HEM

Aktuellt

3 vanliga fel på vin – och hur du upptäcker dem

Servitören häller upp en skvätt vin ur din beställda flaska. Du har nu några sekunder på dig att bedöma om det är något fel på vinet, eller om det går fint att servera till resten av bordet. Men vad är det du ska leta efter?

Här kommer tre av de vanligaste defekterna ett vin kan ha, och lite fakta om dem som kan vara bra att ha koll på.

Möglig källare – korkdefekt

Korkdefekt är en av de vanligaste defekterna ett vin kan ha. Det beror egentligen inte på själva korken utan på att korken kontaminerats med mögel redan ute i ekskogen.

Luktar: Mögel, möglig källare, blöt kartong, simbassäng.

Kommer av: Ämnet 2,4,6-trikloranisol som uppstår med hjälp av mögelsvampar som korkbarken fått på trädet.

Hur vanligt: 2–5 procent av alla viner förslutna med naturkork är defekta. Eftersom defekten kan vara olika tydlig är siffran dock väldigt oexakt. Obs att liknande defekter kan finnas i träfat, pappkartonger och etiketter. Det gör att även vin förslutet med annat än naturkork kan ha samma defekt, även om det är ovanligt.

Vad göra: På krogen, be om en ny flaska. På bolaget, lämna tillbaka flaskan med innehåll och korken nedstoppad. Ta med kvitto.

Kuriosa: Öl och sprit som försluts med naturkork kan också ha defekten.

Vinäger – oxidation

Allt vin är på en resa mot att bli vinäger, producenten bromsar utvecklingen på olika sätt men ibland går det ändå fel.

Luktar: Vinäger – alltså skarpt och stickigt. I värsta fall övergår det till att lukta ättika eller salubrin.

Kommer av: Alkoholerna i vinet oxideras och omvandlas till ättiksyra, vilket är den huvudsakliga komponenten i vinäger. Processen sker naturligt när vin utsätts för syre, antingen i en öppnad flaska eller genom otillräcklig förslutning, till exempel av att korken inte är tät. Oxidation bromsas med hjälp av sulfiter, så om dessa är otillräckliga är risken för snabb utveckling större. Om ättiksyrebakterier kommer åt vinet blir effekten värre.

Vad göra: På krogen, be om en ny flaska. På bolaget, lämna tillbaka flaskan med innehåll och korken nedstoppad. Ta med kvitto.

Kuriosa: Det finns viner som ska ha (lagom mycket) oxidativ karaktär. Exempelvis viner som lagras länge i fat, som barolo, rioja, Juras ”vin jaune”, viss sherry och tawny port.

Gammal ost – light strike

En defekt som sällan nämns men som är ganska vanlig är den som uppstår i vin som utsatts för solljus. Varning för kristallklara flaskor!

Luktar: Lite surt, som gammal ost, typ en mogen brie.

Kommer av: Illaluktande svavelföreningar som uppstår när ljusets UV-strålar reagerar med ämnen i vinet. Defekten är vanligast när vin förpackats i klara, ofärgade flaskor, något som tyvärr är vanligt för rosévin, vissa vitviner och champagner.

Vad göra: Om defekten redan uppstått, byt ut vinet. För att förhindra defekten, förvara vinet mörkt. Extra viktigt om du köper vin i klara flaskor. Vissa är förpackade i ett skyddande cellofan eller omslagspapper – låt detta sitta kvar tills det är dags att dricka vinet.

Kuriosa: Mätningar visar att solljus på mycket kort tid kan påverka aromerna i vin, om det till exempel hälls upp och avnjuts utomhus. Drick snabbt i solen alltså!


Anders Melldén

Du kanske även vill läsa dessa

Hur klimatet förändrar vinvärlden: 3 frågor till Las..

Hur klimatet förändrar vinvärlden: 3 frågor till Las..

Att Jordens klimat förändras är de flesta överens om. Inte minst världens alla vinmakare som vittnar om allt tidigare knoppning vilket ger större risk för frostskador, allt tidigare skördar och allt..

Läs mer
Därför kan du rodna och få ont i huvudet av vin

Därför kan du rodna och få ont i huvudet av vin

Vissa är överkänsliga mot viner utan att förstå vad det beror på. Det kan vara histamintolerans som gör att du kan få reaktioner på vanligt vin. Men det finns speciella viner som sägs ge mindre symp..

Läs mer
Tre hårda paket att njuta av i jul

Tre hårda paket att njuta av i jul

Visst är hårda paket roligare än mjuka? Och visst är det ännu bättre om man hör ett kluckande ljud innanför presentpapperet? Vinguidens Magnus Bergqvist tipsar om tre perfekta julklappar till vinäls..

Läs mer
Två vinböcker som måste finnas i din bokhylla

Två vinböcker som måste finnas i din bokhylla

Det finns en uppsjö av böcker om vin, men som svensk med ett vinintresse finns det två böcker som absolut borde finnas i din bokhylla. ”Svenskt vin: bland druvor och vingårdar”, Mattias ..

Läs mer
Här är tre fyndviner i ”fattiga januari”

Här är tre fyndviner i ”fattiga januari”

Januari är inte bara årets fattigaste månad. Det är också den månad vi är mest deprimerade. Och sista veckan före löning är den fattigaste veckan på hela året. Så varsågod – här är tre fyndvin..

Läs mer
Här kan du skapa drömkällaren för ditt vin

Här kan du skapa drömkällaren för ditt vin

Passionen för vin bara fortsätter att växa i Sverige. Nu slår danska Wineandbarrels upp sina portar i Stockholm. Här kan du utrusta din privata vinkällare med allt från vinkylar och ställ till korks..

Läs mer