HEM

Aktuellt

Sex romdrinkar för höstfesten

Här är sex grymma romdrinkar du inte får missa, komponerade av sex prominenta bartenders vid lanseringen av den nya rommen Pacto Navio.

Pacto Navio, en unik rom som är lagrad i tre månader på franska Sauternesvinfat, tar ett kliv in på den svenska marknaden med sin lansering på Systembolaget i oktober. Sex välrenommerade svenska bartenders deltog i lanseringen och skapade sina egna signaturcocktails av den komplexa rommen.

Pacto Navio är en utsökt, mörk rom med rund och elegant smak, genuin kubansk karaktär med en subtilt blommig doft. Smaken är komplex med toner av honungsliknande sötma, inslag av bränt socker och vanilj som mynnar ut till en lång, nyanserad eftersmak av kanel och citrus. Den karakteristiska smaken och subtila sötman beror på den unika slutlagringen på franska Sauternesvinfat.

I samband med lanseringen av Pacto Navio handplockades sex svenska bartenders, som fick i uppdrag att ta fram varsin signaturcocktail med den kubanska rommen.

Pacto Navio lanserades i Systembolagets beställningssortiment den 7:e oktober.

Havana Club Pacto Navio
Havana Club Pacto Navio
Doft: Subtil doft av blommiga nyanser med ett första intryck av
honungliknande sötma, karamell och vanilj.

Smak: Komplex smak med toner av honungsliknande sötma, inslag av bränt
socker och vanilj.

700 ml - 40% -
399 kr

Kattstro av Joel Bjurstam – Färgstarkt, Lund

3 cl Pacto Navio
2 cl Quaglia Zafferano (saffranslikör)
1 cl Clément Créole Shrubb (shrubblikör)
5 cl apelsinjuice

1. Förvärm ett coupeglas med varmt vatten. Värm apelsinjuicen
(steamer rekommenderas, annars på spis). Blanda sedan i resterande
ingredienser, kontrollera temperatur och värm mer vid behov.
2. Häll upp och garnera med russin och apelsinskal på en cocktailpinne.

The Gentlemen av Erik Nilsson–  Den Småländska Kolonin, Jönköping

3 cl Pacto Navio
1 cl Frangelico
1 cl butterscotch-likör
1.5 cl körsbärs-/vanilj-syrup
2 droppar Angostura orange bitters
Apelsinskal till garnering.

Rör om och häll över en stor iskub i ett rocksglas.

La Buena Parte av Axel Isholt – Rex, Umeå

5 cl Pacto Navio
4,5 cl honungs- och äppelcordial med lime (20 ml honungs- och äppelsocker och 25 ml lime)
1 cl Lillet Blanc
0,5 cl gul Chartreuse

Blanda pulversaffran med salt och doppa kanten på ett coupette- eller rocksglas.

No Time to Waste av Svante Garsten – Häktet Vänster, Stockholm

50 ml Pacto Navio
25 ml saltat piña colada-rock candy
3 droppar ananas-Angostura Bitter

Garnering: Ananaspulver rimmat på glaskanten

Rock Candy:
1 kg socker
300 ml ananasjuice
200 ml kokosmjölk
1 tsk salt

Bränn av sockret i en panna och häll sedan försiktigt ner vätskan i sockret och rör om. Tillsätt salt och låt svalna.

Ananas-Angostura Bitter:
Ta av barken och bladen från ananasen och lägg dem sedan i en behållare. Häll på Angostura Bitter och låt stå i 24 timmar innan silning samt buteljering.

Ananaspulver:
Torka ananas i en dag så den blir hård och krispig. Mixa sedan den torkade ananasen till ett pulver.

Bound 2 Sodermalm av Mattias Borg – Paradiso, Stockholm

5 cl Pacto Navio
1,5 cl fermenterad flädersaft
1,5 cl Söderte-honungsvatten
3 cl limejuice

Skaka drinken kall i en shaker. Sila och servera i coupette.

Söderte-honungsvatten:
Koka starkare te än vanligt. Blanda med flytande honung tills honungen når en mera flytande form. Ca 70% honung och 30% söderte.

Fermenterad flädersaft:
Koka ihop ett sockerlag med citronjuice och citronsyra. Lägg fläderblommorna i vätskan i minst 4-5 dagar och sila av. Ju finare du silar desto mindre smak har du kvar.

Hoot av Jacob Ekman – Le Hibou, Stockholm

45 ml Pacto Navio
5 ml Chivas Regal
10 ml citronjuice
10 ml äppelmust
15 ml åicklad ingefärslag
5 ml honung
Garnering: picklad ingefära

Picklad ingefära:
Skala ingefäran (skrapa med tesked) och skiva i tunna skivor. Väg den skivade ingefäran och lägg i glasburk med lock, tillsätt lika delar socker och låt stå i 4 dagar i rumstemperatur. Tillsätt därefter risvinäger, 25% av sockervikten, och låt stå i 3 dagar. Sila sedan av och spara den picklade ingefäran till garnering.

Skaka, sila upp och servera på is i ett old fashioned-glas.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Avslöjat: Här är världens 10 hetaste drinkar 2021

Avslöjat: Här är världens 10 hetaste drinkar 2021

Sugen på en drink i helgen? Här är recepten du inte får missa: Världens 10 populäraste cocktails under 2021. Det är de klassiska njutningarna som består när trenderna kommer och går. Vad kan sitta ..

Läs mer
4 champagnedrinkar som svalkar i värmen

4 champagnedrinkar som svalkar i värmen

Högtryck och värme är på väg att skölja över Sverige. Då kanske du vill förbereda dig på svalkande drinkar? Här ger vi recepten på såväl klassiker som mindre kända bubbeldrinkar. Alla har en sak gem..

Läs mer
Blanda GT som proffsen – så här gör du

Blanda GT som proffsen – så här gör du

Att njuta av en GT till och från är långt ifrån ovanligt, och många har dessutom letat sig fram till en smakkombination som just de gillar. Det kan vara allt från att ha i gurka och svartpeppar till..

Läs mer
5 likördrinkar som överraskar – att blanda till helg..

5 likördrinkar som överraskar – att blanda till helg..

Känner du igen likördrinkarna Rosa Pantern och White Russian? Nu är det dags att testa något nytt. Vi ger dig fem recept på överraskande goda likördrinkar du kanske aldrig har hört talas om – men al..

Läs mer
Skåla in Bålens dag

Skåla in Bålens dag

Bålen – den ultimata välkomstdrinken som vi älskar så pass mycket att den till och med fått en egen dag. Bålens dag den 20 september instiftades för att uppmana till umgänge med vänner och familj. S..

Läs mer
Cocktailguiden – din destination för cocktails &..

Cocktailguiden – din destination för cocktails &..

Nu lanseras nya Cocktailguiden där trendspaningar, videoguider och mycket mer samlas tillsammans med spännande drinkrecept.  Inspirerande recept och tips – Vi är stolta och glada över att äntligen k..

Läs mer