HEM

Aktuellt

Systembolagets nya satsning: sälja kyld öl

Grattis, alla ölälskare. Snart öppnar Systembolaget upp portarna till sin nya satsning, Ölstudion. Här kommer du att kunna köpa kyld öl.
– Dryckerna som kommer kylas är IPA, Hazy IPA och dubbel-IPA, säger Elina Yli-Torvi, pressansvarig på Systembolaget.

Den 4 november öppnar Systembolaget en ny butik i Göteborg – och fokus blir på öl. Butiken kommer att ligga i Nordstan och ska erbjuda landets bästa utbud av olika ölsorter.
– Det här en unik butik, säger Elina Yli-Torvi, pressansvarig på Systembolaget. Och en liten del av lokalen kommer att hållas tempererad.

En del av butiken kommer alltså att erbjuda kyld öl, närmare bestämt humlearomatisk öl som behöver vara på en tempererad avdelning för att få en bättre hållbarhet, runt tio grader.
– Dryckerna som kommer kylas är IPA, Hazy IPA och dubbel-IPA, säger Elina Yli-Torvi, pressansvarig på Systembolaget.

Producenter har förstås visat ett ett stort intresse av att få visa upp sina produkter i Ölstudion, för det finns många nya mikrobryggerier som kan få ett nytt skyltfönster. Bryggerinäringen var länge en slumrande bransch i Sverige, med ett fåtal aktörer. För 20 år sedan fanns det bara 25 ölbryggerier i landet.

Men EU-inträdet 1995 gjorde det enklare att starta bryggerier, och när den amerikanska trenden med mikrobryggerier svepte in exploderade branschen. Idag finns nästan 400 bryggerier i Sverige – och antalet fortsätter att öka. Varje år dyker det upp nya bryggerier som experimenterar med olika ölsorter och tekniker. När det kommer till siffror finns det en gräns för hur stor produktionsvolym ett mikrobryggeri får ha. USA har en regel som ligger på 1 760 000 liter per år, medan ett mikrobryggeri i Sverige inte får tillverka satser större än 200 liter. Om satserna ligger på mindre än 50 liter heter det istället nanobryggeri.

Nu får alla duktiga bryggare ett eget ”showroom” för öl. Men varför just Göteborg som premiärplats?
– Göteborg är en del av Sverige där det finns ett stort intresse för öl. Om intresset finns kan det tänkas bli fler butiker, säger Elina Yli-Torvi.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Vi listar bästa dryckerna till julbordet

Vi listar bästa dryckerna till julbordet

Här listar vi de bästa dryckerna till julbordet. Decembermörkret har smugit sig in i varenda liten vrå och julen står för dörren. Planerar du för ett traditionellt julbord på julafton? Låt oss hjälp..

Läs mer
Triss i Halloween-öl med ölexperten

Triss i Halloween-öl med ölexperten

Som författare till boken Den nya ölkulturen, dryckesskribent, ölexpert och nyligen examinerad inom internationella WSET Beer:s högsta nivå finns ingen bättre att snacka Halloween-öl med än Sanna Li..

Läs mer
Hallå! Du är bjuden till världens största ölfest – k..

Hallå! Du är bjuden till världens största ölfest – k..

Dags för ölfest! Söndagen den 12 februari är det äntligen dags för Super Bowl i USA. Finalmatchen i den amerikanska fotbollens högsta liga ska avgöras, och eventet är ofattbart stort. So what? I sam..

Läs mer
6 frågor och svar om stout – fyllig ölsort med stark..

6 frågor och svar om stout – fyllig ölsort med stark..

Kraftfull och mörk med krämigt skum – ja, en stout lämnar ingen oberörd. Men stilarna är många och historien lång. Här kommer svaren på de vanligaste frågorna om det klassiska ölet. 1. Vad betyder ”..

Läs mer
Topp-3 ölnyheter i december

Topp-3 ölnyheter i december

Glutenfri IPA, belgisk svensk och tysk pilsner. Här är Anders Melldéns topp-3 bland ölnyheterna i Systembolagets fasta sortiment den 2 december. 1. Oppigårds Deep Blonde Ale [product]133814|Djup och..

Läs mer
Picknick i sol, vågor och stjärnglans

Picknick i sol, vågor och stjärnglans

Vi är många som minns hur härligt det var att gå på skolutflykt med ryggsäcken full av nygräddade pannkakor och tigermuffins. Men utflyktsdagarna är inte över. Varje år firar vi Picknickens dag den ..

Läs mer