HEM

Aktuellt

”Ett vin som känns som att smaka på en solig dag”

Mitt under sitt jubileumsår släpper Jill Johnson det vita vinet Nashville Stories Organic White från Frankrike. Tillsammans med ett team av sommelierer har hon tagit fram ett ekologiskt vin som passar hennes smakpalett – krispigt och fruktigt med tropiska toner.

Inte självklart med sauvignon blanc

När Jill tog fram sitt första vin, ett rött vin från USA, kände hon sig ganska smaksäker när hon valde bland olika viner. Då återkom hon hela tiden till ganska syltiga, kryddiga och mustiga viner. Resultatet blev populära Nashville Stories U.S Red Blend. Men när det var dags för ett vitt vin tyckte hon att det var svårare.

När hon första gången fick smaka på Nashville Stories Organic White var det bara sauvignon blanc i det. Det var ett otroligt fräscht vin, men Jill tyckte ändå att det saknades något. Genom att blanda i druvorna chardonnay och viognier lockades mer tropiska toner fram, och resultatet blev ett krispigt vin med mycket frukt.

– Just att man fick med lite tropisk frukt tycker jag är spännande, för jag tycker om när det händer saker på vägen. När man inte bara får en smak och sedan är det över, säger Jill.

Perfekt till både sommarmat och prat

Jill berättar att vinet fungerar utmärkt till sommarens mat men att det även är ett gott mingelvin. Den friska smaken passar till fisk och skaldjur men även kyckling och sallader.

– Det här vinet känns som att smaka på en solig dag, säger Jill.

Att vinet även innehåller druvan viognier tycker Jill är extra roligt. För henne är viognier nämligen en druva som hon skulle kunna tycka är alldeles för mycket – då den är oerhört aromatisk.

– En gång fick jag smaka ett viognier som ett endruvsvin och föll så jäkla pladask. Så det var så gulligt att de blandade i det när vi ville ha en tropisk finish. Jag blev så himla glad eftersom jag rankar den som topp tre-druvan bland vita viner, berättar Jill.

En vinresa till Frankrike står på Jills bucket list

Att det blev just Frankrike denna gång är Jill väldigt entusiastisk över, och hon skulle gärna vilja producera ett rött franskt vin någon gång. Framför allt skulle hon vilja resa dit och få spendera ett par månader i den franska vinvärlden.

– Jag brukar alltid fråga andra i mitt tv-program vad de har på sin bucket list, men jag har sällan så mycket på min egen. Men just att få resa till Frankrike och få lära mig mer om vin är verkligen något jag skulle vilja göra, säger Jill.

Nashville Stories Organic White lanseras i Systembolagets beställningssortiment den 27 juli och kommer att kosta 99 kronor.

Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents Organic White
2022
Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents Organic White
Detta torra vita vin har en fruktig smak av päron, äpple, lime och en hint av färsk ananas. Avslutningen är krispig med en fin citruston. Passar till aperitif såväl som skaldjur, vit fisk, kyckling, sallader och chèvre chaud.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.4 g per 100 ml
69 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Vit succé i rödvinsland

Vit succé i rödvinsland

Rött, rött, rött i Rioja. Eller? Nej, så enkelt har det aldrig varit. Idag har det vita vinet blivit kanske mer populärt än någonsin. Och som grädde på moset uppenbarar sig en fullpoängare efter att..

Läs mer
Favoritvinet – när Munskänkarna får välja

Favoritvinet – när Munskänkarna får välja

En vit bourgogne med fruktig och frisk smak. Det är 2019 års bästa vin, enligt Munskänkarna. – Alla de klassiska dragen är på plats, berömmer Munskänkarna. Munskänkarna är idag världens största ide..

Läs mer
Hannah och Amanda lanserar vinet Golden Year Chardon..

Hannah och Amanda lanserar vinet Golden Year Chardon..

Entreprenörerna, poddprofilerna och systrarna Hannah Widell och Amanda Schulman lanserar nu sitt nya vin, Golden Year Chardonnay. Det är ett torrt och friskt vitt vin från sydvästra Frankrike gjort ..

Läs mer
Vinguiden träffar Xavier-Luc Linglin, VD och chefsvi..

Vinguiden träffar Xavier-Luc Linglin, VD och chefsvi..

François Lurton är ett välkänt namn i vinvärlden, särskilt i Sverige där hans vin Les Fumées Blanches har blivit en storsäljare. Som fjärde generationens vinmakare från den anrika Bordeaux-familjen ..

Läs mer
Kocken & vinet: Chablis och skaldjur perfekta k..

Kocken & vinet: Chablis och skaldjur perfekta k..

Ny utmaning för Fredagskocken Mattias Larsson. Lättlagat och supergott.

Läs mer
Sju riktigt bra vita viner från Italien

Sju riktigt bra vita viner från Italien

Vem sa att Italien bara kan göra rött vin? Nej, det vita framstår i sin mångfald som riktigt, riktigt spännande. Vinguiden har vaskat fram sju mycket intressanta kvalitetsviner från apenninska halvö..

Läs mer