HEM

Aktuellt

Musikinspirerat rosévin med stjärnglans

Filmstjärnan Brad Pitts nya vin “Studio” hyllar vinhuset Miravals legendariska musikstudio, där flera världsstjärnor spelat in låtar.

Under åren har Brad och den välkända vinfamiljen Perrin producerat ett flertal prisbelönta viner. Nu kommer deras senaste skapelse som även är en hyllning till vingårdens musikstudio.

År 2008 köpte Brad Pitt och Angelina Jolie vingården Miraval, som har anor från 1300-talet. Vingården producerar förutom vin även olivolja, honung och tryffel.

I det stora gårdskomplexet inreddes på 70-talet en musikstudio där bland annat låtar på Pink Floyd’s album “The Wall” producerats. Förra året meddelade Brad att han, tillsammans med Emmy-vinnaren och musikproducenten Damien Quintard, ska restaurera den legendariske studion till sin forna glans

För att fira detta har Brad Pitt tillsammans med familjen Perrin producerat ett rosévin som fått det passande namnet “Studio”. Vinet är gjort på druvorna Cinsault, Tibouren, Grenache och Rolle.

Studio by Miraval Rosé
2024
Studio by Miraval Rosé
Vinet har stor doft med hallon, mineraltoner, citrus och örter. Torr och fruktig smak av mogna röda bär och citrusfrukter. Lång mineraldriven eftersmak. Prova gärna till skaldjur, sallader, fiskrätter eller som aperitif. Vinet är gott att dricka nu och vinner inte på lagring.
750 ml - 12.5% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
169 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

En roséupplevelse – av svenska lingonvinet

En roséupplevelse – av svenska lingonvinet

Så här är du inte van att se lingon: i en vinflaska. Sveriges nordligaste vineri har skapat en spännande sommardryck. – Bergskär Torrt vin av lingon har en själ och karaktär som är något utöver det ..

Läs mer
Webb-TV: Färgstark rosé från Tavel

Webb-TV: Färgstark rosé från Tavel

Laxrosa rosé från Provence är bekant, men det här är någonting annat. Vinguidens resa till Rhône tog oss bland annat till Tavel, ett riktigt rosédistrikt, men med en helt annat produkt än den Proven..

Läs mer
Från Måns till Brad Pitt – 10 kändisviner att prova ..

Från Måns till Brad Pitt – 10 kändisviner att prova ..

Idag finns det gott om kändisviner på Systembolaget, och inte bara från svenska kändisar. Vi har samlat en lista med 10 svenska och utländska kändisviner – flera som vi tror att du nog aldrig har pr..

Läs mer
Här gör Leif GW första reklamfilmen – för sitt..

Här gör Leif GW första reklamfilmen – för sitt..

Kan man göra ett kriminaldrama av ett rödvin? Ja, det tyckte regissören Felix Herngren och lät Leif GW Persson vara sig själv i filmen. – Jag har aldrig filmat med en professor i huvudrollen förut, ..

Läs mer
Leif GW:s jättesuccé: sålde 600.000 liter vin

Leif GW:s jättesuccé: sålde 600.000 liter vin

Svenskarna vill inte bara läsa hans böcker och höra hans åsikter i tv. Vi vill dricka hans viner också. Kriminologiprofessorn Leif GW Persson gör succé på Systembolaget. I fjol såldes inte mindre än..

Läs mer
3 vintips – rosébubbel sommaren 2020

3 vintips – rosébubbel sommaren 2020

Våren har intagit Europa – men inget gör sommaren 2020 till en ”normal” sommar. Antingen sitter vi instängda i karantän på grund av corona-epidemin, eller vi har strama restriktioner om att in..

Läs mer