HEM

Aktuellt

Svensk köpte whiskyn för 240.000 kr

En enda flaska Bowmore från 1965 släpptes på Systembolaget. Redan samma dag blev den såld. Priset? Håll i dig: 240.000 kronor.

Bowmore 1965 är en av de mest eftertraktade whiskysorterna i världen, och endast 232 flaskor släpptes globalt. En av dessa kom till Sverige och såldes alltså inom loppet av några timmar på Systembolagets webb.Totalt 52 år av lagring och mognad på den väderbitna Islaykusten har satt sin karaktär på dropparna, och 1965 var året när Bowmore ändrade sina metoder i destilleriet. Bowmores whisky från 60-talet är smått legendariskt och flera årgångar har fått några av de högsta poängen någonsin av stora sajter som till exempel Whisky Advocate. Och smakar det så kostar det, närmare bestämt 240.000 kronor. Nu gissar vi dock att köparen inte kommer att dricka de dyra dropparna utan ställa dyrgripen på en hylla.

De senaste åren har intresset för att samla på whisky vuxit och det är fortfarande skotsk malt- och blended whisky som attraherar samlare på de inhemska auktionerna. Whiskey har dessutom blivit ett högintressant alternativ som investeringsform, ofta bättre än att satsa pengar på aktier.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Vin och whisky kan vara tryggare än börsen

Vin och whisky kan vara tryggare än börsen

När börsen faller kan vin och whisky vara en säker investering. Champagne och fina italienska viner ökade med 6-8 procent förra året, medan whisky klättrade fem procent. – Trots en långsammare öknin..

Läs mer
Nu släpps flera unika dyrgripar från unika producent..

Nu släpps flera unika dyrgripar från unika producent..

Flera exklusiva viner släpps nu i Systembolagets webblansering. Ett av de mest ansedda är Richebourg Grand Cru Lucien le Moine, 2017 som framställs av en ovanlig producent. Vinet görs av ett gift pa..

Läs mer
Budkrig på svenska whiskyn

Budkrig på svenska whiskyn

Skeppets Whisky har blivit en mytomspunnen dryck och eftertraktad bland samlare. Just nu säljs tre av de sista (?) flaskorna på Bukowskis dryckesauktion – och priset kommer att bli rekordhögt...

Läs mer
Whisky – vad är det egentligen?

Whisky – vad är det egentligen?

För några år sedan såldes en flaska Macallan 1926 för cirka 18 miljoner kronor. Den skotska singelmalten slog i och med det sitt eget tidigare rekord och kan stolt fortsätta titulera sig som världen..

Läs mer
Vinflaska såldes för 127.000 kr i Sverige

Vinflaska såldes för 127.000 kr i Sverige

En av de dyraste vinflaskor som sålts i Sverige gick nyligen på Bukowskis dryckesauktion. Det handlar om en enda flaska 2016 Romanée-Conti som klubbades för 127.000 kr. – Romanée-Conti är ett mycket..

Läs mer
Whisky från Systemet blev värd 212.000 kr

Whisky från Systemet blev värd 212.000 kr

För 10 år sedan köptes whiskyflaskan på Systembolaget för en dryg tusenlapp. Nu slåss samlarna om japanska kortlekswhiskyn Hanyu Ichiro’s Malt Card. I veckan såldes ”Klöver två” för 212.000 kr..

Läs mer