HEM

Aktuellt

Skotska tequilan du inte får shotta

Skotsk tequila – det finns väl inte? Jo, nästan, för nu kommer Storywood tequila som är lagrad på single malt-fat. De vill dessutom ändra på uppfattningen att tequila ska drickas som shots med salt och citron.

Tequila är en spritsort med lite skamfilat rykte i Sverige – många tror att det bästa sättet att dricka den är som shots med salt och citron. Kanske rent av som ett tequilarace som inte sällan slutar med dimmiga minnen.

Den uppfattningen vill Storywood ändra helt på. De lanserar nu en ny Storywood tequila Systembolagets beställningssortiment. Och det handlar om en delikat spritsort där tanken är att den ska smuttas på och avnjutas i lugn och ro. Det är både Mexiko och Skottland på samma gång, för Storywood är en 100% agave tequila som lagrats på tidigare single maltfat. En unik kombination som aldrig tidigare provats på tequila.

Bakgrunden är att Storywoods grundare Michael Ballantyne är född i Skottland men uppväxt i Mexiko. Michael är kock i grunden med en passion för lagrad sprit. Genom att sammanföra de två kulturerna i en produkt skapades Storywood. Hälften mexikan, hälften skotte.

Framgångarna har inte inte låtit vänta på sig då Storywood vann double gold och 4 silver I San Fransisco world Spirit competition 2020.

Storywood Reposado
Storywood Reposado
100% agave tequila lagrad i 7 månader på ekfat hämtade från Dufftown Speyside som tidigare lagrat Singel Malt whisky. Smak av karamell, ek, vanilj och honung med hint av jordighet från agaven.
700 ml - 40% -
499 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Fira nationaldagen med svenska drycker

Fira nationaldagen med svenska drycker

Nu är det dags att fira Sveriges nationaldag den 6 juni. Vad passar bättre än att fira med både nya och gamla svenska drycker? Nationaldrycken må vara en snaps – men svenskt vin ökar starkt. ..

Läs mer
Snart kan du köpa Absolut Vodka – i pappersfla..

Snart kan du köpa Absolut Vodka – i pappersfla..

Absolut Vodka blir snart Absolut Papper. Nästa månad ska 2.000 flaskor av återvunnet papper testas. – Vi har kommit långt nu, från koncept till en prototyp som snart ska testas på konsumenter, säger..

Läs mer
5 fakta om whisky

5 fakta om whisky

Om du gillar whisky har du säkert redan koll på varför det stavas whisky på vissa ställen och whiskey på andra. Här är däremot fem lite mer okända fakta om drycken som man lär sig att älska. 1. Enor..

Läs mer
Tips: Så njuter du bäst av midsommarsnapsen

Tips: Så njuter du bäst av midsommarsnapsen

Först dans kring midsommarstången – och sen en snaps. Nu är tiden då vi håller hårt på traditionerna och tar fram den speciella drycken vid matbordet. Vi ger några tips på hur du får ut maxima..

Läs mer
Besök svenska spritproducenter i sommar

Besök svenska spritproducenter i sommar

Nämner man svensk sprit tänker de flesta givetvis på Absolut, som är en av våra främsta exportframgångar. Men på Systembolagets hyllor finns över 700 spritprodukter med svenskt ursprung, varav de fl..

Läs mer
Cognac – allt du behöver veta

Cognac – allt du behöver veta

Cognac, denna gyllene, ädla dryck har värmt människans kropp och själ under hundratals år. Men hur framställs egentligen cognac, vilka drycker får bära benämningen och vad är skillnaden mellan VS oc..

Läs mer