HEM

Aktuellt

Jill Johnsons vin blev snabbt populärt

Svenska folket gillar Jill Johnsons musik – och nu också även hennes vin. I fjol lanserade hon sitt röda vin ”Nashville Stories” och på bara några månader sålde det 29.000 liter på Systembolaget.
– Jag kan verkligen stå för det här vinet, och jag gillar att det har mer än en smak, säger Jill Johnson.

Sångerskan och programledaren Jill Johnsons vinintresse och engagemang är på blodigt allvar. Hon provsmakade över 60 viner innan hon valde ut sitt röda vin ”Nashville Stories”. Tre gånger om gjorde hon blindtester – och valde ut samma vin.

– Det stack verkligen ut, det är väldigt smakrikt med en härlig doft och landar i vanilj, säger hon till Vinguiden.com.

Nashville Stories är ett kaliforniskt, rött vin gjort på fyra druvsorter: Petite Sirah, Tannat, Teroldego och Zinfandel. Enligt beskrivningen är det ett fylligt, rött vin med en varm, generös doft och smak av solmogna bigarråer och björnbär. Vinets inslag av vanilj och smörkola matchar väl det amerikanska kökets smakrepertoar med BBQ chilihetta, rökighet och sötma, grillat i alla former, smakrika, mustiga långkok eller lagrade ostar.

– Jag tycker det passar lika bra till både grillat och grytor som har fått långkoka. Se bara till att det inte är för starkt cajunkryddat, vinet är också lite pepprigt. Jag tror även att det passar jättebra till lammrätterna och kanelkycklingen i min nya kokbok med Medelhavsmat, men det har jag inte hunnit prova ännu, säger Jill Johnson.

Hon är väldigt nöjd med mottagandet vinet har fått, även flera vinkännare har hört av sig och berömt vinet. Och försäljningssiffran från Systembolaget för 2019 visar att även svenska folket har tagit vinet till sina hjärtan. 29.000 liter är klart godkänt för en flaska som kostar 109 kronor.

Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents U.S Red Blend
Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents U.S Red Blend
750 ml - 14.5% - Sockerhalt 0.7 g per 100 ml
99 kr

Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents Organic Prosecco Brut
Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents Organic Prosecco Brut
750 ml - 11% - Sockerhalt 1.0 g per 100 ml
129 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Artisten Snoop Dogg släpper eget vin

Artisten Snoop Dogg släpper eget vin

Ett coolt vin från Australien och en av världens mest kända artister. Det är samarbetet som nu ska få fler att vilja dricka rödvin. – Jag är ett stort fan av 19 Crimes och väldigt exalterad över att..

Läs mer
Kändisvinet som får ”fynd”-betyg

Kändisvinet som får ”fynd”-betyg

Jodå, kändisviner kan faktiskt få recensenter att jubla. Leif Mannerströms nya Côtes-du-Rhône har fått toppbetyg de senaste veckorna. ”Man riktigt glad när man upptäcker ett kändisvin, som int..

Läs mer
Karl Fredrik om sin nya prosecco: ”Fluffiga bubblor”..

Karl Fredrik om sin nya prosecco: ”Fluffiga bubblor”..

Tv-kända succéfloristen Karl Fredrik på Eklaholm kommer med en egen prosecco. I ett helt år har han jobbat för att hitta de rätta fluffiga bubblorna och den perfekta blommiga smaken. – Det ska bubbl..

Läs mer
Fira in årets mellofinal med bubbliga kändisviner

Fira in årets mellofinal med bubbliga kändisviner

Lördag den 11 mars är som julafton, åtminstone för vissa. Hur som helst blir Melodifestivalens grande finale roligare när glasen är fyllda med spännande kändisviner. Vi tycker att bubbel passar bäst..

Läs mer
Fotbollsprofilens nya satsning – alkoholfria v..

Fotbollsprofilens nya satsning – alkoholfria v..

Han var länge en firad målvakt i landslaget, men sen kom åren när knark och alkohol tog över vardagen. I dag har Magnus Hedman varit drogfri i över tre år och blivit vd på ett vinföretag som säljer ..

Läs mer
”Man älskar ju gott vin som inte är så dyrt”

”Man älskar ju gott vin som inte är så dyrt”

Hallå där Mia Parnevik, som tillsammans med sin make Jesper släpper Parnevik’s Red Blend, ett rött vin från södra Frankrike. Till vardags bor ni i Florida – hur ser vinförrådet ut där hemma? – Det ä..

Läs mer