HEM

Aktuellt

Sommarens galnaste vindrink

Här är sommarens galnaste vindrink – men gud så festligt god! Kalimotxo är rött vin blandat med Coca-Cola och eventuellt lite extra kryddor.  Smaken påminner varken om vin eller Coca-Cola – du måste testa för att förstå.

I Tyskland kallas den Kalte Muschi och i vissa engelskspråkiga länder för Cold Pussy. Men drinken Kalimotxo kommer från Spanien och blev populär på 1970-talet.

Nu har den märkligt nog börjat trenda igen. Enligt legenden skapades den på spanska festivaler där bartendrar började göra drinkar på vin som inte var så gott. Den godaste drinken var Kalimotxo  som helt enkelt var lika delar rött vin och Coca-Cola. Drinken blev snabbt populär i hela Spanien.

En riktig Kalimotxo får gärna serveras med is i ett enliters dricksglas och det är vanligt att krydda upp drinken med lime, eller en aning pastis eller ouzo. Några apelsinskivor i är också gott. Det går också att smaksätta drinken med lite körsbärssaft.

Var försiktig om du använder andra Coca-Cola-varianter som Cherry Coke eller Vanilla Coke, det blir lätt sliskigt. Den blir godast på vanlig söt Coca-Cola, men även zero fungerar.

Recept för 3-6 personer beroende på törst

2 flaskor rött vin (helst spanskt) (150 cl)

1,5 liters petflaska med Coca-Cola

Valfria tillbehör: Apelsinskivor, Lime, eller kanske lite Pastis

Servera i höga glas, gärna med is, både vinet och Coca-Colan bör vara väl kylda.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Supervinet från Kalifornien – nu på Systembola..

Supervinet från Kalifornien – nu på Systembola..

Med sina rötter under den varma kaliforniska solen, grundades den familjeägda vinproducenten J. Lohr för snart 50 år sedan av pionjären Jerry Lohr. Han var farmarpojke från South Dakota och hade kna..

Läs mer
Anders Melldén tipsar: Vinnyheter på Systembolaget i..

Anders Melldén tipsar: Vinnyheter på Systembolaget i..

Äntligen dags för vinnyheter på Systembolaget. Aptitretare, det perfekta vinet till fredagskycklingen och vin mot elräkningsångest. Här kommer våra tips på härliga nyheter som kommer under oktober m..

Läs mer
Succéaperitifen som fyller 100 år i dagarna

Succéaperitifen som fyller 100 år i dagarna

Aperol firar 100-årsjubileum i år. Och den italienska drinken är mer populär än någonsin i Sverige. – Vi växte med 74 procent senaste året, säger Hugo Simberg, produktchef för Aperol. Aperol Spritz ..

Läs mer
Veckans drink: Villa Cardea Aperitivo

Veckans drink: Villa Cardea Aperitivo

Fräscha aperitifen Spritz har blivit mångas favorit. Med aperitivon Villa Cardea sätter du extra piff och får en solig en föraning av sommaren. Så här enkelt blandar du till en härligt aptitretande ..

Läs mer
10 fantastiska viner till sommarens grillfester

10 fantastiska viner till sommarens grillfester

När solen strålar är det dags att ta fram grillen och bjuda på en härlig smakfest. För att matcha matens rökiga toner har vi tagit fram 10 perfekta “grillviner” som du bara måste testa. Vinerna funk..

Läs mer
Veckans drink: Gibson’s London Dry Gin

Veckans drink: Gibson’s London Dry Gin

Plötsligt inser du att dina gäster är på väg och du har glömt att fundera på vilken välkomstdrink du ska bjuda på. Då passar det utmärkt med en Gibson’s Hugo Cocktail. Den är enkelt att göra, ..

Läs mer