HEM

Aktuellt

Få superviner – till de mest avlägsna svenska platserna

Sommar och skön semester långt ifrån ditt vanliga Systembolag? Det behöver inte betyda att du behöver missa vinupplevelser. Via ombud från Karesuando i norr till Smygehuk i söder kan du beställa de mest fantastiska vinerna i ordersortimentet.

Vad många inte vet är att det oftast är enkelt att köpa vin, öl, cider och sprit även om du befinner dig långt från städer och samhällen i Sverige. Faktum är att det finns fler ombud än butiker för Systembolaget, hela 466 stycken.

Det nordligaste ombudet finns i Karesuando, bara 13 mil från Sveriges nordligaste punkt Treriksröset. Hos Karesuando bensin kan du inte bara tanka bilen, köpa renskinn och ammunition – du kan också fylla på vinförrådet. Du kan beställa från de 2 851 sorterna i det fasta sortimentet såväl som de 14 128 olika ordervarorna som Systembolaget har. Beställning till ombud kostar ingenting extra, du betalar bara för dryckerna som oftast kommer efter några dagar.

Andra avlägsna platser dit du kan beställa är Holmön som ligger långt ut i Norra Kvarken i Östersjön. Även långt ute i Stockholms skärgård går det att få de mest exklusiva vinerna levererade till Konsum Möja och Arholma Handel.

Ombuden finns hela vägen ända tills du kommit till Smygehuk, så långt söderut i Sverige du kan komma. Från Karesuando till Smygehuk är det 193 mil – visst är Sverige fantastiskt?

Systembolaget erbjuder mer än 20 000 varor i sitt sortiment. Av de 2 851 varorna i det fasta sortimentet finns en del i lager i butikerna beroende på efterfrågan, andra varor är i tillfälligt eller lokalt och småskaligt sortiment.

Ta tillfället i akt att upptäcka nya viner från beställningssortimentet när du befinner dig en bit från ditt vanliga Systembolag!

FAKTA

Så fungerar det att beställa till ombud:

Du kan beställa nästan alla drycker till de 466 ombud som finns över hela landet. Ett ombud är oftast en affär, till exempel en mataffär. Du kan beställa från Systembolagets sajt eller direkt hos ombudet, via telefon eller besök.

– Du betalar hos ombudet när du hämtar din beställning.
– Du kan bara hämta ut hela beställningen.
– Någon annan kan hämta ut din beställning. Hen måste vara 20 år, kunna visa legitimation, ha ditt beställningsnummer och namn.
– Beställning till ombud kostar ingenting extra. Du betalar bara för dryckerna.
– Du har 14 dagar på dig att hämta din beställning från det att du får SMS om att den finns att hämta. Varorna returneras efter 14 dagar.
– Du måste ha fyllt 20 år för att beställa och hämta ut drycker. Ombudet får inte lämna ut alkoholdrycker till någon som är märkbart påverkad eller vid misstanke om langning.
Läs mer

Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Bästa vinerna till midsommar – utvalda av Anders Mel..

Bästa vinerna till midsommar – utvalda av Anders Mel..

Regn och rusk eller sol och hetta – midsommar är alltid midsommar och mat och stång ska fram. Lägg redan nu vinerna på kylning så minskar stressen. Här kommer mina tips, vare sig du vill ha dem med ..

Läs mer
Stjärnkockens tips: Så blir studentmottagningen en s..

Stjärnkockens tips: Så blir studentmottagningen en s..

Nu är det nära till studentens lyckliga dagar. Den ljusnande framtid är vår – när coronakrisen börjar lätta kan det faktiskt bli en mindre studentmottagning. Tv-kocken och catering-proffset Alexandr..

Läs mer
Somriga drycker till picknicken – som också är lätta..

Somriga drycker till picknicken – som också är lätta..

Nu stundar sommarens första picknick. Men varför hörs det vare sig kling, klang eller kras inifrån den fullpackade picknickkorgen? Svalkande drycker på burk och pet-flaska är ett klimatsmart alterna..

Läs mer
10-i-topp – rätt dryck till rätt artist för den ulti..

10-i-topp – rätt dryck till rätt artist för den ulti..

I vår och sommar överöses vi av sköna konsertupplevelser med artister från både när och fjärran. Men vad ska vi värma upp med för dryck? Här kommer listan som ger svaren. Taylor Swift, Friends Arena..

Läs mer
Succén: norrländska viner på blåbär och lingon

Succén: norrländska viner på blåbär och lingon

De är envisa norrlänningar som vill visa världen att kvalitetsvin kan göras på blåbär och lingon. I år satsas det mer än någonsin i vineriet i Norsjö – 40.000 flaskor ska ut på marknaden. – De..

Läs mer
Sommarens bästa ölguide – flera nyheter och glutenfr..

Sommarens bästa ölguide – flera nyheter och glutenfr..

Läs den här fräscha ölguiden och beställ sommarens mest imponerande öl innan det tar slut. Förutom riktigt god glutenfri öl bjuds du på klassisk ljus lager och några svalkande suröl. Kanske gömmer s..

Läs mer