HEM

Bordeaux äger 1855

Sedan en tid har vinodlarna i Bordeaux ensamrätt om att använda begreppet 1855. Årtalet är främst känt för att vara det år den berömda vinklassificeringen gjordes, då bland annat fyra vinslott i Bordeaux fick högsta status i vinvärlden: Château Haut-Brion, Château La Tour, Château Margaux och Château Lafite-Rothschild.

Vi talar om det mest mytiska året i vinets historia. I alla fall det mest kända. Troligen också därför ett av de mest utnyttjade i kommersiella sammanhang. Klassificeringen är samtidigt kontroversiell på många vis, omdiskuterad sedan starten, förlöjligad vid många tillfället och ändå avundsjukt betraktad. Inte minst av vinproducenter som hamnade utanför den eller i en lägre kategori än önskat.

Det enda som egentligen skett sedan grundandet för över 150 år sedan är att Château Mouton-Rothschild efter år av enträget arbete lyckades armbåga sig upp till Premier Cru-klassen (från Second-Cru) 1973.

Under de senaste åren har många inom vinnäringen utnyttjat de fyra siffrorna i sin marknadsföring för att väcka uppmärksamhet, något många av vinproducenterna i Bordeaux tröttnat på. Liksom Champagne vaktar sitt varumärke, har nu Bordeaux börjat vakta sina fyra, viktiga siffror.

Upprinnelsen var bland annat vinsajten 1855.com som sålde vin en masse och som inte hade någon som helst koppling till Bordeaux och klassificeringen. Sajten 1855.com är nu en sida om vinerna från Bordeaux. Ursprunget är – inte oväntat – Bordeaux.

Bra viner från Bordeaux

Chateau Pierrail Superieur
2015
Chateau Pierrail Superieur
Bra balans med mycket ursprungskaraktär i doft, inslag av ek, lite kakao och en svartvinbärston. I smak fin samt markerad strävhet, tydligt inslag av svarta vinbär, plommon, ekfatstoner och en bra längd med åter fin balans.
750 ml - 14% -
168 kr

Château Nardou Francs Cotes de Bordeaux
2014
Château Nardou Francs Cotes de Bordeaux
Jordiga toner i doft, mörkar bär, skogsbär med fin friskhet, inslag av ek, aningen vaniljsötma. Smaken dominras av mörka bär, utvecklade ton, aningen jordig med inslag av både ek, liten fruktsötma, lätt rostade toner och en liten gräsig slängd i eftersmaken.
750 ml - 13.5% -
131 kr

Les Griffons de Pichon Baron
2014
Les Griffons de Pichon Baron
Klassisk doft med inslag av ceder, lite fat, fruktiga toner, svarta vinbär, aromatisk med toner av kaffe, lätt kärv ton. Mycket ung med massor av tanniner, mörkfruktig, bra syra med inslag av lingon, svarta vinbär, röda vinbär och en lång eftersmak där allt sitter på plats. Lagra minst fem år!
750 ml - 13.50% -
400.00 kr


Du kanske även vill läsa dessa

Rhônedalen – en plats för både kunglighete..

Rhônedalen – en plats för både kunglighete..

Det finns knappast en vinregion i Frankrike med en sådan lång tradition som Rhônedalen. Fokéerna, de grekiska invandrarna, som runt 600 f. Kr grundade staden Marseille, förstod redan då att detta va..

Läs mer
Fira champagnedagen i stil med 3 bubblande favor..

Fira champagnedagen i stil med 3 bubblande favor..

Den 21 oktober är det dags för internationella champagnedagen. Det är dagen då denna populära dryck helt och hållet får stå i fokus av champagneälskare världen över. Här har vi valt ut tre bubblande..

Läs mer
Ikoniska fredsvinet säljs på svensk auktion

Ikoniska fredsvinet säljs på svensk auktion

Ett odödligt och ikoniskt vin säljs nu på Systembolagets dryckesauktion. Château Mouton Rothschild 1945 skördades när freden kom till Europa och baron Philippe de Rothschild kunnat återta sitt gods...

Läs mer
Ingen kommer undan Bordeaux

Ingen kommer undan Bordeaux

Världens bästa vindistrikt. Eller kanske världens mest överskattade? Meningarna går isär, inte minst bland kännare och box-konsumenter. Men idag är det nog få som vänder sig på tvären när viner från..

Läs mer
Château Pech-Latt – slottsvineri som brinner för..

Château Pech-Latt – slottsvineri som brinner för..

Languedoc är sinnebilden av det pittoreskt vackra Sydfrankrike. Här, bland vilda örter och vinrankor, hittar vi Château Pech-Latt som i decennier charmat svenska vinälskare. Mitt emellan Narbonne oc..

Läs mer
Crémant – vad är det egentligen?

Crémant – vad är det egentligen?

Cremant – franskt mousserande vin gjort med samma metod som champagne, men som inte kommer från Champagne… Crémant produceras på samma sätt som champagne, med en andra jäsning i flaska men med..

Läs mer