HEM

Aktuellt

Svenska Carolina räddar världshaven med öl

Carolina Manhusen Schwab räddar världshaven med hjälp av öl. Hennes ölmärke Ocean Beer använder vinsten till att rensa bort plast och återställa haven. Ölen har redan vunnit priser och lanserats i Spanien, Portugal och Storbritannien – och nu står Sverige på tur.

Ocean Beer är en ekologisk hantverksöl i tre varianter, lager, IPA och alkoholfri. Grunden till verksamheten lades när tre surfare med olika bakgrund möttes i Portugal. Trion blev mer och mer illa berörd av nedskräpningen de såg i havet. För att kunna finansiera en sanering av stränderna trion surfade vid föddes idén att skapa, brygga och sälja bra, god öl .

– Vi jobbar för att öka takten i arbetet med att bevara och återställa haven. All vinst från den expanderande ölförsäljningen går till att skydda och rensa haven från plast och annat skräp. Tack vare den ökade konsumentmakten kan i dag nästan alla göra mer klimatsmarta val för att bidra till ett bättre samhälle. De som väljer Ocean Beer gör ett aktivt val för en bättre och renare havsmiljö, säger Carolina Manhusen Schwab, medgrundare av Ocean Beer och ordförande för Ocean Born Foundation.

Nu firar Ocean Beer att ölen kommer till Sverige, genom en ölprovning som leds av Ocean Beers bryggmästare Fernando Escribano. Precis före provningen anländer de första ölflaskorna till Sverige och Skanör i ett klassiskt segellastskepp med anor från 1700-talet.

– Rent vatten är en avgörande fråga för hela mänskligheten. Nästan varje vecka kommer nya rapporter om allt skräp som förpestar våra hav. Det är en utmaning för alla i Sverige, Europa och hela världen. Genom Ocean Beer gör vi allt vi kan för att rensa upp och stoppa den här utvecklingen, säger Carolina Manhusen Schwab.

Ocean Beers öl görs på ett hållbart sätt med naturliga ingredienser. Redan nu har ölet prisats flera gånger, däribland en guldmedalj vid prestigefulla Concours International i Lyon 2021. Surfer IPA har vunnit två guld vid Meininger’s International Craft Beer Awards 2018 och 2021.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Våra 3 bästa tips: Så kyler du drycken blixtsnabbt

Våra 3 bästa tips: Så kyler du drycken blixtsnabbt

Visst är allt godare att dricka när det samtidigt svalkar? Följ något av våra bästa tips och förvänta dig inget annat än succé. 3 sätt att kyla dryck snabbt 1. Snabbt – frysta färgglada vattenballon..

Läs mer
Topp-3 ölnyheter i juni utvalda av Anders Melldén

Topp-3 ölnyheter i juni utvalda av Anders Melldén

Pilsner, lager och APA – alla från Sverige. Här är Anders Melldéns topp-3 bland ölnyheterna i Systembolagets fasta sortiment den 1 juni. [product]197104|Som en pilsner ska smaka: torr, frisk med knä..

Läs mer
Svensk suröl – bland det trendigaste du kan dr..

Svensk suröl – bland det trendigaste du kan dr..

Förr i tiden var det en öl som dracks av belgare och i viss mån tyskar. Men 2020 är suröl ett av de trendigaste drycker du kan köpa på Systembolaget. Och svenska bryggerier skapar nya suröl med stor..

Läs mer
Visste du detta om påsköl?

Visste du detta om påsköl?

Vad kan du om påsköl? Vi går mot ljusare tider och påsken närmar sig med stormsteg. Självklart finns det en hel del härliga viner att dricka till påskmaten, men får vi välja blir det framförallt pås..

Läs mer
Fira Ölets dag med Vinguiden

Fira Ölets dag med Vinguiden

Skål för ölets alldeles egna dag! Onsdag den 21 juli firas Ölets dag över hela Sverige. Den svenska ölkulturen blommar och idag är Sverige ett av länderna med flest bryggerier per capita. Över 450 ..

Läs mer
Sommarens 12 bästa öl till gräsklippning, bastu, gri..

Sommarens 12 bästa öl till gräsklippning, bastu, gri..

Sommar betyder öl. Svalkande lättdrucket, torrt och beskt eller nördigt smakrikt. Vinguidens Anders Melldén guidar dig till sommarens godaste ölupplevelser. Gräsklipparöl – törstsläckande när du dra..

Läs mer