HEM

Aktuellt

Vinguiden öppnar vingård på Hötorgsskraporna

Vinguiden, som är en av Sveriges största kommersiella e-handelsplatser för dryck, öppnar en vingård på taket till Hötorgsskraporna i Stockholm. Målet är att producera både röda och vita viner, i mindre skala.

– Vi ser det här som en möjlighet att inte bara odla vin utan också få rankorna så nära solen som möjligt, vilket gör dem mer uthålliga. Därför valde vi Hötorgsskraporna, säger Monica Åhlund, CEO på Vinguiden.

Om projektet går som planerat och når sina produktionsmål tänker Vinguiden öppna fler vinodlingar på Sveriges högsta byggnader.

– Vi ser en enorm potential i byggnader som Kaknästornet, Turning Torso, The Point och Victoria Tower, säger Monica Åhlund.

Att odla och producera eget vin har länge varit på önskelistan för Schibsted-ägda Vinguiden.

– Vi är flera vinentusiaster här på kontoret som länge har velat ha egna rankor. Att då också kunna samarbeta med ikoniska byggnader för att göra detta möjligt är som korken i flaskan, säger Monica Åhlund.

Källa: förstaapril.se


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Nu är det dags att damma av vinflaskan

Nu är det dags att damma av vinflaskan

Precis som många andra vinälskare har du säkert en flaska sparad till det där speciella tillfället. Problemet är att ju längre vi sparar vinet, desto svårare blir det att korka upp den. Men nu till ..

Läs mer
Guide: Så lagrar du vin bäst

Guide: Så lagrar du vin bäst

Att samla på vin kan vara både en lönsam, god och stimulerande hobby. Viner har ökat 127 procent i värde de senaste 10 åren. Här är tipsen om hur du kommer i gång med vinsamlingen. Har du också trö..

Läs mer
Besök svenska vingårdar i sommar

Besök svenska vingårdar i sommar

Visste du att det finns flera spännande vingårdar här hemma i Sverige? Du behöver med andra ord inte åka till Frankrike, Spanien eller Portugal för att prova på spännande viner. Bland ett 50-tal sv..

Läs mer
Allt populärare att odla vin i Sverige

Allt populärare att odla vin i Sverige

Det varmare klimatet gör det allt populärare att odla vin i Sverige. Men fortfarande är det för kallt – men här är druvan som räddar vinodlingen. Svensk vinodling växer som aldrig förr. I dag ..

Läs mer
Ny studie avslöjar: vinet som passar bäst med din pe..

Ny studie avslöjar: vinet som passar bäst med din pe..

Visst vore det härligt med en personlig vinkompass som visar vilka viner du föredrar? Enligt den här studien är din personlighet nyckeln till att du väljer rätt varje gång. Experimentet I en studie..

Läs mer
Få superviner – till de mest avlägsna svenska ..

Få superviner – till de mest avlägsna svenska ..

Sommar och skön semester långt ifrån ditt vanliga Systembolag? Det behöver inte betyda att du behöver missa vinupplevelser. Via ombud från Karesuando i norr till Smygehuk i söder kan du beställa de ..

Läs mer