HEM

Aktuellt

Jill Johnson är Crazy in Prosecco

Sångerskan Jill Johnson lanserar egen Prosecco. Rödvinet Nashville stories följs upp med Nashville Stories Prosecco Brut.
– Det här vinet är en dröm bredvid musiken, säger Jill.

Countryartisten Jill Johnson gjorde entré på en helt ny scen när hon släppte nya rödvinet Nashville Stories. Efter debuten kommer nu den ekologiska uppföljaren Nashville Stories Prosecco Brut. Bubblet passar extra bra som aperitif tillsammans med småplock till sensommarens festliga tillfällen. Idén till vinerna uppkom i USA under en av Jills många resor till musikstaden Nashville.
− Jag älskar att bjuda mina nära och kära på god mat och dryck och speciellt när jag kommer hem mellan mina åtaganden. Det är ett sätt att landa och att fira att vi ses! I år har jag levt ut flera drömmar bredvid musiken och det här mousserande vinet är en av dem, säger Jill Johnson.

Nashville Stories Prosecco Brut är ett ekologiskt vin som passar perfekt som aperitif men även till lättare medelhavsmat och smårätter. Proseccons ursprungsland är Italien, men vinstilen har blivit så populär att den idag exporteras till stora delar av världen, inte minst till USA – ett land som ligger Jill Johnson varmt om hjärtat efter hennes många besök till countrystaden Nashville.

Det första vinet som släpptes från Nashville Stories i våras, var ett rödvin som gör sig perfekt till höstens mustiga grytor. Vinet är ett utmärkt komplement till amerikansk matkultur från södern men tål även att drickas på terrassen i goda vänners lag.
− Nashville Stories röda vin fick ett mycket fint mottagande. Vi är glada över att nu kunna presentera den här torra, fräscha proseccon med balanserad smak av äpplen, päron, grapefrukt och citrus, säger Carin Tidén, Innovationschef Vin på Spring Wine & Spirits.

Nashville Stories Prosecco Brut finns att köpa på Systembolaget från och med den 19 augusti. Nashville Stories rödvin finns i Systembolagets beställningssortiment.

Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents Organic Prosecco Brut
Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents Organic Prosecco Brut
750 ml - 11% - Sockerhalt 1.0 g per 100 ml
119 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Cava, Champagne eller Prosecco?

Cava, Champagne eller Prosecco?

Alla gillar vi bubbel men inte alla vet skillnaden mellan säg cava, champagne eller den så oerhört populära proseccon. Om vi börjar med länderna så blir det lite som att dela upp bubblet mellan de t..

Läs mer
Guide: Fem viner som gjort succé – utan alkohol

Guide: Fem viner som gjort succé – utan alkohol

Utbudet ökar och köparna blir allt fler. Alkoholfria viner har blivit riktigt trendigt, framför allt bland de yngre. Vi ger dig en snabbguide till några spännande flaskor – och förklarar hur v..

Läs mer
Karl Fredrik Cava Organic – ett smakrikt vin t..

Karl Fredrik Cava Organic – ett smakrikt vin t..

Snart är våren här och vad passar inte bättre under varma och blomsterrika vårkvällar än ett glas välkyld cava? Den folkkäre trädgårdsprofilen och floristen Karl Fredrik Gustafsson lanserar nu sitt ..

Läs mer
Leif GW:s jättesuccé: sålde 600.000 liter vin

Leif GW:s jättesuccé: sålde 600.000 liter vin

Svenskarna vill inte bara läsa hans böcker och höra hans åsikter i tv. Vi vill dricka hans viner också. Kriminologiprofessorn Leif GW Persson gör succé på Systembolaget. I fjol såldes inte mindre än..

Läs mer
Sarah Jessica Parker: Älskar vitt vin

Sarah Jessica Parker: Älskar vitt vin

Fenomenet med kändisviner har varit större i Sverige än någon annanstans. Men nu börjar Hollywood-stjärnorna vakna. Sarah Jessica Parker gillade drinken Cosmopolitan när hon spelade i Sex and the C..

Läs mer
Grumligt mousserande vin, finns det?

Grumligt mousserande vin, finns det?

Skulle du kunna tänka dig att dricka grumligt gulaktigt mousserande vin? Nu har du chansen att prova Costadilla 330 SLM som tillfälligt dyker upp i beställningssortimentet. Vinet är gjort på prosecc..

Läs mer