HEM

Aktuellt

Nu släpps Sveriges billigaste champagne

Visst blir allt lite festligare med en flaska champagne? Men det behöver faktiskt inte kosta skjortan. Nu släpps den smakrika Champagne Debuchy, en Blanc de Noirs. Utan att tumma på vare sig kvalitet eller smak tar den positionen som Sveriges billigaste champagne.

Fler tillfällen, små som stora, borde få njutas med en frisk och smakrik champagne. Är det för mycket begärt? Kanske förr, men inte nu längre. Nya Champagne Debuchy är Systembolagets billigaste Champagne. Det handlar om en kvalitetschampagne utan att det kostar skjortan. En flaska Champagne Debuchy blir din för 195 kr.

I samarbete med Didier Chopin har Enjoy Wine & Spirits tagit fram Champagne Debuchy – en torr, frisk och smakrik Blanc de Noirs. Blanc de Noirs innebär att saften inte haft någon kontakt med druvskalen vid pressningen, vilket ger en härligt mjuk champagne.

”Den passar för alla festliga tillfällen och är generös och elegant, med en klassisk champagnekaraktär av aprikos, mogna äpplen, brioche och nougat med en mineralkrämig mousse.” Så beskriver Wilhelm Schultz, Owner & Portfolio Manager på Enjoy Wine & Spirits, den nya Blanc de Noirs som har tagits fram i samarbete med champagnehuset Didier Chopin. Ett utmärkt val för den som vill få mycket champagne för pengarna, utan att gå miste om vare sig kvalitet eller smak.

Druvorna till champagnen kommer från byarna Cuchery, Faverolles och Serzy et Prin i Vallèe de la Marne. Cuvéen består av 60 procent pinot meunier och 40 procent pinot noir. Champagnen har legat tre år på sin jästfällning innan degorgering, vilket är betydligt längre än den lagstadgade minimitiden för en icke årgångschampagne.

Didier Chopin grundade sitt champagnehus 1989 och har tidigare ett förflutet som konsult åt mindre champagneodlare. Didier startade då med att köpa en halv hektar vingård och har genom åren fortsatt att utöka sin areal och äger idag 12 hektar, där majoriteten ligger i byar i Vallée de la Marne. I dag drivs Champagne Didier Chopin tillsammans med hustrun Karine och deras son. De producerar varje år en miljon flaskor från dels köpta druvor och egna vingårdar.

Debuchy Brut Réserve
Debuchy Brut Réserve
Champagne Debuchy är torr, frisk och smakrik med fin mousse och bra balans med inslag av gula och röda äpplen, brioche, mineraler och mogen citrus. Eftersmaken är lång och elegant med ett läskande avslut. Den långa lagringstiden på jästfällningen ger en djup brödighet och toner av nougat i det färdiga vinet.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.9 g per 100 ml
269 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Smaka på Frankrike under nationaldagen

Smaka på Frankrike under nationaldagen

Den 14:e juli är det vinlandet Frankrikes nationaldag. Det betyder att det är dags att laga en Boeuf Bourguignon, ta fram lite ostron och franska charkuterier och såklart pricken över “i”, några rik..

Läs mer
Rätt vin till dejten – vi guidar dig

Rätt vin till dejten – vi guidar dig

Har du en romantisk middag med musik och tända ljus inplanerad och behöver dejtvin? Det löser vi! Här har vi listat våra favoritviner till dejten.  Att dejta ska vara spännande och kul, oavsett om d..

Läs mer
Konsten att sabrera champagne

Konsten att sabrera champagne

Har du alltid drömt om att sabrera en flaska champagne på nyår eller vid ett annat festligt tillfälle? Denna mytiska konstform är en gammal tradition och sägs härstamma från tidigt 1800-tal. Att sab..

Läs mer
Småpartier – bubbelfavoriter

Småpartier – bubbelfavoriter

Lagom till stora bubbelhelgen släpper Systembolaget en rad riktigt bra mousserande viner. Men det är inga stora volymer, så det gäller att skynda på. Vinguiden tipsar om inte bara de bästa, utan ock..

Läs mer
Svenska champagnen vände till succé

Svenska champagnen vände till succé

Den svenska champagnen Guldkula hade ett tufft år i fjol. Men nu har försäljningen tagit fart rejält. – Vi räknar med att sälja mellan 70 000 och 80 000 flaskor i år, lite beroende av hur det går vi..

Läs mer
Passa på: nu säljs världens bästa champagne

Passa på: nu säljs världens bästa champagne

Vill du känna dig som en rik jetsetare eller som en slösaktig hiphop-stjärna? Eller vill du bara njuta av en mytomspunnen champagne? Nu släpps Cristal av Louis Roederer på Systembolagets tillfälliga..

Läs mer