HEM

Aktuellt

5 goda viner till franska nationaldagen

Vive la France! Vive le vin! Frankrikes nationaldag 14 juli bör firas med pompa, ståt – och vin. Här är 5 tips på goda viner perfekta till ”la Fête nationale”.

Franska nationaldagen firas med pompa och ståt i Frankrike. Militären visar upp sig med parader, musikkårer och flyguppvisningar. Dessutom firar fransmännen förstås med massor av god mat och vin!

Dagen firas till minne av den 14 juli 1789 när franska revolutionen inleddes med stormningen av Bastiljen. I Paris arrangeras ända sedan 1880 bland annat en stor militärparad på Champs-Élysées. Paraden sänds i tv och ses av miljoner fransmän och även i flera andra länder. På kvällen smäller fyrverkerier av på många håll, kanske mest känt vid Eiffeltornet i Paris.

Vi på Vinguiden firar naturligtvis lite extra med goda franska viner. Frankrike är synonymt med hög kvalitet för många svenskar och här nedan tipsar vi om viner från Champagne, Bourgogne, Sancerre, Bordeaux och Alsace.

Champagne de Castelnau Reserve Brut
Champagne de Castelnau Reserve Brut
Välbalanserad, fruktig med inslag av stenfrukter, aprikos, gröna äpplen, frisk med tydligt ursprung, ek, choklad, citrus, brödig ton.
750 ml - 12.5% -
451 kr

Brouilly Château de Pierreux
2022
Brouilly Château de Pierreux
Fruktiga toner med hög syra och koncentration. Kryddiga och örtiga toner med viss strävhet.
750 ml - 13.5% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
189 kr

Sancerre Les Pierris
2024
Sancerre Les Pierris
Frisk, inslag av krusbär, mandarin, aprikos, rabarber, lång eftersmak i utpräglad ursprungstypisk stil.
750 ml - 12.5% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
239 kr

Crémant d'Alsace Chardonnay
Crémant d'Alsace Chardonnay
Bra struktur, viss elegans med fruktiga toner, lite omogna päron, rostade inslag, bitter med fin fruktsötma i mycket friskt orienterad stil.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.4 g per 100 ml
199 kr

Château Belgrave
2016
Château Belgrave
Balanserad, sträv, choklad, frisk, svarta vinbär, mineral ton, mint, kraftig, komplex, djup smak med inslag även av mörka bär, kaffe, svarta vinbär, lång eftersmak.
750 ml - 13% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
415 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Svenskarna tar över anrika vingården

Svenskarna tar över anrika vingården

Den välkända vingården Domaine Rabiega, utanför Saint-Tropez i Frankrike, har snart fått tillbaka sin forna glans. Och det är svenska entusiaster som står bakom lyftet. – Efter en tids renover..

Läs mer
Bästa crémant på Systembolaget

Bästa crémant på Systembolaget

Allt som bubblar från Frankrike är inte champagne. Det finns crémant också! Från olika delar av landet dessutom. Det är stundtals bra, alltid i en egen division, samtidigt som några sneglar uppåt. H..

Läs mer
5 franska favoriter – Anders Melldén väljer

5 franska favoriter – Anders Melldén väljer

Alors enfants … Frankrikes nationaldag är på ingång. Därför är det på sin plats med en handfull franska favoritviner att fira med. Fotbollen går sådär, men vinmässigt står landet stadigt som ett av ..

Läs mer
Här tillverkas världens bästa vin

Här tillverkas världens bästa vin

Visst var det många som var kritiska tidigare. Och andra som är det fortfarande. En sanning i vinvärlden tvättar man emellertid inte bort i första taget, den att Bordeaux är världens bästa vindistri..

Läs mer
Allt om Pinot Noir – lika utmanande som eftertraktad..

Allt om Pinot Noir – lika utmanande som eftertraktad..

Några av världens dyraste viner görs av Pinot Noir. Samtidigt är det en svårodlad druvsort som utmanar vinmakaren. Vad är hemligheten? Svaret finns bland dessa fakta om vinvärldens mörkblå älskling...

Läs mer
Chablis i flera stilar

Chablis i flera stilar

Chablis säger vi lite väl övergripande och tänker mineralrikt, vitt vin. Visst stämmer det, men bara till viss del. Det är nämligen stor skillnad på en Chablis och en annan. Vinerna från Chablis kom..

Läs mer