska vinskaparen Tom Bove som utvecklade fastigheten till en vingård och blev en av Frankrikes främsta ekologiska vinproducenter. Brad Pitt och Angelina Jolie fortsatte i samma tradition att odla vin och lanserade ”Miraval wines” på alla hjärtans dag, 2012. Deras första 6 000 flaskor rosévin sålde slut på bara fem timmar.

Kan deras rosé-champagne bli en ännu större succé?

Men tills att deras rosé-champagne släpps så passa på att testa deras första vin från 2017:

Miraval Famille Perrin
2022
Miraval Famille Perrin
Doft: Kraftfull, lite matbitter, röda äpplen, röd mango i fruktorienterad, komplex stil.

Smak: Fruktig, mer komplex ton, smakrik i generös, matbitter stil, relativt lång eftersmak med örtig karaktär och en liten mineral ton.

750 ml - 13% -
195 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

David Beckhams nya passion: rosévin

David Beckhams nya passion: rosévin

Rosétrenden växer sig allt starkare i USA – efter att ha setts som skräpvin. En rad amerikanska vinhus lanserar sina egna roséer. Och fotbollsstjärnan David Beckham har outat sig som älskare ..

Läs mer
Den perfekta julklappen för champagneälskare

Den perfekta julklappen för champagneälskare

Efter lång väntan är den äntligen här! Riedel har i samarbete med Dom Pérignon tagit fram ett exklusivt champagneglas – designat för att optimera och framhäva de luxuösa vintagebubblorna. Det blir g..

Läs mer
Brad Pitts exklusiva roséchampagne – nu i Sver..

Brad Pitts exklusiva roséchampagne – nu i Sver..

Brad Pitt och Angeline Jolie ger sig in i champagnebranschen. Deras exklusiva roséchampagne Fleur de Miraval finns nu på Systembolaget. Bara 20.000 flaskor har framställts – men smakar det så ..

Läs mer
Sommarens nya rosé – på burk

Sommarens nya rosé – på burk

Vad sägs om att dricka rosé ur aluminuimburk i sommar? Vinproducenten Dark Horse ligger bakom det annorlunda tillskottet till svenskarnas roséutbud. – Den friska aromen gör att vinet passar fint att..

Läs mer
Blush Pink Riesling – somrig nyhet för roséäls..

Blush Pink Riesling – somrig nyhet för roséäls..

Lundén Blush Pink Riesling är en efterlängtad nyhet för roséälskare. Vinet kommer med elegansen från riesling – i en läckert rosa skrud med en somrig doft av hallon och smultron. Bakom vinet ligger ..

Läs mer
5 viner att avnjuta i vårsolen

5 viner att avnjuta i vårsolen

Nu går vi äntligen mot varmare tider, dagarna blir längre och vi spenderar allt mer tid utomhus. Med sol och värme kommer suget efter friska, fruktiga viner som passar bra till en picknick eller att..

Läs mer