HEM

Aktuellt

Fyra italienare på tillfälligt besök

Amarone, Ripasso och Appassimento i all ära. Men Italien har mycket mer att erbjuda oss när det gäller viner. Här har du fyra spännande nyheter i Systembolagets tillfälliga sortiment.

Trender kommer och går, men vår kärlek till Italien består. I alla fall om vi tittar på Systembolagets försäljningsstatistik. Där framkommer att Italien utan konkurrens är svenskarnas favoritvinland. Italienska viner tog en överlägsen förstaplats i försäljningen med drygt 56 miljoner liter under 2019. Det är dubbelt så mycket som tvåan och trean på försäljningslistan, Frankrike och Spanien, tillsammans säljer till svenskarna.

Vi gillar den italienska livsstilen – maten, kaffet, modet. Den italienska pizzan har banat väg för enklare italienska viner världen över. Men en sak förstår inte italienare: varför älskar vi svenskar så söta viner? ”Italien har ju så mycket mer att erbjuda” brukar förvånade vinodlare säga.

Nu har du chansen att testa flera spännande alternativ när Systembolaget släpper in nya producenter i tillfälliga sortimentet (start 15 september).

'a Rina Etna Rosso
2018
'a Rina Etna Rosso
Ett sicilianskt rödvin med vulkanisk ”feeling”. Druvorna kommer nämligen från olika vingårdar runt byn Passopisciaro på vulkanen Etna på nordöstra Sicilien. 95 procent av druvorna är Nerello mascalese, en blå druvsort som används till både vita och röda viner. Färgen kommer från druvans skal och avskiljs skalen från musten vid pressning kan man tillverka vitt vin av blå druvor.

Girolamo Russo grundades 2005 av Guiseppe Russo till minne av hans far. Egendomen omfattar 26 hektar, varav 15 hektar av dessa består av vinodlingar omgärdade av olivträd och hasselbuskar på 650-780 meters höjd över havet.

750 ml - 14% -
214 kr

Amarante Aglianico
2013
Amarante Aglianico
Cilento ligger i provinsen Salerno i Kampanien, södra Italien. Här odlas den blå, strama druvan Aglianico som har en lång historia och som har ökat i popularitet på senare år.

Utvecklad, kryddig smak med inslag av fat, torkade körsbär, rökig mineral, svarta oliver, bergamott, jordgubbar och kanel.

750 ml - 13.5% -
159 kr

Vinnaturo Rosso
2019
Vinnaturo Rosso
Ett italienskt naturvin där producenten Cosimo Maria Masini i Toscana inte har tillsatt jäst under vinifieringen. Resultatet har blivit en fruktig, ungdomlig smak med inslag av körsbär, hallon, färska örter, viol och kryddor.

Vinfamiljen Masini har varit verksamma i 20 år och de 40 hektaren vinodlingar är certifierade för ekologisk och biodynamisk odling.

1500 ml - 13% -
248 kr

Colle Fregiara Annesanti
2018
Colle Fregiara Annesanti
Familjeföretaget Cantina Annesanti finns i Umbrien, centrala Italien. Förutom vin odlar man även oliver, spannmål och baljväxter. Vinet har skapats på ett spännande sätt: jäsning och skalmaceration har skett på amfora och sen har vinet lagrats i tio månader på amfora följt av tre månader på damejeanne, stora ballongformade glasflaskor.

Det har gett ett fruktigt vin med mycket frisk smak med inslag av gula päron, mimosablommor, rökig mineral, bivax, krusbär, vitpeppar och grapefrukt.

750 ml - 13% -
287 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

14 saker om Prosecco som många inte vet

14 saker om Prosecco som många inte vet

Jippie – vårväder över stora delar av Sverige nu i helgen med sol och över 12 grader varmt. Perfekt för att avnjuta ett glas Prosecco på altanen eller uteserveringen. Den italienska succédrycken har..

Läs mer
Pasta och vin – som en riktig italienare

Pasta och vin – som en riktig italienare

Pasta och vin – en match made in heaven. Italien är lokalpatriotismens land. I varje region finns speciella pastarätter och ”egna” viner. Så vill du njuta som en riktig italienare, välj ett vin från..

Läs mer
Nipozzano

Nipozzano

Snacka om klassisk mark. I hjärtat av Toscana, en felkörning österut från Florens, världens vackraste stad, genom gröna, mjuka kullar, i en närmast pastoral miljö, ser vi det torna upp sig i fjärran..

Läs mer
Trist på semestern? Besök en vingård!

Trist på semestern? Besök en vingård!

Vill du besöka en vingård på semestern? Här kommer några tips från Anders Melldén som besökt hundratals vingårdar i sitt jobb som skribent. Här bjuder han på 3 tips, 3 läckra gårdar och smartaste ko..

Läs mer
Bästa vinerna till höstens matlagning

Bästa vinerna till höstens matlagning

Snart är det höstdagjämning och det börjar bli dags att bjuda vänner och familj på härliga höstgrytor fyllda med mustiga smaker. Givetvis måste höstens mat matchas med bra viner och vi har därför va..

Läs mer
Dagen då hela världen äter pasta – och dricker..

Dagen då hela världen äter pasta – och dricker..

På söndag äts det mer pasta än normalt i världen. Då är det nämligen Världspastadagen. Och finns det något bättre än ett glas vin till? Här tipsar vi dig om några sorter som passar perfekt till mid..

Läs mer