HEM

Aktuellt

Årets drömjobb: Testare av rosa prosecco

Gillar du att resa till Italien? Vill du testa rosa prosecco? Om svaren är ja kan du snart ha årets drömjobb. Nu söker en brittisk importör någon som vill testa en av världens första rosa proseccos.
”Världen har väntat så länge på att rosa prosecco ska komma, och vi vill vara säkra på att vår produkt är perfekt. Därför vill vi ha hjälp att ta skapa framtidens succé-dryck” säger Paul Anthony Gidley, vd på PINK Prosecco.

Prosecco är det italienska succébubblet som omgärdats av många stränga regler och bestämmelser. Vinet måste leva upp till de höga kraven som Denominazione di Origine Controllata e Garantita – DOCG – ställer. Regelverket tillåter en mix av 85 procent Glera och 15 procent övriga druvor från Veneto-området. Prosecco var tidigare namnet på en sorts vindruva, men från och med 2009 kallas druvan istället glera för att undvika sammanblandning med det ursprungsbetecknade mousserande vinet.

Men i fjol hände något historiskt – när Prosecco DOC i Treviso fattade beslut om att tillåta en ny rosa variant av succébubblet. Just nu produceras flaskor för fullt och en av de första producenterna att hamna i butikerna blir det brittiska märket PINK Prosecco.
”Efter 140 år väntan blir PINK Prosecco en av de första rosa proseccos som säljs i Storbritannien. Nu söker vi en bubbelälskare som vill testa vår produkt och garantera att det håller rätt kvalitet” förklarar Paul Anthony Gidley, vd på PINK Prosecco.

PINK Prosecco har inget emot att svenska personer söker så sök genom att klicka HÄR! För vem vill inte resa till Italien, dricka prosecco – och dessutom få betalt för besväret? Du bör dock putsa lite på engelskan innan du ska skriva omdömen om bubblet.

I början av 2021 förväntas du resa till Treviso, proseccons huvudstad, och stanna en stund på de vingårdar som håller på att ta fram den historiska, rosa proseccon. Förra året gjorde man 540 miljoner flaskor prosecco i Veneto-området. Det mousserande, fruktiga och friska vinet från nordöstra Italien har tagit världen med storm och har blivit ett så starkt varumärke att ungdomar idag använder uttryck som ”fira i prosecco”.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Smarta idén: säljer prosecco-påskägg

Smarta idén: säljer prosecco-påskägg

Blir det här årets stora säljare i påsk? Ett chokladägg med prosecco och jordgubbsmjölk. Matkedjan Aldi har redan fått stor uppmärksamhet i europeiska tidningar för sin kreativitet. För cirka 65 kro..

Läs mer
Karl Fredrik om sin nya prosecco: ”Fluffiga bubblor”..

Karl Fredrik om sin nya prosecco: ”Fluffiga bubblor”..

Tv-kända succéfloristen Karl Fredrik på Eklaholm kommer med en egen prosecco. I ett helt år har han jobbat för att hitta de rätta fluffiga bubblorna och den perfekta blommiga smaken. – Det ska bubbl..

Läs mer
10 sommarbubbel! – snabbguide till säsongens mousser..

10 sommarbubbel! – snabbguide till säsongens mousser..

Mousserande viner har tillverkats i ett par hundra år. Idag finns ett gäng olika stilar som grundar sig i de olika tillverkningsmetoderna. Här får du en snabbguide både till några av dem och till 10..

Läs mer
Sommarens godaste prosecco-drinkar

Sommarens godaste prosecco-drinkar

Letar du efter friska, bubblande drinkar under sommaren eller festliga, lyxiga alternativ till välkomstdrinkar? Då passar drinkar med prosecco som bas.  Låt dig inspireras här. Den ”italienska champ..

Läs mer
Julkalendern med  Prosecco-luckor

Julkalendern med Prosecco-luckor

Julkalendern som har gjort dundersuccé är tillbaka. Men den har varken chokladfigurer eller små teckningar bakom luckorna. I stället är det 24 små flaskor med prosecco och champagne som väntar i dec..

Läs mer
Ferrari slår ut champagne som segerbubbel i F1

Ferrari slår ut champagne som segerbubbel i F1

Efter mer än 50 år – nu är det slutsprutat med champagne från segerpodiet i Formel 1. I helgen körs årets första Grand Prix-lopp i Bahrein – och vinnaren får fira med Ferraris mousserande vin. Trots..

Läs mer