HEM

Aktuellt

Fira champagnedagen – här är 10 bubbliga fakta

Internationella champagnedagen 2021 infaller i år fredagen den 15 oktober – och firas som sig bör med en flaska äkta champagne.

I perfekt tid till den stora dagen släpper Dom Pérignon och Lady Gaga två specialcuvéer. Lady Gaga Limited Edition Dom Pérignon Vintage 2010 samt Rosé 2006 säljs till en början exklusivt via Harrods.

Även hos Systembolaget finns det gott om utsökta champagner för att fira champagnedagen. Här nedan listar vi på Vinguiden några av våra bästa tips!

Palmer & Co Vintage Brut
2016
Palmer & Co Vintage Brut
Palmer & Co Millésimé 2008 är en klassisk årgångschampagne med en härligt frisk och komplex smak av krämig mousse samt en lång eftersmak.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.6 g per 100 ml
499 kr

Champagne de Castelnau Millésime Brut
2006
Champagne de Castelnau Millésime Brut
Smakintensiv, brödig, ursprungstypisk i mer generös stil, inslag av nötter, äpplen, banan, bröd, minerala toner och med lång eftersmak.
750 ml - 12.5% -
601 kr

Launois Blanc de Blancs Grand Cru Réserve
Launois Blanc de Blancs Grand Cru Réserve
Nyanserad, fruktig, mycket frisk smak med inslag av gröna äpplen, mineral, ljust bröd, nougat och apelsin.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.5 g per 100 ml
399 kr

Beaumont des Crayères Grande Réserve Brut
Beaumont des Crayères Grande Réserve Brut
Nyanserad, mycket frisk smak med inslag av röda äpplen, rostat bröd, nougat och apelsin.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.7 g per 100 ml
299 kr

Pommery Apanage Blanc de Blancs
Pommery Apanage Blanc de Blancs
Tropiska toner, frisk, citrus, inslag av aprikos, frukt, bärig i utpräglad druvtypisk stil med inslag av nötter och en liten krämighet, komplex.
750 ml - 12.5% -
649 kr

Veuve Clicquot Brut Gula Änkan
Veuve Clicquot Brut Gula Änkan
Citrus, gröna och gula äpplen också i smak, nötig ton i klassisk stil, drickvänlig med områdestypiskhet.
750 ml - 12.5% - Sockerhalt 0.7 g per 100 ml
579 kr

Louis Roederer Collection 245
Louis Roederer Collection 245
Rejäl fräschör, citrus, gula äpplen, inslag av mjölkchoklad, bröd, kola, nougat i komplext koncentrerad stil.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.7 g per 100 ml
579 kr

Lallier  Blanc de Blancs Grand Cru Brut
Lallier Blanc de Blancs Grand Cru Brut
Intensiv och rik Champagne med klassiska Blanc de Blancs-toner av citrus och brioche.
750 ml - 12.5% -
499 kr

Här kommer 10 fakta att skölja ned champagnen med:

1. Det finns 49 miljoner bubblor i en flaska champagne.

2. Ett vanligt champagneglas släpper ut 30 bubblor med CO2 per sekund, men det har en högst marginell påverkan på klimatet.

3. Champagne innehåller tre gånger så mycket kolsyra som öl.

4. Trots att champagne är en stor exportprodukt är det fransmännen själva som dricker mest. Över 160 miljoner flaskor dricks på hemmaplan, mer än halva produktionen.

5. Trycket i en flaska champagne är tre gånger högre än i ett bildäck. Inte undra på att korken smäller!

6. Det är högre sannolikhet att dö av en champagnekork än av ett spindelbett. Korken kan flyga i ungefär 40 km/h.

7. Det krävs ca 350 flaskor för att fylla ett badkar med champagne. Marilyn Monroe är en av de som provat på den här typen av bubbelbad.

8. Det är inte bara skakade Vodka Martinis som gäller för James Bond. Agenten har druckit champagne vid nästan 40 tillfällen i filmerna – och det är till stor del Bollinger som föredras.

9. Winston Churchill är en av världens största champagnedrickare genom tiderna. Mellan 1908 och 1965 drack han 42 000 flaskor. Pol Roger gjorde en speciell literflaska till honom som serverades varje dag klockan 11.

10. Den dyraste champagneflaskan någonsin är gjord av Alexander Amosu och Swarovski. Flaskan är handgjord av 18 karat massivt guld, med en djupslipad 19 karats vit diamant i mitten. Prislappen ligger på 19 miljoner kronor.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Premiär: Superskumpan som kostar 7599 kr

Premiär: Superskumpan som kostar 7599 kr

I dag lanseras två riktiga prestige-champagner på det svenska vinmonopolet. Bollinger Vieilles Vignes Françaises och Dom Pérignon P2 kostar flera tusenlappar per butelj. Båda flaskorna är samlarobje..

Läs mer
Fixa bästa snacksen till bubblet – 3 favoriter

Fixa bästa snacksen till bubblet – 3 favoriter

Det är mellotider och dags för snacks och bubbel. Oavsett om du vill slå på stort eller ha ett firande i all enkelhet har vi lösningen för dig. Vi har valt ut en cava, en prosecco och en champagne o..

Läs mer
Champagne – klassiker och spännande nyheter

Champagne – klassiker och spännande nyheter

Bubbel från Champagne är en lyx som alla har råd med. Visst, mousserande vin från ett av Frankrikes mest omtalade distrikt kan verkligen kosta skjortan, men det finns också ett stort urval av flasko..

Läs mer
Fira den speciella dagen med champagne!

Fira den speciella dagen med champagne!

Nu kommer dagen när vi förväntas öppna en flaska champagne. Fredag 16 oktober är internationella champagnedagen – och den bör förstås firas med klass. Här får du tips på några riktigt bra och ..

Läs mer
Vinguidens stora dryckesguide till Alla hjärtans dag

Vinguidens stora dryckesguide till Alla hjärtans dag

Ända sedan 1600-talet har förälskade par avnjutit en fin middag, tittat varandra i ögonen och pratat om sin kärlek till varandra. Men varför firar vi egentligen denna romantikens dag? Valentines Day..

Läs mer
Champagnekriget mellan Ryssland och Frankrike

Champagnekriget mellan Ryssland och Frankrike

Ett champagnekrig har brutit ut mellan Ryssland och Frankrike. Den ryske presidenten Vladimir Putin har undertecknat en ny lag som endast tillåter att ryska viner märks som champagne i Ryssland. Nu ..

Läs mer