HEM

Aktuellt

Vi satte världsrekord!

Vinguiden kan numera titulera sig världsrekordhållare i champagneprovning. Detta efter att vi har hållit världens största champagneprovning där 768 personer kom för att lyssna på vår Master Class och sedan prova fem champagner i olika stilar.

Jodå, det blev världsrekord. 768 kom till vår champagneprovning som hölls på Stockholm Waterfront i lördags i centrala Stockholm. Det blev ju extra spännande då vi fick höra att man i Australien så sent som i förra veckan hade slagit det tidigare rekordet.

– Det är fantastiskt kul att vi lyckades, säger en glad Michael Anderquim, Promotion Manager på Vinguiden.

Över 400 flaskor champagne korkades upp, 4 000 glas fylldes av 30 sommelierer samtidigt som Vinguidens Johan Franco Cereceda höll en Master Class om champagne som både område och dryck och redogjorde för de olika stilarna som provades.

Representanter från Guinness World Records var på plats influgna från London och kunde direkt efter provningen lämna över världsrekorddiplomet till Vinguiden.


Foto: Dennis Erixon

Champagnerna som provades

Louis Massing Brut
Louis Massing Brut
Brödig, nötig i ursprungstypisk stil, balans med äppeltoner och liten mineral karaktär.

Balanserad, fruktig, drickvänlig med inslag av mineral, gröna äpplen, frisk, torr i mer gräsig stil.

Bra champagne att skåla med!

750 ml - 12.5% - Sockerhalt 0.5 g per 100 ml
249 kr

Charles Orban Brut Blanc de Blancs
Charles Orban Brut Blanc de Blancs
Stenig, jordig, tydligt ursprung, frisk i välbalanserad stil med lätt smörig ton.

Balanserad med inslag av citrus, nöt, äpple, smör, jord i ursprungspräglad stil och väl sammansatt i eftersmak.

Perfekt till surdegizza med crème fraîche och Kalix löjrom.

750 ml - 12% -
389 kr

Charles Heidsieck Brut Réserve
Charles Heidsieck Brut Réserve
Angenäm doft med djup ton av mineralitet, mogen äppelfrukt, mocka, gräs, tropiska frukter, ananas, vit persika med väl sammansatt karaktär.

Bra balans, fin syra, citrus, lite omogen apelsin, nötig i frisk stil, aningen brödig med peppriga inslag och en storslagen längd.

Serveras till taco på torskrygg på och pico de gallo.

750 ml - 12% - Sockerhalt 0.7 g per 100 ml
589 kr

Alice Bardot Brut Rosé
Alice Bardot Brut Rosé
Inslag av röda bär i doft, smultron i frisk stil, återhållen, lite enbär, blåbär, röda äpplen.
Röda bär, lite apelsin, jordgubbar, liten sträv ton, lingon, något kärv men viss balans i sötfruktig stil.
Passar till stekt blodkorv med slungad, tryffelkryddad potatis.
750 ml - 12.00% - Sockerhalt 9 g/l
199.00 kr

Collet Brut Millesime
2008
Collet Brut Millesime
Mogna äpplen, aromatisk karaktär med inslag av frukt, aningen smörig, balanserad stil.

Lätt mineral ton, utvecklad karaktär, mogna äpplen, citrus, viss smörig karaktär, nötter med frisk ton och en lång eftersmak i balanserad stil med fin krämig karaktär.

Carpaccio på kalv, serveras med pinjenötter och kapris.

750 ml - 12.5% -
669 kr


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

Champagnekriget mellan Ryssland och Frankrike

Champagnekriget mellan Ryssland och Frankrike

Ett champagnekrig har brutit ut mellan Ryssland och Frankrike. Den ryske presidenten Vladimir Putin har undertecknat en ny lag som endast tillåter att ryska viner märks som champagne i Ryssland. Nu ..

Läs mer
Världens största champagneprovning

Världens största champagneprovning

Vinguiden ska lördagen den 28 oktober göra ett försök i att sätta världsrekord i champagneprovning. Platsen är Stockholm Waterfront i centrala Stockholm. – Det är en fantastiskt kul utmaning, säger ..

Läs mer
Lily Bollinger – kraftkvinnan som inte ens kriget ku..

Lily Bollinger – kraftkvinnan som inte ens kriget ku..

Lily Bollinger är kvinnan som aldrig gav upp. När maken dog i början av 1940-talet fortsatte hon på egen hand att driva och utveckla deras älskade vingård. Inte ens den tyska ockupationen av Frankri..

Läs mer
Guldbetyg – Provat av Vinguiden

Guldbetyg – Provat av Vinguiden

Nu inför vi på Vinguiden ett nytt betygssystem, nämligen ett guldbetyg!  Att ni medlemmar går in och lämnar omdömen och kommentarer på vår sajt tycker vi på Vinguiden är otroligt värdefullt, både fö..

Läs mer
Frankrike vägrar spola kröken i januari

Frankrike vägrar spola kröken i januari

Hela januari utan alkohol??? Aldrig i livet, menar fransmännen. Och presidenten ger vinodlarna sitt stöd. Det är minsann inte lätt att driva nykterhetsrörelse i Frankrike där folk pimplar mer alkoho..

Läs mer
Konsten att sabrera champagne

Konsten att sabrera champagne

Har du alltid drömt om att sabrera en flaska champagne på nyår eller vid ett annat festligt tillfälle? Denna mytiska konstform är en gammal tradition och sägs härstamma från tidigt 1800-tal. Att sab..

Läs mer