HEM

Aktuellt

GW:s nya satsning: ett eget bubbel

Först kom GW:s Röda, därefter ett vin och ett rosé. Nu drygar Leif GW Persson ut sin vinportfölj med ett bubbel.
– GW:s Bubbel är ett vin avsett för det festliga tillfället, säger den folkkäre profilen.

Sveriges ”vinkung” Leif GW Persons vinportfölj säljer så att det knakar och är numera Sveriges mest sålda vinvarumärke. Tillsammans med Tegner Spirits & Wine lanseras nu ett franskt torrt mousserande vin som är producerat på 100% Chardonnay. Det är kort och gott – GW:s Bubbel.

Den folkkäre kriminologen och deckarförfattaren Leif GW Persson fortsätter sin framgångssaga som vinmakare med en total försäljning på nära 300 miljoner kronor. GW:s Röda säljer bäst i sitt segment och så även GW:s låda – hela 300 000 liter av GW:s låda säljs per månad och samtliga viner får goda recensioner.

Nu lanserar han sitt femte vin i ordningen och denna gång ett festligt mousserande från Frankrike. Blanc de Blancs är en term som används i Champagne för att berätta att vinet är gjort på en av områdets bästa druva, vilken är Chardonnay. Druvan anses även som en av världens bästa för att producera mousserande viner vilket medfört att enbart dessa druvor använts till GW:s Bubbel.

– Det är något med bubblor som gör att man blir rätt glad. I champagne, och andra mousserande viner – eller ”bubbel” som vi säger i dagligt tal – är det väldigt gott om dem. Upp till en miljon i en vanlig butelj när de är som flest och de förhöjer både smaken på vinet och stämningen hos den som dricker det, säger Leif GW Persson. Det är utav denna enkla anledning som jag har valt att döpa mitt senaste vin till GW:s Bubbel. Ett vin avsett för det festliga tillfället.

GW :s Bubbel Blanc de Blancs Brut
GW :s Bubbel Blanc de Blancs Brut
GW:s Bubbel har en doft av citrus med mogen citron och höstmogna äpplen samt en hint av smörstekt brioche från jästlagringen.

Vinet är perfekt att avnjuta som det är vid festliga tillfällen eller till nötig chark och salta ostar. Den friska syran gör också bubblet perfekt att kombinera till supén såsom ugnsgratinerade havskräftor, annan vit fisk med tillbehör såsom Beurre blanc och friterad hasselbackspotatis.

Servera vid 6-8 °C och gör som sommeliererna och häll upp i en lite större kupa för att öppna upp för den härliga aromen.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.6 g per 100 ml
79 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Vilken bubbeltyp är du?

Vilken bubbeltyp är du?

Vilken bubbeltyp är du – egentligen? Och har du bestämt vad du ska dricka när det är dags för årets bubbligaste högtid? För en sak är säker, det går inte att stå utan bubbel när nyårsraketerna väl s..

Läs mer
Triss i druvor bakom bästa cavan

Triss i druvor bakom bästa cavan

En klassisk cava är tillverkad på lokala druvsorter. Sedan får vinsnobbarna säga vad de vill. Så resonerar man mer och mer på plats där cavan produceras. Allt för den unika smakens skull. Cavan gick..

Läs mer
Champagne och knäckebröd perfekt kombination

Champagne och knäckebröd perfekt kombination

Kan man verkligen dricka champagne till knäckebröd? Ja, det menar i alla fall Knäckebrödsakademin. – Vår förhoppning är att kombinationen mellan knäckebröd och champagne kommer att anammas och bli e..

Läs mer
3 presentviner till Mors dag

3 presentviner till Mors dag

Klart att mamma ska ha vin i present på sin egen dag. I år infaller Mors Dag den 31 maj. Vinguidens Magnus Bergqvist tipsar om de perfekta presentvinerna som kommer att göra mamma bubblande glad. ..

Läs mer
Fira Alla hjärtans dag – med bästa bubblet

Fira Alla hjärtans dag – med bästa bubblet

Bubbel, levande ljus, god mat och din kärlek. Det är vad Alla hjärtans dag handlar om. Har du inte hittat en passande flaska att dela med ditt livs kärlek? Lugn, här får du snabbhjälpen av Vinguiden..

Läs mer
6 italienska bubbel  – om du tröttnat på Prose..

6 italienska bubbel – om du tröttnat på Prose..

Vill du vidga dina vyer och testa fler italienska bubbel än Prosecco? Grattis, det finns flera fantastiska mousserande viner från Italien. Här är några tips du inte får missa. Franciacorta Under me..

Läs mer