HEM

Aktuellt

Glöggens dag – fira vår älskade juldryck

Glöggens dag är här! Onsdag 1 december firar vi en älskad svensk tradition sedan 1800-talet. En extra anledning att skåla med nära och kära och starta julstämningen. I år finns många spännande sorter att botanisera bland på Systembolaget.

Svenska folket älskar sin glögg. Varje år dricker vi ungefär fem miljoner liter, varav 2,8 miljoner liter säljs på Systembolaget under december. De senaste tre åren har vi dessutom börjat fira Glöggens dag. Varför inte, när andra dagar som kanelbullens och kladdkakans dag blivit så populära. Även om Glöggens dag är ett helt nytt påfund så är glögg en anrik tradition.

Att dricka glögg är en av de äldsta dryckesraditionerna vi har i Sverige. Redan Gustav Vasa och Erik XIV älskade glögg. På 1890-talet blev glöggen en folklig svensk jultradition där varje vinhandlare hade sin egen glöggblandning.

Men det började ännu tidigare än så. Redan de gamla grekerna sötade sitt vin och smaksatte det med kryddor och blommor. Kanske var det för att dölja smaken hos lite tveksamt vin, åtminstone misstänker vi det. Under medeltiden spred sig traditionen till Europa, kryddorna ansågs vara bra för hälsan.

Glöggen, eller klaret som det tidigare kallades, dracks i Sverige redan på 1500-talet. Gustav Vasa var en stark anhängare av vindrycken som kryddades med socker, honung, ingefära, kanel, nejlikor och kardemumma. När den blandades med mjölk kallades den för lutendrank.

Ordet glögg började användas år 1609 och syftar på tillverkningsmetoden där en sockertopp dränks in i cognac och antänds. När sockret rinner ner i vinet får vi glödgat vin – glögg.

I slutet av 1800-talet var glöggen en utbredd svensk jultradition. Alla större vinhandlare hade sin egen blandning av glögg som såldes i buteljer med tomtemotiv på etiketten. Sedan dess har glöggens popularitet bara växt. Och nu har glöggen sin alldeles egna dag. Glöm inte fira med en varm kopp onsdag 1 december!

Vinguiden tipsar om 7 glöggnyheter på Systembolaget:

Winter Negroni
Winter Negroni
Kryddig, bitter smak med sötma, inslag av svarta vinbär, enbär, malört, körsbär och kryddnejlika.
500 ml - 22% - Sockerhalt 25.3 g per 100 ml
199 kr

Österlen Maltglögg
Österlen Maltglögg
Kryddig, mycket söt smak med inslag av kardemumma, apelsinskal, kanel, ljus sirap, kryddnejlika, ingefära och vörtbröd.
750 ml - 11% -
69 kr

Vinfabrikens Glögg Spetsad med Whisky
Vinfabrikens Glögg Spetsad med Whisky
Kryddig, mycket söt smak med inslag av röda äpplen, vanilj, kardemumma, pomerans, mandelmassa, ingefära och kanel. Ton av whisky.
500 ml - 20% - Sockerhalt 21.6 g per 100 ml
119 kr

RÅÅ ölglögg
RÅÅ ölglögg
Kryddig smak med inslag av vörtbröd, kryddnejlika, kardemumma, pomerans och kanel.
330 ml - 6% -
29.90 kr

Lutendrank Starkvinsglögg
Lutendrank Starkvinsglögg
Smak av svenska lingon som är baserad på en vinbas med mindre socker och glöggkryddor.
500 ml - 15% -
160 kr

Vintra Mörk Choklad Trinitario
Vintra Mörk Choklad Trinitario
Fyllig, smakintensiv med inslag av saltlakrits, choklad, mocka, sötaktig svartpeppar, örter med medellång eftersmak.
500 ml - 15% - Sockerhalt 20.8 g per 100 ml
49 kr

Åre Glögg Rödvinsglögg Ekologisk
Åre Glögg Rödvinsglögg Ekologisk
Kryddig, söt smak med inslag av mörka bär, kardemumma, kanel, kryddnejlika, pomerans, choklad och ingefära.
750 ml - 12.5% - Sockerhalt 14.8 g per 100 ml
69 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Adventskalendrar med vin som gör succé

Adventskalendrar med vin som gör succé

Vill du ersätta choklad med vin i julhelgerna? Vad sägs om en adventskalender laddad med 24 flaskor gott vin? Njut av bilderna och imponeras av vinproducenternas påhittighet. Vi är många vuxna som o..

Läs mer
Årets glögg 2023 – här är de nya smakerna

Årets glögg 2023 – här är de nya smakerna

Årets glögg 2023 är här och nu avslöjar vi smakerna! Blossa och Saturnus har de senaste åren skapat kreativa och välsmakande drycker. Saturnus har ofta hittat inspiration i den nordiska naturen, med..

Läs mer
Här är årets första glöggnyheter

Här är årets första glöggnyheter

Redo för julen? Det är i alla fall glöggtillverkarna, som nu släppt de första flaskorna på Systembolagets beställningssortiment. Här är Blossas och Saturnus bidrag till årets dryck vid julbordet. De..

Läs mer
Julen redan här – med glögg, öl och cider

Julen redan här – med glögg, öl och cider

Nu är det jul igen – redan i november! Julens läckerheter tar nu plats i hyllorna på Systembolaget. 85 olika sorters julöl, glögg och julsnaps intar nu hyllorna under ett par månader framåt. Svenska..

Läs mer
Tävla & vinn en natt i juliga Rum 24 på Hotell ..

Tävla & vinn en natt i juliga Rum 24 på Hotell ..

Nu har du chansen att tävla om en natt i Blossas Rum 24 på Hotell Haymarket by Scandic i Stockholm. Rummet är julpyntat från golv till tak och du kan njuta av julfilmer och julmusik ihop med glöggen..

Läs mer
Gör som oss och fira pepparkakans dag

Gör som oss och fira pepparkakans dag

Den 9 december infaller Pepparkakans dag och vi tänker fira med ädelost och goda drycker. Visste du att Pepparkakans dag alltid infaller på Annas namnsdag? Orsaken är att det var just Annas Pepparka..

Läs mer