HEM

Aktuellt

Och vinaren är … 5 oscarsvinnande drycker till galanatten

Den 3 mars går Oscarsgalan av stapeln. Oavsett om du hör till dem som klär sig i smoking och festklänning och sitter uppe framför TV:n hela natten, eller hellre firar i för- eller efterskott, kommer här goda dryckestips som gör festen ännu bättre. Filmerna är valda ur de nominerade för Bästa film, och självklart bjuder vi på ett proffsigt vinnartips.

”Brutalisten” & Tokaj

Filmen ”Brutalisten” kretsar kring ungerskfödde judiske arkitekten László Tóth (Adrien Brody). Han anländer 1947 till USA från Europa för att bygga upp sitt liv igen efter att ha genomlidit krigets fasor. I det nya landet slår han sig ner i Philadelphia i Pennsylvania, där en rik och framstående industrimagnat inser hans talang för byggnation.

Till denna nominering njuter vi såklart söta droppar från Ungerns mest kända region, Tokaj. 

Grand Tokaj Szamorodni
2021
Grand Tokaj Szamorodni
500 ml - 10% - Sockerhalt 12.4 g per 100 ml
159 kr

”Konklaven” & Frascati

Efter att påven oväntat avlidit får kardinal Lawrence i uppdrag att leda processen att hitta en ny. Riktigt spännande blir det emellertid när romersk-katolska kyrkans mäktigaste ledare har samlats i Vatikanen. Lawrence nosar då upp hemligheter som kan skaka kyrkans grundvalar.

Den vinregion som ligger närmast Vatikanen (och finns på bolis) är Frascati. Här görs läskande lätt vitt vin som kittlar fint på tungan.

Fontana Candida Frascati
2024
Fontana Candida Frascati
750 ml - 12.5% - Sockerhalt 0.3 g per 100 ml
99 kr

”Wicked” & Absinth

Musikalfilmen baseras på Broadway-musikalen med samma namn, som i sin tur är inspirerad av boken ”Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West”, av Gregory Maguire. Den är ett slags bakgrundsberättelse till Trollkarlen från Oz och utforskar vänskapen mellan Elphaba, den framtida Onda häxan från Väst, och Glinda, den Goda häxan.

Superflummigt alltså. Och kul. Ännu roligare blir det med den flummigaste av alla drycker, absinth. Så drick med måtta!

La Fée Parisienne Absinthe Supérieure
La Fée Parisienne Absinthe Supérieure
200 ml - 68% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
199 kr

Bärs & Bästa film – ”Emilia Pérez” eller ”Anora”?

Vilken film tar hem titeln som Årets bästa på Oscarsgalan? Vi tog hjälp av experten Johannes Räihä på TV.nu som har sitt bet klart.

– Med sina 13 nomineringar borde Jacques Audiards gangstermusikal Emilia Pérez vara storfavorit under galan. Men efter en lång rad kontroversiella uttalanden från huvudrollsinnehavaren Karla Sofía Gascón har det krisat rejält för filmen under vintern. Min magkänsla är därför att det istället är dramat Anora som kommer kamma hem statyetten i den prestigefyllda kategorin bästa film. Med en extremt låg budget har historien om sexarbetaren från Brooklyn som gifter sig med sonen till en rysk oligark fått både tittare och kritiker på fall. Anora utses alltså till årets bästa film, det är mitt bet.

Här blir det inget vin, utan shots och öl. Emilia Pérez koppling till Mexiko leder oss in på en välsmakande tequila medan Anora landar i öl från Brooklyn, licensbryggt annorstädes visserligen.

Los Tres Toños Reposado
Los Tres Toños Reposado
700 ml - 38% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
448 kr

Brooklyn Lager
Brooklyn Lager
330 ml - 5.2% -
17.90 kr


Anders Melldén

Du kanske även vill läsa dessa

Påsköl – en ny tradition med spännande smaker

Påsköl – en ny tradition med spännande smaker

Det är inte bara chokladägg och kycklingar som hör påsken till. I Sverige har även påsköl fått en stor plats på marknaden. Nedan har vi listat fem spännande påsköl, som alla finns i Systembolagets s..

Läs mer
Gräsklipparöl – glutenfritt, alkoholfritt och helt v..

Gräsklipparöl – glutenfritt, alkoholfritt och helt v..

Öl kan vara komplext, smakrikt, humlebombat och alkoholstarkt. Och så kan det vara gräsklipparöl – läskande gott, uppfriskande och inte alltför starkt. Perfekt efter ett hårt pass i trädgården. Okej..

Läs mer
Corvina Enoteca – Italiens själ i glas, nu även på f..

Corvina Enoteca – Italiens själ i glas, nu även på f..

Vårvindarna biter i kinderna och vinden sveper genom Gamla stans gränder med en obarmhärtig kyla som känns i både på kinderna, näsa och öron. Men det är inte bara vädret som drar oss in till Corvina..

Läs mer
Sommarens 3 måsten vid grillen

Sommarens 3 måsten vid grillen

Sommaren har börjat och det på bästa sätt! Många är vi redan som spenderat några timmar vid grillen och grillat kamben till perfektion, provrökt räkor, testat nya spännande recept på tillbehör till ..

Läs mer
Älskar du också stout? Här är 8 favoriter du inte få..

Älskar du också stout? Här är 8 favoriter du inte få..

När man nämner stout går tankarna till ett sött, mörkt öl som ger en fyllig mättnadskänsla. Den här ölsorten dök upp redan på 1700-talet och blev snabbt populär bland öldrickare för sin smak och sta..

Läs mer
Vinguidens ölskola – allt om olika alkoholhalter

Vinguidens ölskola – allt om olika alkoholhalter

I den andra delen av vår ölskola djupdyker vi i olika alkoholstyrkor och hur de påverkar vår konsumtion. Alkoholhalten har alltid varit en hjärtefråga för oss nordbor när det kommer till vad vi dric..

Läs mer