HEM

Aktuellt

Det här är ett riktigt Mannerström-vin

Sauvignon Blanc på handplockade druvor från Loire – utvalt av Sveriges mest folkkäre gastronom. Kan det blir bättre?
– Jag tycker att vi lyckats väl med att få fram ett riktigt läckert vitt vin som verkligen adderar något till nuvarande utbud, säger Leif Mannerström.

Behöver Leif Mannerström egentligen en närmare presentation? De flesta svenskar känner till honom som en av Sveriges främsta och mest folkkära kockar. Utmärkelserna har blivit många genom åren: utnämnd till kockarnas kock tre gånger, Guide Michelin-stjärna under tio år på Sjömagasinet, frimärke och belönad med medalj av kungen för sina gärningar inom svensk gastronomi. Och nu vill han även visa oss hur en riktig god fransk Sauvignon blanc skall smaka. Att det skulle vara en Sauvignon Blanc var ingen tvekan.
– Nej, jag gillar den här typen av vin under den här tiden på året, då dricker jag ofta Sauvignon blanc. Och jag ville vara med i processen och plocka ut exakt rätt vin, som skulle vara balanserat och inte smaka för mycket. Mitt mål var att det ska tillföra något, och inte bara vara ett vin i mängden, säger han.

Valet föll på familjen Marie och Thierry Delaunay – femte generationens vinodlare i Loiredalen. De använder sparsamt med
bekämpningsmedel, och de handplockade druvorna är av högsta kvalitet. – Vi fattade tycke direkt tycke för varandra, säger Leif. Jag är ordningsmänniska och hos Marie och Thierry var det rent och snyggt. Deras hantverkskvalitet imponerade stort.

Hur blev resultatet, tycker du?
– Vinet vi fått fram är en fin balans mellan karaktär och härliga smaknyanser. Jag är verkligen nöjd med resultatet – det är ett riktigt Mannerström-vin.

Vinet har redan fått fina vitsord. ”Livets goda” ger betyget 87 av 100 med motiveringen: ”Sauvignon Blanc tydlig med toner av fläder, krusbärsblad, citrus, äpple och örter tillsammans med blommiga inslag. Krispig frukt med viss rondör och ett piggt citrusinslag. Gör ingen vän av druvan besviken.”

Hur viktigt var det med ett vin för mindre än 100 kr?
– Jag är väldigt stolt över att vinet så väl harmonierar både i kvalitet och tillgänglighet, detta vin kan alla köpa.

Vad äter du till ditt eget vin?
– Kan säga att vinet står sig mycket väl utan mat också, men just kombinationen mat och vin har naturligtvis varit det centralt för mig under framtagningsprocessen. Jag har ätit mycket av vår egenodlade sparris i olika former till vinet, där brynt smör och rostade hasselnötter till är en riktig höjdare. Fisk och skaldjur passar naturligtvis mycket väl.

Men här kommer en förmaning från kockarnas kock:
– Min Sauvignon blanc ska förstås drickas välkylt – och i riktiga glas. Jag vill inte se något pappmuggeri.

Fotnot:
Leif Mannerström Sauvignon Blanc lanserades den 24:e maj i Systembolagets beställningssortiment och kan beställas till alla Systembolagsbutiker och utlämningsställen i hela landet. Leveranstid är cirka åtta dagar.

Leif Mannerström Sauvignon Blanc
2025
Leif Mannerström Sauvignon Blanc
750 ml - 11.5% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
99 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Musikinspirerat rosévin med stjärnglans

Musikinspirerat rosévin med stjärnglans

Filmstjärnan Brad Pitts nya vin “Studio” hyllar vinhuset Miravals legendariska musikstudio, där flera världsstjärnor spelat in låtar. Under åren har Brad och den välkända vinfamiljen Perrin produce..

Läs mer
Pernilla Wahlgrens bubbel: ”Inspirerat av mitt..

Pernilla Wahlgrens bubbel: ”Inspirerat av mitt..

Hon älskar bubbel – och sitt rosa hus i Spanien. Så vad är mer passande för folkkära artisten Pernilla Wahlgren än en rosa cava? – I mitt hus i Spanien är ett glas cava en klassiker. Det är fa..

Läs mer
Låt vinet leda vägen! Här är ostarna som matchar

Låt vinet leda vägen! Här är ostarna som matchar

Hur matchar man egentligen ost och vin på bästa sätt? Här har vi valt ut fem goda viner och letat fram ostar som passar utmärkt till dessa. Breda smakpaletter försvårar matchningen Både ostar och v..

Läs mer
Leif Mannerströms nya: ”Ett suveränt matvin..

Leif Mannerströms nya: ”Ett suveränt matvin..

Kockarnas kock Leif Mannerström har fått smak för egna viner. Nu lanserar han en ny flaska, naturligtvis från favoritlandet Frankrike. – Det här är ett riktigt bra klassiskt franskt vin. Så här ska ..

Läs mer
Karl Fredrik Cava Organic – ett smakrikt vin t..

Karl Fredrik Cava Organic – ett smakrikt vin t..

Snart är våren här och vad passar inte bättre under varma och blomsterrika vårkvällar än ett glas välkyld cava? Den folkkäre trädgårdsprofilen och floristen Karl Fredrik Gustafsson lanserar nu sitt ..

Läs mer
Hannah och Amanda lanserar vinet Golden Year Chardon..

Hannah och Amanda lanserar vinet Golden Year Chardon..

Entreprenörerna, poddprofilerna och systrarna Hannah Widell och Amanda Schulman lanserar nu sitt nya vin, Golden Year Chardonnay. Det är ett torrt och friskt vitt vin från sydvästra Frankrike gjort ..

Läs mer