HEM

Aktuellt

Kiss släpper egen gin – perfekt till Gin & tonic

Kiss släpper en gin som passande nog bär samma namn som bandets klassiska hitlåt från 1974. Kiss Cold Gin passar perfekt för en stark gin och tonic.
– Om gin är din grej så är det den här du ska ta. Liksom låten är den här en klassiker, säger Paul Stanley.

Hårdrocksbandet Kiss har varit duktiga på att slå mynt av sina framgångar. Inget annat rockband har satt sitt varumärke på fler produkter. Hela 3.000 olika produkter bär den ikoniska Kiss-loggan. Allt från lunchlådor och kondomer till cigarettändare har lanserats.

Nu har turen kommit till en egen gin. Den drivande kraften sägs vara Gene Simmons, eller ska vi kanske kalla honom Gin Simmons i detta sammanhang. Efter att ha släppt en egen rom häromåret bestämde sig rockgruppen för att släppa Kiss Cold Gin. Namnet är ingen slump, för Cold Gin är en av Kiss största hitlåtar genom tiderna.

Lite roligt är det förstås att Kiss gin är tillverkad i Sverige. Bakom ligger Brands For Fans Sweden som specialiserat sig på hårdrockssprit.
– I dag tar vi första steget i lanseringen av Kiss Cold Gin. Vi har under någon vecka teasat med bilder på etiketten men nu kan vi äntligen börja försäljningen och visa upp hela mästerverket. Fansen har verkligen efterfrågat denna produkt och att vi fått förtroendet av Kiss att lansera Kiss Cold Gin efter nästan fem decennier år är vi både ödmjuka och tacksamma för, säger vd Filip Lundquist.

Samma producent har också lanserat sprit i samarbete med fler hårdrocksikoner. Hårdrocksfansen kan bland annat dricka Sweden Rock Single Malt 2021, Motörhead whisky, Hammerfall Vodka och Motörhead Premium Dark Rum.

KISS Cold Gin
KISS Cold Gin
KISS Cold Gin har destillerats fem gånger där basen består av enbär, citronskal samt ett urval av noggrant utvalda kryddor.
500 ml - 40% -
349 kr

Ghost Juniper Gin
Ghost Juniper Gin
Kryddig smak med inslag av enbär, svartpeppar, korianderfrön och citrus.
700 ml - 40% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
399 kr

Motörhead Premium Dark Rum
Motörhead Premium Dark Rum
Nyanserad smak med liten sötma och tydlig fatkaraktär, inslag av torkade dadlar, vaniljfudge, arrak, muscovadosocker och apelsinskal.
700 ml - 40% - Sockerhalt 2.0 g per 100 ml
429 kr

Sweden Rock 21 Single Malt Whisky Ny Amerikansk Ek Limited Edition
Sweden Rock 21 Single Malt Whisky Ny Amerikansk Ek Limited Edition
En whisky med djup smak som karaktäriseras av rostade toner, fruktighet med lätt citrus och vaniljtoner.
700 ml - 40% -
749 kr

Hammerfall Premium Vodka
Hammerfall Premium Vodka
HammerFall Premium Vodka har en ren och klar smak med ”spår av citrus och mandel”
700 ml - 40% -
399 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Veckans drink: Barceló Imperial Porto Cask Rare Blen..

Veckans drink: Barceló Imperial Porto Cask Rare Blen..

En av världens ledande romproducenter lanserar nu en extraordinär rom på den svenska marknaden. Barceló Imperial Porto Cask är ett resultat av det finaste urvalet av Barceló Imperial som mognat till..

Läs mer
72 år gamla whiskyn säljs till rekordpris

72 år gamla whiskyn säljs till rekordpris

Det är 72 år gamla droppar – och priset är det högsta någonsin på Systembolagets dryckesauktion. The Macallan 72 Years Old Genesis Lalique Decanter är Macallans hittills äldsta buteljerade whi..

Läs mer
Nu kan du göra drink – med smak av kanelbulle

Nu kan du göra drink – med smak av kanelbulle

Nu lanseras den älskade kanelbullen i flytande form. Minttu Cinnamon Bun är en kombination av nygräddad kanelbulle och frisk mint. – I år inviger vi det tjugoförsta året av kanelbullens dag genom at..

Läs mer
Fixa din egen after ski – hemma

Fixa din egen after ski – hemma

Bara för att afterskin är stängd på våra fjällanläggningar behöver du inte vara utan vinterns gemytligaste höjdpunkt. Här är tipsen hur du ordnar din egen afterski hemma: Drinkarna, vinet, maten och..

Läs mer
Snart kan du köpa Absolut Vodka – i pappersfla..

Snart kan du köpa Absolut Vodka – i pappersfla..

Absolut Vodka blir snart Absolut Papper. Nästa månad ska 2.000 flaskor av återvunnet papper testas. – Vi har kommit långt nu, från koncept till en prototyp som snart ska testas på konsumenter, säger..

Läs mer
Bartendern vann – med nya superdrinken

Bartendern vann – med nya superdrinken

Han gjorde en drink som tävlingsjuryn älskade. Nu får bartendern Mikael Nilsson åka till den internationella finalen av prestigefyllda cocktailtävlingen Bacardí Legacy. – Jag ser fram emot att tävla..

Läs mer