HEM

Aktuellt

Ny svensk whisky – från asiatiska fat

Svensk whisky växer! I veckan är det premiär för High Coast Quercus IV Mongolica från Ångermanland. Whiskyn har lagrats på unika asiatiska ekfat.

Quercus IV Mongolica har lagrats på fat gjorda av den asiatiska eken Quercus Mongolica. Den har fått kultstatus i whiskyvärlden och är vida omtyckt i Japan.

– När vi nu buteljerar våra så omtalade mongolica-fat har de utvecklat en whisky med mängder av spännande smaker. Detta är en whisky som är olik tidigare utgåvor från High Coast. Den bjuder på massor av karaktär, kryddor och frukter i en skön förening som vi bara kan sammanfatta med ett ord – fantastisk! uppger High Coast.

Nytillskottet från High Coast sägs ha tydlig fatkaraktär, och stråk av honung och olika frukter. Alkoholhalten är hela 50,8 procent, och whiskyn kan med fördel njutas med lite vatten.

High Coast Distillery är ett av världens nordligast belägna whiskydestillerier. De häftigt växlande årstiderna med mörka, bistra vintrar till långa, varma sommardagar ger unika förutsättningar för att producera whisky.

High Coast Distillery startades för snart tio år sedan Mats och Per de Vahl. Destilleriet finns i en gammal kraftverkslokal invid Ångermanälven.

High Coast Quercus IV Mongolica
High Coast Quercus IV Mongolica
500 ml - 50.8% -
799 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Vin och whisky kan vara tryggare än börsen

Vin och whisky kan vara tryggare än börsen

När börsen faller kan vin och whisky vara en säker investering. Champagne och fina italienska viner ökade med 6-8 procent förra året, medan whisky klättrade fem procent. – Trots en långsammare öknin..

Läs mer
6 riktigt fräscha whiskydrinkar – att testa redan ik..

6 riktigt fräscha whiskydrinkar – att testa redan ik..

Whiskydrinkar är mer än bara varma Irish Coffee – de funkar lika bra som friska, spännande och kyliga sommardrinkar. Vi tror att de här drinkarna garanterat kommer att väcka din nyfikenhet. Aberfeld..

Läs mer
Släpper whisky för 465.000 kr

Släpper whisky för 465.000 kr

Nu görs ett av de dyraste släppen någonsin på Systembolaget. The Macallan 50 Years Red Collection finns bara i två exemplar. Prislappen motsvarar en ny lyxig bil: 465.000 kronor. The Macallan Red C..

Läs mer