HEM

Aktuellt

Guinness hakar på glöggtrenden – med nya cocktails

Den irländska stouten Guinness ger sig in i julfirandet. Tillsammans med den prisbelönte bartendern Jens Dahlberg har Guinness tagit fram två moderna tolkningar av den klassiska glöggen – i cocktailformat.

De senaste åren har en ny glöggtrend vuxit sig stark där den vinbaserade klassikern allt oftare serveras kall. Nu tar Guinness och bartendern Jens Dahlberg, vinnare i Bartender´s Choice Awards, trenden steget längre med två läckra, kalla cocktails baserade på glögg och Guinness.

– Kallglöggstrenden har etablerat sig ordentligt, där kalla drinkar är nästa steg för att utmana smaklökarna och ge den juliga drycken det lilla extra. Med dessa drinkar har jag förenat kall glögg och Guinness i två juliga cocktails som dessutom är enkla för hemmabartendern att blanda själv, säger Jens Dahlberg.

Under december månad byter många ut ljus lager till mörkare och mer smakrika drycker. Guinness är därför extra populär under denna period och har dessutom en karaktär som passar väl till den salta och feta julmaten.

– Vi ville verkligen testa något nytt till årets högtider och har experimenterat med traditionella juldrycker som mörk öl och glögg för att hitta nya sätt att underhålla och utveckla smaklökarna. Tillsammans med Jens har vi i den oväntade blandningen glögg, cocktails och Guinness hittat en spännande kombination som lyfter julfirandet, säger Wilhelm Biörck, Commercial Manager Craft & Speciality, Carlsberg Sverige.

De två nya glöggdrinkarna från Guinness:

FRIAR IN DISGUISE
I cocktailen ”Friar in Disguise” samsas glöggsockerlag, bitter och whiskey med Frangelico och citronjuice. Detta formar en frisk och julsuktande drink som avslutningsvis toppas med ett lent Guinness-skum.

4 cl Monkey Shoulder whiskey
1,5 cl Frangelico
2 cl glöggsockerlag
3 cl citronjuice
1 dash Angostura bitter
Guinness-skum
Flingsalt

Så här gör du:
Häll alla ingredienser förutom Guinness-skum och saltet i en shaker. Skaka tillsammans med mycket is. Sila upp det i ett rocksglas (whiskeyglas), fyll upp med is, toppa med skummet och avsluta lite flingsalt. Njut!

ST JAMES CHRISTMAS TIKI
En smakfull blandning av citrusfrukter, ljus rom, kanelsockerlag och en likör med karibiska toner. Även denna cocktail toppas med rostad smak från Guinness, här i form av en float.

3 cl Plantation Three Star
2 cl Velvet Falernum
2 cl grapefrukt och kanelsockerlag
3 cl limejuice
3 dash Peychaud Bitters
Float med Guinness

Så här gör du:
Häll alla ingredienser förutom Guinness i en shaker. Skaka tillsammans med mycket is. Sila upp det i ett cocktailglas. Häll på Guinness försiktigt ovanpå drinken, använd en sked så inte det blandas direkt. Meningen är att det ska sikta sig som två olika lager. Klart!


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Blaskigt – men värt över 70 miljarder kronor

Blaskigt – men värt över 70 miljarder kronor

Hur värdefull är din favoritöl? Blaskigt – men värt 70 miljarder kronor. Budweiser är världens högst värderade ölmärke. Bland världens 10 mest värdefulla ölmärken finns flera som knappt säljs ..

Läs mer
Här är Arsenals eget officiella ölmärke

Här är Arsenals eget officiella ölmärke

Arsenal får sitt eget officiella öl. Camden Town Brewery kommer att säljas på alla hemmamatcher. – Om du hade sagt till mig för tio år sedan att ölet jag skapade i min källare en dag vara öl till Ar..

Läs mer
Så firar du internationella öldagen

Så firar du internationella öldagen

För ett par veckor sedan firades ”Ölets dag” i Sverige.  Fredagen 2 augusti är det dags för internationella öldagen. Syftet med agen: Samla goda vänner och fira med öl. Sveriges Bryggerier har utse..

Läs mer
Tallink lanserar nya skeppsviner, champagne och öl

Tallink lanserar nya skeppsviner, champagne och öl

Vinguiden blev inbjudna att närvara på Tallink Grupp lansering av Tallink & Silja Line Ship’s Wines and Beers 2022 – en exklusiv samling av fem egna märkesviner och två hantverksöl f..

Läs mer
Systembolagets nya satsning: sälja kyld öl

Systembolagets nya satsning: sälja kyld öl

Grattis, alla ölälskare. Snart öppnar Systembolaget upp portarna till sin nya satsning, Ölstudion. Här kommer du att kunna köpa kyld öl. – Dryckerna som kommer kylas är IPA, Hazy IPA och dubbel-IPA,..

Läs mer
Stor ölguide – sommaröl från hela världen

Stor ölguide – sommaröl från hela världen

Sommar, sol och bad – och en riktigt kall öl. Vi har samlat somriga öl från inte mindre än tio olika länder. Hitta nya favoriter eller överraska vännerna på grillkvällen. Oslove – Norge [product]178..

Läs mer