HEM

Aktuellt

Vuxna glöggen för dig som vill ha mindre socker

Nu släpps årgångsglöggen med rekordlite socker. 2019 års Tegnér & Son Torr Glögg har mindre än en tredjedel så mycket socker som vanlig glögg.
– Vi har höga förväntningar på Torr Glögg, säger Jens Henricson Brand manager hos Galatea. Det känns som det här är glöggen som kunderna har frågat efter i alla år, fortsätter Jens.

Den 1 november släpper Galatea som vanligt under varumärket Tegnér & Son årets glögg på Systembolaget. 2019 års glögg är precis så traditionell i kryddningen som man kan förvänta sig av den mest svenska drycken av alla, men den är torr. Revolutionerande torr. Faktum är att den innehåller mindre än en tredjedel så mycket socker som majoriteten av glöggarna som säljs i Sverige. Inte ens skidåkarnas favoritvariant Gluhwein innehåller mindre socker än Tegnér & Son Torr Glögg.

– Vi har höga förväntningar på Torr Glögg, säger Jens Henricson Brand manager hos Galatea. Det känns som det här är glöggen som kunderna har
frågat efter i alla år, fortsätter Jens.

Tegnér & Son Torr Glögg är en ekologisk vinglögg som är gjord på ett vin av hög kvalitet av den spanska druvan tempranillo. Glöggen är gjord utan tillsatser och innehåller endast vin, kryddor och socker. Genast känner man igen de klassiska smakerna av kardemumma, kanel, kryddnejlika och pomerans i glöggen, men tack vare den mindre mängden socker kommer även vinets egen fräschör och stramt fruktiga toner av körsbär, mullbär och örter till tals.

– Vår tanke har varit att skapa en glögg med alla de traditionella smakerna som påminner oss svenskar om jul, men med en unik friskhet tack vare att vi använder så lite socker, säger glöggmästaren Sören Sörensen själv.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Gin & tonic glöggen är här

Gin & tonic glöggen är här

Älskar du både glögg och gin och tonic? Här är den perfekta glöggen för dig? Swedish Tonic släpper en speciell Gin & Tonic-glögg. Årets stora trend är att släppa glögg med olika smakinfluenser...

Läs mer
Senaste Glögg-nyheterna: Blossa Brons och Vintermoji..

Senaste Glögg-nyheterna: Blossa Brons och Vintermoji..

Nu närmar sig den mysiga glöggsäsongen och de värmande nyheterna börjar dugga tätt som ett höstregn. Blossa släpper Trestjärnig Brons spetsad med whiskey. Från Saturnus kommer Vintermojito med smak ..

Läs mer
Vinguiden besöker Stockholms Bränneri

Vinguiden besöker Stockholms Bränneri

En historia vi länge varit nyfikna på är den om Stockholms Bränneri. Ni har säkert sett de oerhört vackra ginflaskorna som sedan några år tillbaka pryder hyllorna på Systembolaget. Vi tog tag i sake..

Läs mer
Vem får Svenska Kocklandslaget enda flaska glögg?

Vem får Svenska Kocklandslaget enda flaska glögg?

Vem som helst kan krydda upp ett vin och kalla det glögg, men när Svenska Kocklandslaget ger sig på att göra glögg kan du vara säker på att det blir något alldeles extra. Med ett noggrant utvalt Gra..

Läs mer
Blossa lanserar årets glögg – för första gången på r..

Blossa lanserar årets glögg – för första gången på r..

Idag släpper Blossa 2025 sin efterlängtade årgångsglögg – och för första gången någonsin är den baserad på rött vin. Inspirationen kommer från de snöklädda Alperna och det klassiska glühwein, men me..

Läs mer
Så smakar årets glögg – Blossa 2024 och Saturnus

Så smakar årets glögg – Blossa 2024 och Saturnus

Blossa 2024 och Saturnus. Årets glögg är här! Lokalt destillat, klassiska julsmaker, hav och rök – så sammanfattas årets glöggnyheter från Blossa och Saturnus. Blossa 2024 – en riktig rökare Blossas..

Läs mer