HEM

Aktuellt

4 goda och fräscha brunchdrinkar

Ägg florentine, grillad avokadotoast eller varm havregrynsgröt. Om det är något du bör längta till så är det brunchen och allt det goda man kan äta efter en lång och härlig sovmorgon. Men brunchen måste ju också sköljas ner med något lika fantastiskt. Här tipsar vi om fyra supergoda brunchdrinkar – både med och utan alkohol.

Virgin mimosa med jordgubbar och rabarber

Denna alkoholfria mimosa med smak av jordgubbar, rabarber och mynta passar riktigt bra att servera till brunchen.

Ingredienser:

150 g jordgubbar
200 g rabarber
0,5 dl lönnsirap
1 näve färsk mynta
5–6 blad färsk basilika
1 lime (juice och zest)
0,5 l kolsyrat mineralvatten

Gör så här:

1. Sätt ugnen på 185 grader.
2. Dela jordgubbarna i halvor och hacka rabarbern i tunna skivor. Lägg allt på en plåt med bakplåtspapper. Rosta i ugnen i cirka 20 minuter och låt svalna en stund.
3. Blanda jordgubbar och rabarber med lönnsirap, limezest och juice samt mynta och basilika. Mixa allting till en slät puré och ställ i kylen i 10 minuter.
4. Fördela cirka 3 matskedar fruktpuré per glas och fyll upp med kolsyrat vatten. Blanda och garnera med en extra limeskiva, en skivad jordgubbe eller basilikablad.

Oh Nut Again!

För dig som gillar kombinationen av kaffe, whisky och nutella är det här drinken för dig.

Ingredienser:

5 cl scotch whisky
4 cl Nutella- och kaffesirap
12 cl mjölk

Nutella- och kaffesirap:

70 cl Nutella
30 cl kaffe
Apelsinzest från 3 apelsiner

Gör så här:

1. Koka upp samtliga ingredienser tillsammans och sila sedan bort apelsinzesten. Låt svalna.
Så här blandar du en Oh Nut Again!
2. Fyll ett glas med is och tillsätt scotch och syrup. Toppa med mjölk och rör om. Servera!

Carlotta

En riktigt god och fräsch alkoholfri drink fylld med nyttigheter. Med andra ord en perfekt brunchdrink för hela familjen.

Ingredienser:

4 cl sellerijuice
4 cl morotsjuice
4 cl äppeljuice
1 stänk citronjuice
1 tsk hackad persilja

Gör så här:

Rör ned juicerna med is i ett highballglas. Toppa med den hackade persiljan.

Aperol Spritz

Ingen har väl missat den populära drinken Aperol Spritz – bubblig, fräsch och enkel att göra. Vi dricker den gärna på brunchen.

Ingredienser:

3 delar mousserande vin
2 delar Aperol
1 del soda

Gör så här:

Fyll ett stort glas med en riklig mängd is. Häll upp 3 delar mousserande vin, 2 delar Aperol och en del soda på toppen. Garnera med en apelsinklyfta.

 

Källor: cocktailguiden.com & vinochmatguiden.se/Sylwia Gardefors


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

3 goda och enkla drinkar till kräftskivan

3 goda och enkla drinkar till kräftskivan

Öl och nubbe serveras givet på kräftskivan. Men vad sägs om några fantastiskt goda drinkar att både inleda och avsluta festligheterna med – såklart med akvavit som bas. Då håller du dig till snaps-t..

Läs mer
Maxa höstens drinkar – 5 vodkanyheter från Systembol..

Maxa höstens drinkar – 5 vodkanyheter från Systembol..

Hösten är här, och det är hög tid att ställa om sig från sommarens pärlande rosé och söta cider. Det är dags för något nytt. Vi har samlat fem spännande vodkanyheter som du hittar på Systembolaget r..

Läs mer
Vårens och sommarens hetaste drinktrender

Vårens och sommarens hetaste drinktrender

Med sol och värme kommer ofrånkomligen suget efter att sitta i en solstol och sippa goda drinkar. Men det går ständigt nya trender i drinkvärlden och det är inte alltid lätt att hänga med. I den här..

Läs mer