HEM

Aktuellt

Intensivt vin från 300 år gammalt vinhus

Nu har du chansen att smaka ett exklusivt vin med en 300 år gammal historia. Druvorna odlas endast på 3,94 hektar vilket begränsar produktionen, så det gäller att vara först till kvarn.

Redan år 1731 grundades vinhuset Bouchard Père et Fils, som idag är Bourgognes största Grand Cru- och Premier Cru-ägare. Vinet Savigny-lès-Beaune Lavières är ett av deras exklusiva Pinot Noir med en intensitet som gör att det passar utmärkt till ett stort antal rätter. Vinets struktur kommer av den kalkrika jorden och har efter 12-14 månaders lagring på franska ekfat fått toner av saftiga röda bär, en strukturerad syra samt silkeslena tanniner.

Doften är intensiv och parfymerad med doft av rosor, skogshallon, mogna jordgubbar, kanel och sandelträ. Det svala klimatet ger vinet ett lättsamt och syrligt intryck med eleganta inslag av röda bär, kryddor och örter. Tonerna av hallon, körsbär, röda vinbär och nypon balanseras väl av dess kryddiga inslag av kanel, kakao och nougat. En tydlig mineralitet tar fräschören till nya höjder och avslutet ligger kvar länge.

Denna komplexa smaksensation lämpar sig mycket väl till exempelvis smörstekt torsk, fågel eller vegetariskt. Det passar även utmärkt till ostbrickan, som gärna fylls med krämiga getostar som brillat-savarin, brie med flera.

Savigny-lès-Beaune Les Lavières 1er Cru Bouchard Père et Fils
2021
Savigny-lès-Beaune Les Lavières 1er Cru Bouchard Père et Fils
Kryddig, nyanserad smak med fatkaraktär, inslag av skogshallon, sandelträ, jordgubbar, vitpeppar, lingon och nougat. Serveras vid cirka 16°C till rätter av feta eller vilda fåglar, samt till rätter av fläsk- eller lammkött.
750 ml - 13% -
500 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Voila – fyra toppviner från Frankrike

Voila – fyra toppviner från Frankrike

Slotten, traditionerna – och de fantastiska vinerna. Inget annat vinland producerar så mycket fantastiska kvalitetsviner som Frankrike. Nu har flera nya flaskor kommit till Systembolagets till..

Läs mer
Regionskola del 16: Loire – vinvariation från Frankr..

Regionskola del 16: Loire – vinvariation från Frankr..

På en resa längs Loire möter du alla möjliga vinstilar, njuter av vackra slott och lummig natur. Dessutom finns chansen att äta gott – ostron och getost är lokala specialiteter. En av Frankrikes stö..

Läs mer
Dags för Beaujolais Nouveau

Dags för Beaujolais Nouveau

Ljust rött vin mitt i höstmörkret, hur går det ihop? Jo, det stavas Beaujolais Nouveau, årets skörd från franska Bourgogne. Nu är det dags igen. Är du redo? Jag vet inte hur de lyckats med det, men ..

Läs mer
Frankrike vägrar spola kröken i januari

Frankrike vägrar spola kröken i januari

Hela januari utan alkohol??? Aldrig i livet, menar fransmännen. Och presidenten ger vinodlarna sitt stöd. Det är minsann inte lätt att driva nykterhetsrörelse i Frankrike där folk pimplar mer alkoho..

Läs mer
Trist på semestern? Besök en vingård!

Trist på semestern? Besök en vingård!

Vill du besöka en vingård på semestern? Här kommer några tips från Anders Melldén som besökt hundratals vingårdar i sitt jobb som skribent. Här bjuder han på 3 tips, 3 läckra gårdar och smartaste ko..

Läs mer
5 goda viner till franska nationaldagen

5 goda viner till franska nationaldagen

Vive la France! Vive le vin! Frankrikes nationaldag 14 juli bör firas med pompa, ståt – och vin. Här är 5 tips på goda viner perfekta till ”la Fête nationale”. Franska nationaldagen firas med pompa ..

Läs mer