HEM

Aktuellt

Blush Pink Riesling – somrig nyhet för roséälskare

Lundén Blush Pink Riesling är en efterlängtad nyhet för roséälskare. Vinet kommer med elegansen från riesling – i en läckert rosa skrud med en somrig doft av hallon och smultron. Bakom vinet ligger svensken Markus Lundén som gör succé som vinmakare i Tyskland.

Markus Lundén jobbade på Stockholmsrestaurangen F12 när han kom i kontakt med vinerna från tyska vinhuset Georg Breuer – och säger själv att det var kärlek vid första klunken. Han skickade en ansökan om att få göra praktik hos Georg Breuer och efter de tre månadernas praktik vidareutbildade han sig genom att gå en lärlingsutbildning i Tyskland.

Markus blev kvar hos Georg Breuer och idag är han deras källarmästare och chefsvinmakare, som tillsammans med Theresa Breuer bildar ett mycket dynamiskt vinmakarpar. Nu släpps nya viner under Markus eget namn, med tonvikt på elegans och kvalitet, men också med en dos nytänkande och innovation.

Senaste nyheten är Blush Pink Riesling som nu gör premiär i beställningssortimentet. Vinet kommer från Rheingau och består av Riesling, Pinot Noir och en aning vatten. Blush Pink Riesling bjuder på en fin lätt rosa nyans och en inbjudande doft av ljusa röda bär med inslag av hallon och smultron, tillsammans med limezest och citrus. Smaken kombinerar friskheten och syran i Rieslingen tillsammans med en härlig bärighet signerad Pinot Noir.

Pink Riesling är som namnet antyder, Riesling men i rosa skrud, som kommer från tillsats av rött vin och en liten skvätt vatten.

Att färga vitt vin rosa genom att tillsätta rött vin har gjorts sedan länge, men bara Champagne tillåts göra det under nuvarande regler. Men varför tillsätts då vatten i detta fall? Det beror på regelverkets utformning: utan en minimal tillsats av vatten får drycken inte klassas som vin.

Blush Pink Riesling bjuder på en fin lätt rosa nyans och en inbjudande doft av ljusa röda bär med inslag av hallon och smultron tillsammans med limezest och citrus. Smaken kombinerar friskheten och syran i Rieslingen tillsammans med en härlig bärighet signerad Pinot Noir.

Blush Pink Riesling
Blush Pink Riesling
Blush Pink Riesling bjuder på en fin lätt rosa nyans och en inbjudande doft av ljusa röda bär med inslag av hallon och smultron tillsammans med limezest och citrus.
750 ml - 12% - Sockerhalt 1.0 g per 100 ml
119 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Måns Zelmerlöw släpper nytt rosévin – exklusiv inter..

Måns Zelmerlöw släpper nytt rosévin – exklusiv inter..

Måns Zelmerlöw har haft stora framgångar med sina viner, och nu är det dags igen! Det nya vinet i hans populära MZ-kollektion är ett ljust och torrt rosévin – Hola MZ Rosé. Precis som tidigare komme..

Läs mer
Kocken & Vinet: Rosévin året om?

Kocken & Vinet: Rosévin året om?

Mattias Larsson på jakt efter menyn till rosa vin i alla väder.

Läs mer
Nya monstervinet – en riesling som vibrerar av..

Nya monstervinet – en riesling som vibrerar av..

Ekologiska ”monstervinet” Riesling Returns The Grape Collective har en etikett som verkligen sticker ut. Även innehållet i flaskan är något utöver det vanliga. Vinet har en krispig spets och vibrera..

Läs mer
”Brangelina” ska göra unik rosé-champagn..

”Brangelina” ska göra unik rosé-champagn..

De slåss om sina barn och om pengar. Men när det gamla Hollywoodparet Brad Pitt och Angelina Jolie ska ge ut en ny champagne kan de faktiskt samsas. – Vi har kombinerat kunskapen från Provence med c..

Läs mer
Roséviner till hängmattan

Roséviner till hängmattan

Äntligen semester, äntligen dags att avnjuta roséviner i hängmattan. Ta ditt rosédrickande till nästa nivå och gör som på Rivieran i sommar – drick rosé till maten. Ja, rosévin är inte bara sipp-vin..

Läs mer
Allt om Cabernet Sauvignon – störst i vinvärlden

Allt om Cabernet Sauvignon – störst i vinvärlden

Vad vet du om Cabernet Sauvignon? Världens mest odlade druvsort ger maffiga viner med tydliga smaker. Dessutom funkar den både i billiga vardagsviner och exklusiva dyrgripar. Inte konstigt att den ä..

Läs mer